Денят на откриването на лека атлетика в игрите остана в първия кръг от 1500 Рейес Естевес, единственият испански финалист в Атина 2004

Новини, запазени във вашия профил

домингес

Марта Домингес потвърди кандидатурата си за олимпийския подиум на 3000 метра с препятствия с безупречно състезание в ритъма на рекорда си в Испания в деня на откриването на лека атлетика на Игрите, който нокаутира Рейес Естевес в първия кръг от 1500, единствения испанец финалист в Атина 2004.

Хуан Карлос Хигуеро и Артуро Казадо спасиха първия екран от 1500 и ще бъдат на полуфиналите в неделя, но Естевес беше оставен на пътя, жертва, според неговото обяснение, от внезапни промени в температурата и климатика.

Естевес изтича навън и отзад, пренебрегвайки, както останалите, привличането на стария Вячеслав Шабунин, който беше на десет метра напред. Руснакът подаде 800 за 1: 57,64 и беше ударен при проникване в последната обиколка, но изведнъж Естевес загуби позицията си и при договарянето на последната обиколка, когато най-добрият натисна, не намери нищо в краката си. Единственият испанец на финала през 2004 г. в Атина беше елиминиран в първия кръг. Той беше осми с 3: 39,62, на четири секунди зад французина Мехди Баала.

След това Игуеро скочи на ринга, във втората серия, заедно със световния шампион, американецът Бърнард Лагат. Бургосът остана на въжето в много по-бавно и без собственик състезание, което достигна 800 за 2: 05.39.

По време на биенето на камбаната, Хигуеро беше в по-добра позиция да отговори с платежоспособност на последното привличане на кениеца Асбел Кипроп, победител в 3: 41.28. Испанците се класираха трети на 3: 41.70, малко преди Лагат, който не искаше да губи енергия.

Третата поредица, в която той беше Казадо, се натъпка, но мадриленецът имаше само 200 метра да стане, след естонеца Тидрек Нурме, който подаде 800 за 1: 55,88. С въжето на сигурно място, Казадо държеше противниците си на разстояние и се разхлаби на права, само когато провери, че никой не може да грабне едно от петте места за директен достъп до полуфиналите.

Южноафриканецът Хуан Девентер спечели с 3: 36,32 пред Касадо (3: 36,42). Оживеният ритъм на третата поредица вече съсипа, без да се чака четвъртата, всяка надежда за Естевес да влезе в плейофа.

Марта Домингес и Зулема Фуентес-Пила предложиха великолепно впечатление на серията от 3000 метра. препятствия. Първият заради авторитета, с който е получил класирането си, вторият заради смелия му характер, който го доведе в последната хиляда, идвайки отзад, на четвърто място, с директен достъп до финала и с най-добрата оценка на живота му (9: 29.40).

Марта изтича третата и последна серия с уравновесеността, която я характеризира, като никога не губи мястото си с най-добрите. Нейната класическа розова панделка винаги можеше да се види във водещата група, в началото на седем състезатели, избрани в ритъма, наложен от българката Екатерина Волкова, четвърти в световния списък на годината.

Четири обиколки от края, първата група, винаги с Марта, беше намалена на четири и вече не беше необходимо да се харчат повече пари. Въпреки това жената от Паленсия завърши на второ място с време 9: 22.11, само една секунда над рекорда си в Испания. „Сякаш го бях правил през целия си живот“, коментира той.

Морато не можа с адското темпо, което световният рекордьор, руснакът Гулнара Галкина, наложи в първата серия, разбивайки състезанието от самото начало с километър до 3: 02,63. Към този момент испанката е била тринадесета и в останалите две хиляди не е подобрила повече от едно място. Той завърши дванадесети с 9: 45.33, десет секунди зад най-добрата си оценка през тази година.

Леонезът Мануел Мартинес, капитан на испанския отбор и първият от 54-те членове на отбора, които се състезаваха на тези игри, беше елиминиран в квалификацията за тежест с най-добър изстрел от 19,81 метра, 21 сантиметра от рекорда, с който, накрая, отиде на много достъпен финал в репешажа.

За да влезете директно в битката за медалите, трябваше да стреляте 20.40, знак, който Мартинес никога не бе постигнал през настоящата лятна кампания. На испанското първенство в Тенерифе, преди две седмици, той спечели титлата с 20.39.

Мартинес стартира състезанието с височина 19,62, падна до 19,45 във втората и затвори участието си в игрите в Пекин с най-добрия си рекорд (19,81), който му даде само десето място в група В, недостатъчно за да бъде сред дванадесетте финалисти.

Карлота Кастрехана не беше много по-добра в тройката. За трети път той се провали в опита си да достигне олимпийски финал и се сбогува с най-добър скок от 14,02 метра, далеч от оценката, необходима за влизане в битката за медалите (14,45).

Риоха, европейски шампион на пистата на закрито, направи само един валиден скок, първият. Останалите, когато той рискуваше да потърси място на финала, бяха нищожни. Завърши шестнадесети от 32.

Ангелът на Мадрид Ангел Дейвид Родригес беше елиминиран във втория кръг на 100 метра с време 10,35, което му даде осмо място в четвъртата серия, споделено със световния рекордьор Ямайския Юсейн Болт.

На сутринта испанският рекордьор се класира за четвъртфиналите с оценка 10,34, равняваща се на най-доброто олимпийско време на испанец (Венансио Хосе Мурсия, Атланта'96), което му позволи да спечели едно от десетте места за реванш.

Изабел Чека затвори испанското участие в директния финал от 10 000 метра, в който валансиецът беше двадесет и девети - последният от завършилите - с време 33: 17,88. EFE