Руснаците от Химки затегнаха гайките на Blaugrana до края и щяха да принудят удължаването (71-69)

Барселона | 28 · 02 · 13 | 22:59

тръна

Новини, запазени във вашия профил

Барселона Регал - БК Химки. EFE

ФК Барселона Регал е победил БК Химки Москва (71-69) на Палау Блауграна и си е отмъстил срещу единствения отбор, който е успял да победи Блауграна, които сега все още са твърди лидери в групата, като оковават седмия поред победа, докато руснаците ще трябва да продължат да се борят, за да останат в зоните за достъп до „плейоф“ въпреки последното усилие да принудят допълнително време или дори да спечелят.

След малко повече от минута обаче резултатът беше тесен с около 5 точки разлика. Barça Regal, който доминира с 14 точки, трябваше да се изправи срещу твърдото руско намерение да се върне и да развали партията, а руснаците продадоха поражението много скъпо, до такава степен, че само последната грешка в защитата им попречи да продължат играта мач в последната четвърт от 11-21.

Наваро (19 точки), асистирайки и удряйки от тройката, завърши страхотната игра, предложена от Томич и Лорбек, а хората на Паскуал успяха да преодолеят точковия взрив на Зоран Планинич, неудържим пазач поради височината и качествата му, които този времето беше придружено от Фридзон и великия Пол Дейвис в боята до точката да постави финала 71-69 при липса на секунди и да пусне опцията да продължи да се бори за още, без да се нуждае от Марселиньо Уертас на последната игра.

Двубоят, който остана доста равномерен през първото полувреме и без значителни предимства, стана неуравновесен след почивката. Местният тласък доведе играта до екватора му с +10 за Barça Regal (44-34) и усещането, че след почивката, ако няма руска реакция, отборът на Xavi Pascual може да излети. И се случи второто.

След почивката, Барса, водена от Наваро и от непогрешимата двойка Лорбек-Томич, започна с нападателния режим, за да напусне с 14 разлика. Химки, които дори така не се отказаха от играта, знаеха как да бъдат търпеливи, за да намерят момента да натиснат и да тръгнат в търсене на завръщането. Стратегията беше на път да им върви добре, тъй като въпреки +12 в края на третия период (60-48) те показаха признаци, че могат да го направят.

Така последните десет минути бяха вълнуващи. Винаги психологическата бариера от десет точки беше целта и за двамата, да я поддържат за местната страна и да я свалят за Химки. По този повод дуелът беше за руснаците и с частични 4-12 дуелът попадна в тесни 64-60, когато гостите хванаха Barça Regal извън крака.

Обаче ветеранът Пит Микеал и ръководството на Хуан Карлос Наваро изглежда успокояват гостуващия натиск. Разбира се, въпреки тройката на каталунския капитан, днес отличен от далечни разстояния, Химки вече беше в битката, за да се опита отново да преодолее хората на Паскуал и те не бяха уплашени, което постави винаги грандиозното на масата „дай и вземи“, докато края на мача, въпреки че наградата остана у дома.