Пространства от имена

Действия на страницата

Петра Квитова . Чешки професионален тенисист с изключителна кариера. Носителка на 12 титли на WTA, тя е носител и на шампионата на Уимбълдън през 2011 и 2014 г. Носителка на турнира за мастърс за жени и Купата на федерацията по тенис с Чехия, както и Купата на Хопман със сънародника си Томаш Бердих през 2012 г. Асоциацията по тенис за жени й присъди отличието за най-добра играчка на годината 2011.

Биографичен синтез

Родена е в Биловец, бивша Чехословакия, на 8 март 1990 г. Баща й Иржи Квита я въвежда в света на тениса. От детството е почитател на своята сънародничка Мартина Навратилова.

началото

Започва да практикува тенис в родния си град до 16-годишна възраст, когато се премества на близко място, за да тренира в академия, където тренират други чешки тенисисти като Томаш Бердих и Луси Сафарова, като по този начин започва спортната си кариера. Става професионален играч през 2006 г.

Спортна кариера

2008-2010

Тя започва 2008 г., като побеждава Анабел Медина в Париж и бившата номер 1 в света Венера Уилямс в Мемфис, достигайки до втория кръг на двата турнира. Той стига до четвъртия кръг на първия си Голям шлем, турнира Ролан Гарос, губейки от Кая Канепи в три сета. След това изигра квалификация за турнира в Цюрих. В основното теглене той напредва до четвъртфиналите и така за първи път успява да достигне топ 50.

Тя постигна първата си титла през 2009 г. в Хобарт, побеждавайки Алона Бондаренко, Анастасия Павлюченкова, Вирджини Раззано и Ивета Бенесова. След като претърпя последователни загуби в първия кръг на Открития турнир на Австралия, Парижкия турнир и Дубайския турнир, тя стигна до третия кръг на Индиън Уелс Мастърс, губейки от шампионката Вера Звонарева. Чехът се оттегли от Ролан Гарос заради контузия на глезена и загуби в първия кръг на Уимбълдън. На Открития турнир на САЩ тя победи тогавашната световна номер 1 рускинята Динара Сафина в третия кръг в три сета, преди да загуби от Янина Уикмайер в четвъртия кръг. На турнира в Линц, Квитова стигна до втория си финал за годината, губейки в прави сетове от Уикмайер.

През 2010 г. тя стигна до полуфиналите на турнира в Мемфис, губейки от евентуалната шампионка Мария Шарапова. Стигна до полуфиналите на Уимбълдън, побеждавайки румънката Sorana Cirstea (първи кръг), китайката Jie Zheng (втори кръг), поставената под номер 14 Виктория Азаренка (трети кръг), No3 поставената Caroline Wozniacki (четвърти кръг) и Kaia Kanepi (четвъртфинали), преди да загуби от тогавашния световен No1 и да защити шампионката Серена Уилямс с 6-7, 2-6. С това брилянтно участие той за първи път в кариерата си стигна до топ 30. След Уимбълдън тя отряза поредица от шест мача на US Open, когато стигна до третия кръг, губейки от евентуалния шампион белгийката Ким Клайстерс.

Спечели първата си титла от Големия шлем, побеждавайки рускинята Мария Шарапова с 6-3, 6-4 във финала на Уимбълдън. На Откритото първенство на Австралия тя беше победена от рускинята Вера Звонарева на четвъртфиналите с 2-6, 4-6. На Ролан Гарос тя загуби в четвъртия кръг срещу китайката Ли На 6-4, 1-6 и 3-6. Тя нямаше добър US Open, като загуби в първия кръг от румънката Александра Дулгеру с 6-7, 3-6.

В Купата на федерацията през 2011 г. той спечели двата си мача от първия кръг срещу Доминика Цибулкова и Даниела Хантухова. На полуфинала той победи Кирстен Флипкен и Янина Викмайер. На финала те победиха руското дуо Мария Кириленко и Светлана Кузнецова, допринасяйки с две точки за първата титла на Чехия в турнира и първата след победата на Чехословакия през 1988 година.

В началото на 2012 г. Квитова се стреми да бъде номер 1 в световната ранглиста, но приоритетът й е да подобри играта си. Той избра да не защитава титлата си и класирането на точки на турнира в Бризбейн, като избра да участва в Купата на Хопман с Томаш Бердих. Двойката спечели титлата, побеждавайки Франция на финала. Квитова спечели всичките си единични мачове на събитието. Следващият й турнир беше турнирът в Сидни, където тя загуби на полуфинала от китайката Ли На.

На Откритото първенство на Австралия през 2012 г. Квитова влезе като номер 2 и първо място в турнира и номер 1. В първия кръг тя победи Вера Душевина с 6-2, 6-0. Във втория кръг тя победи Карла Суарес Наваро с 6-2, 2-6, 6-4. В третия рунд тя имаше мимолетна среща с Мария Кириленко, когато рускинята се оттегли, когато мачът беше 6-0, 1-0. В четвъртия рунд той побеждава Ана Иванович с 6-2, 7-6 (2). На четвъртфиналите тя побеждава Сара Ерани с двойно 6-4, след като беше 1-4 в последния сет. На полуфинала тя ще се изправи срещу Мария Шарапова в битка за финалист и номер 1. Чехът загуби от рускинята, с краен резултат 2-6, 6-3 и 4-6.

През сезона на клей тя беше полуфиналистка на турнира на WTA в Щутгарт, където загуби отново от Шарапова. На Ролан Гарос тя бе победена още веднъж на полуфинала от Шарапова с резултат 6-3 и 6-3.

Тенисистката загуби в четвъртфиналите на Уимбълдън от Серена Уилямс с 6-3, 7-5. Месец по-късно тя стигна до четвъртфиналите на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., изпреварена от Мария Кириленко.

На канадския Мастърс тя спечели срещу Каролайн Возняцки на полуфиналите, но загуби на финала от На Ли в три сета. На Мастърс в Синсинати тя загуби на полуфинала от германката Анжелик Кербер. В Ню Хейвън тенисистката победи Луси Сафарова и Сара Ерани, за да стигне до финала, където загуби от Мария Кириленко със 7-5, 7-5. На Откритото първенство на САЩ тя беше елиминирана на осминафиналите, когато тя падна от французойката Марион Бартоли.

Играчът загуби първия мач от турнира за WTA през 2012 г. от Агнешка Радванска, след което се оттегли от турнира. Той също така спечели пет от шест мача в Купата на федерацията през 2012 г., единствената му загуба от Ана Иванович на финала. Въпреки това, чешкият отбор спечели титлата.

На Откритото първенство на Австралия през 2013 г. Квитова загуби във втория кръг маратонски мач от младата Лора Робсън с 2-6, 6-3 и 11-9. В Доха тя загуби от Серена Уилямс на четвъртфиналите. Тенисистката победи Иванович, Радванска и Возняцки в Дубай, за да стигне до финала, където победи Сара Ерани в три сета. След това загуби в четвъртфиналите в Индиън Уелс и третия кръг в Маями.

Чехкинята загуби във втория кръг на Мадрид Мастърс от Даниела Хантухова, а в Рим Мастърс загуби в осминафинала от Саманта Стосур. Сезонът на глинените игрища завърши с загуба от третия кръг на Ролан Гарос от Джейми Хамптън.

Стигнете до четвъртфиналите на Уимбълдън, където загуби от Кирстен Флипкенс. В Канада той победи Стосур в осминафиналите, но загуби от Сорана Чирстеа. Тенисистът загуби в осминафиналите в Синсинати от Возняцки. В Ню Хейвън тя стигна до финала, където загуби от Симона Халеп. На US Open той загуби в третия кръг от Алисън Риске.

В Токио чехкинята победи Венера Уилямс на полуфинала и Анжелик Кербер на финала. В Пекин тя спечели срещу Ерани и Ли На, за да стигне до финала, след което отстъпи на сръбкинята Йелена Янкович.

На шампионата на WTA Tour тя печели победи срещу Радванска и Кербер, докато губи от Серена Уилямс. На полуфиналите тя елиминирана, след като е победена от Ли На.

От своя страна тенисистката спечели срещу Стосур и Гайдосова в първия кръг на Фед Къп 2013 г. На полуфинала тя загуби от Роберта Винчи и победи Ерани, постигайки единствената точка на чехите срещу италианците.

На Откритото първенство на Австралия през 2014 г. Квитова загуби в първия кръг от Луксика Кумхум. В Доха той загуби на четвъртфиналите от Янкович, а в Дубай загуби на осминафиналите от Карла Суарес Наваро. Тенисистът отново загуби в осминафиналите в Индиън Уелс, този път от Доминика Цибулкова. В Маями тя спечели срещу Иванович на осминафиналите, но бе победена на четвъртфиналите от Шарапова.

Тя стигна до полуфиналите на Мадрид Мастърс, след като Серена Уилямс се оттегли поради мускулни проблеми, след което загуби от Симона Халеп. На Ролан Гарос загуби в третия кръг от Светлана Кузнецова. Тя спечели победи на Уимбълдън срещу Винъс Уилямс и Луси Сафарова, за да стигне до финала, където победи Йожени Бушар с резултат 6-3 и 6-0. В Канада тя загуби в осминафиналите от Екатерина Макарова, а в Синсинати във втория кръг загуби от Елина Свитолина.

Той спечели турнира в Ню Хейвън, където победи Макарова и Стосур. Той обаче загуби в третия кръг на US Open от Александра Круни.

През азиатския сезон той триумфира в Ухан, след като на финала победи Бушар. В Пекин победи Шуай Пен, Винус Уилямс, Винчи и Стосур, но на финала загуби от Шарапова. Във финалите на WTA тя отвърна на Шарапова с 6-3 и 6-2, но беше победена от Радванска и Возняцки, за които не стигна до полуфиналите.

В Купата на федерацията през 2014 г. тя спечели и двата полуфинални мача срещу Винчи и Камила Джорджи. На финала тя спечели срещу германките Андреа Петкович и Анжелик Кербер, за да спечели третата си титла с отбора на Чехия.

Турнири от Големия шлем

Отделни заглавия (2)

Годишен турнир Резултат на противника
2011 г. Уимбълдън Мария Шарапова Русия 6-3, 6-4
2014 г. Уимбълдън Eugénie Bouchard Канада 6-3, 6-0

Стил на игра

Квитова е известна с това, че сервира страхотен сервис, както и с лява ръка. По време на шампионата на Уимбълдън през 2011 г. тя изпълни 36 аса, което е нейната трета оценка. Тя е известна с мощното си и тежко шофиране и бекхенд и въпреки че не е от най-бързите на пистата, тя компенсира тази липса, като играе много близо до базовата линия.