маракана

Мануел Перес Бела

Рио де Жанейро, 2 юни - Бразилия и Англия направиха равенство 2-2 днес в първия официален мач на стадион Маракана в Рио де Жанейро, в нередовен ден за Канариня, който доминираше на етапи, но не успя да довърши европейския отбор.

Фред, в рикошет, и Паулиньо, след воле, вкараха за Бразилия, докато Окслейд-Чембърлейн и Уейн Рууни установиха равенство с два гола, всички те през второто полувреме.

Чисто новото подписване на Барселона, Неймар, премина от повече към по-малко, участва във всички атаки на отбора си през първото полувреме, но през второто беше размито.

Неймар носеше числото 10, число, на което в Бразилия се придава особено значение, вместо обичайните за него 11, а промяната в номерирането се отразяваше както в позицията му на терена, така и в теглото, което имаше в полето играта на вашия отбор.

Бразилският треньор Луис Фелипе Сколари му даде пълна свобода, Неймар плавно се придвижи зад Фред и Хълк, наклони се към крилата, за да отвори играта и участва в повечето бразилски нарушения до почивката, в най-добрия бразилски етап.

Най-добрите му шансове бяха изстрел с винт, който мина близо до стълба, и хедс-ъп с Харт, днес тапа за англичаните.

Домакините бавно стартираха, срещаха определени трудности при свързването на защитата и атаката и понякога бяха принудени да прибягват до дълги топки.

Сколари избра да започне тежък нападател като Хълк в ущърб на Лукас Моура, а също така седна Марсело на пейката, с което бразилският отбор загуби скорост и способност да изненадва по крилата.

С насърчението на феновете, които почти опаковат Маракана, Бразилия се чувства по-комфортно и показва по-голям апетит от своя противник, който постепенно завиваше, без да се налага да доразвива играта твърде много.

Въпреки че имаше няколко добри шанса в ботушите на Фред, Хълк и Неймар, Канариня се провали прекомерно при изстрела и отиде да си почине, без да отваря таблото.

Вратарят Хулио Сесар, почти още един зрител през първото полувреме, трябваше само да изчисти на този етап удар на Уолкот, който беше най-активният играч на англичаните, който стреляше на скорост винаги, когато имаше възможност.

След възобновяването Сколари даде достъп на Марсело, Ернанес и малко след това на Лукас Моура, много търсен от феновете, да се опита да излезе от безизходицата в предната част на района, където англичаните бяха най-концентрирани и Бразилия беше удавяне.

От тази позиция Ернанес заби топката в напречната греда, чието отхвърляне позволи на Фред, нападател, винаги добре поставен в зоната, да открие резултата.

Целта обаче беше стимул за Англия, която за първи път се изправи срещу Бразилия, с ненадминат резултат, бързо равенство, постигнато от Окслейд-Чембърлейн, който победи Юлий Цезар с удар, адаптиран към напрежението на пост.

Бразилия се опита да се възстанови и да си върне господството, но им беше все по-трудно да преведат контрола на топката в центъра на терена при ясни случаи, срещу Англия, която все по-удобно изпълняваше защитни задачи.

В другия край английският отбор се възползва максимално от шансовете си и успя да излезе напред на таблото с превъзходен удар на Уейн Рууни към отбора, който заглуши Маракана.

Но малко след това Бразилия получи известно облекчение, когато Паулиньо удари воле, което направи 2-2, което беше по-справедлив резултат за местното население поради доминацията им.

С това равенство Бразилия не победи отбор от най-високо ниво от септември 2009 г.

2. Бразилия: Юлий Цезар; Даниел Алвес, Тиаго Силва, Давид Луис, Филипе Луис (м. 45, Марсело); Паулиньо (м.81, Бернард), Луис Густаво (м.45, Ернанес), Оскар (м.55, Лукас Моура); Хълк (м.71, Фернандо), Фред (м.79, Леандро Дамяо) и Неймар. Треньор: Луис Фелипе Сколари.

2. Англия: Харт; Джонсън (m.60, Oxlade-Chamberlain), Cahill, Jagielka, Baines (m.31, Cole); Джоунс, Карик, Уолкот (умр. 83, Родуел), Лампард, Милнър; Руни. Мениджър: Рой Ходжсън.

Голове: 1-0, м.56: Фред. 1-1, m.70: Oxlade-Chamberlain. 1-2, m.78: Руни. 2-2, м.80: Паулиньо.

Рефер: Колумбиецът Вилмар Ролдан предупреди Хълк.

Инциденти: приятелски игра на Маракана, в Рио де Жанейро, пред около 66 000 зрители, в първия официален мач след ремонта на стадиона.