шампион

Резултати, които правят мач за златото исторически, в който Франция може да стане първият отбор, спечелил пет световни титли, докато Катар, първият азиатски отбор, стигнал до финал, ще се стреми да издаде своя рекорд.

История, в която испанският отбор няма да може да пренапише името си, което, както се случи миналата година на европейското първенство в Дания, се натъкна на френската стена по пътя към финала, след като днес загуби от галите с 22- 26.

Резултат, при който изпълнението на френския вратар Тиери Омайер беше решаващо, който подписа 60 процента спирки през второто полувреме, при което Испания показа шампионски характер, но липсваше обидна яснота в последните минути.

Обстоятелство, което позволи на Испания да се включи отново в мач, който изглеждаше почти загубен през първото полувреме (14-18), но не победи френски отбор, който утвърди тежестта на своята легенда на пистата във всички аспекти.

Легенда, която вече започва да се създава около катарския треньор, испанецът Валеро Ривера, треньорът, който доведе Испания до титлата преди две години и който може да стане следващата неделя първият треньор, спечелил световно първенство с два различни отбора.

Възможност испанският треньор да благодари за отличната игра с участието на младия централен защитник Камалалдин Малаш, който стана герой на полуфинала срещу Полша с петте си гола през второто полувреме.

Сякаш това беше отговор на многобройните критики, получени от масираната национализация на играчите, великият герой на класификацията беше играч, обучен в Катар.

Малаш, който в първия ден от шампионския турнир се озова в болницата, след като беше шокиран на пистата, показа, че освен много пари и подписвания, след успеха на Катар има и упоритата работа на Валеро Ривера, синоним на максимално търсене.

Същият, който позволи на този неизвестен досега 23-годишен централен защитник, който играе за катарския Еляиш, да се преобразува с целите си и електрическите си игра при победата (29-31) на домакините над Полша.

По този начин поляците и испанците ще трябва да се задоволят с борбата през следващата неделя за бронзовия медал, в сблъсък, в който и двата отбора ще трябва да преодолеят разочарованието от невъзможността да играят на финала.

От своя страна Германия, която днес загуби 28-23 от Хърватия, и Словения, която загуби 36-33 от Дания, ще играят утре последното заложено място за квалификационните турнири за игрите в Рио 2016.

Предолимпийска, в която този петък датчаните и хърватите си осигуриха място и в която Испания, Франция, Полша и Катар, четирите полуфиналисти, вече имаха място.

Олимпийски игри в Рио, на които следващият световен шампион, който е Франция или Катар, ще получи място заедно с домакина Бразилия.