Даниел Дарда, който дори не е международен учител, надмина трима страхотни учители

дАниел Дарда е провъзгласен за абсолютен шампион на Белгия за 13 години и десет месеца. За да добави стойност към победата му, първенството не беше типичният швейцарски турнир, в който късметът често е от съществено значение. В Шарлеруа се играе лига между десет играчи, трима от които гросмайстори. Шампионът дори още няма титлата международен майстор.

абсолютно

Дарда, роден в Мортсел на 1 октомври 2005 г., е най-младият белгийски шампион в историята. Според ChessBase той завърши равен за първото място с GM Tanguy ringoir, с шест точки от девет мача, но беше коронясан за шампион благодарение на повече победи. С изпълнение от 2483 Elo точки, победата беше и окончателната норма на международния майстор. Очаква се той да получи титлата през септември. Белгийското първенство се проведе преди почти месец, но поради скромното си ниво резултатите не се оказаха.

Както е подчертано от MI Герт ван дер Щрихт В местната преса нещо, което отличава новия шампион от останалите млади играчи, е, че във всяка игра той избира различно начало. Кариерата на момчето е впечатляваща: през 2017 г. той спечели белгийското първенство U12 с 8,5 точки в 9 мача, през 2018 г. спечели категория U14 с 9 от 9 и след това спечели Световната купа U14. Европейски играч на неговата възраст и номер 8 в Светът. Това е голямата белгийска надежда.

Появата му обаче не е случайна. Баща му (Арбен) е добър шахматист и учител по ФИДЕ, в допълнение към настоящия си треньор, въпреки че момчето е работило и с великия Иван Соколов, което помага на младите обещания на страната. За холандския гросмайстор, от босненски произход, Дарда ще бъде първият шахматист, роден в страната, надхвърлил бариерата от 2600 Ело. „Той вече има добра ръка и рядко допуска позиционни грешки“, казва той, въпреки че също така посочва, че ще му трябват спонсори, за да расте, тъй като подкрепата на семейството обикновено не е достатъчна в тези случаи.