• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Електронна поща
  • За печат

ТУРИН (АП) - Русия в понеделник ратифицира своята йерархия в състезанието по двойки по фигурно пързаляне, събитие, при което нейни представители не пропускат първото място на подиума на зимните олимпийски игри от 1964 г. насам.

бронз Резултатът

Татяна Тотмянина и Максим Маринин, двукратни световни шампиони, не даваха място за противоречия, като преобладаваха с абсолютна яснота, изпълнявайки безупречна безплатна програма, за да станат дванадесетата руска или съветска двойка, спечелила събитието поред.

Маржът на победата на руската двойка беше гигантски, 14.75 точки, над китайците Джан Дан и Джанг Хао, за да спечели златния медал. Също така китайците Шен Сю и Джао Хонгбо повториха за втори път с бронз.

Резултатът беше напълно различен от преди четири години в Солт Лейк Сити, състезание, разтърсено от скандала, причинен от провала на съдиите в този тест. В крайна сметка трябваше да бъдат връчени два златни медала на двойки от Канада и Русия, а спортните власти коренно модифицираха метода на оценяване.

Съединените щати и Русия споделиха четирите златни, които бяха оспорвани по равно и продължиха да водят таблицата за медали.

След три дни САЩ маршируват на върха на таблицата за медали с реколта от четири златни и две сребърни, пред Русия (3-3-1) и Германия (2-0-1).

МАЛКО РАДОСТ
След уикенд от лоши новини и разочарование, САЩ се усмихнаха на триумфите на Джоуи Чийк и Хана Тетер, съответно в пързаляне с кънки и сноуборд.

Майсторска буза не даде нито една четвърт, като взе златото на 500 метра, второто северноамериканско завоевание в програмата за мъже в Торино. Той беше единственият състезател, който падна под 35-секундната бариера в двете си състезания.

„Чудотворно е“, озадачен е бившият ролерист. "Донякъде съм зашеметен от пързаляне с кънки. Това са двете най-бързи състезания, които съм карал в живота си.".

Жените от Съединените щати спечелиха злато и сребро в модалността на хафпайпа сноуборд, специалност с известна прилика със сърфа.

Teter и Gretchen Bleiler заеха първите две места, докато норвежката Kjersti Buass се задоволи с бронз. Резултатът от американците проследи резултата, който техните сънародници Шон Уайт и Дани Кас получиха предния ден, по същия начин.

Русия също завърши дубъл в биатлона за жени, в който Светлана Ишмуратова капитализира грешките на фаворитите, за да спечели състезанието на 15 километра. Неговата сънародничка Олга Пилева спечели сребърния медал.

Силният финал на германката Мартина Глагов измести Албина Ахатова на четвърто място и попречи на руснаците да вземат целия подиум, в тест, който съчетава ски бягане и стрелба по целта.

ПЪТУВАНЕ И ПАДАНЕ
Тенденцията на датата беше катаракта от зрелищни инциденти при различни тестове.

Изпитанията за спускане при жените в алпийския курорт Сестриере взеха три жертви: французойката Карол Монтилет-Карлес (настоящ олимпийски шампион), американката Линдзи Килдов и канадката Алисън Форсайт.

Всички отидоха в болницата в Торино с наранявания с различна тежест. Монтилет (ребра и гръб) е почти изключен за финала в сряда, Килдов (бедро) заяви, че ще се състезава, а Форсайт (коляно) беше аут.

Имало е и инциденти в санята на жените. Най-зле участващата американка Саманта Ретроси, извадена на носилка, след като блъсна шейната си в стената. Ретрози получи контузия и известно време нямаше памет, като трябваше да бъде отведен с хеликоптер от Чезана до Торино.