Както добре знаем, във футбола не всичко е йерархия, отбор или няколко не могат да доминират завинаги в състезанието и поради съдбата се случват „немислими“ и „необикновени“ събития, които оставят футболния свят парализиран и че Той се определя като голяма изненада, очакване, което се увеличава повече, когато споменатото състезание е на много високо ниво на игра. Най-емблематичният пример за това беше Лестър Сити през 2016 г., където този клуб нито се оформяше, нито беше на първо място и какво в крайна сметка се случи? Шампион на Висшата лига 2015/2016, немислимо чудо за феновете, пробиване на бариерите пред топ фаворитите, които бяха страхотни клубове в света със зрелищно ниво на игра, предположения, които бяха объркани от тези факти.

telstar

Когато говорим за второто по важност клубно състезание на европейско ниво, говорим за нищо повече и нищо по-малко от Лига Европа на УЕФА, която макар и да не е турнир, като приоритет на клубовете на континента, тъй като като цяло отборите на това състезание те не са на толкова високо ниво, за разлика от това, което се случва с Шампионската лига на УЕФА, което е обратното. Въпреки че нивото на това състезание не е близко до аналога, съдбата реши да отиде на страната на клуб. Клуб, който като Лестър Сити във Висшата лига, не бихте си помислили, че ще постигне нещо немислимо, нещо необикновено, нещо невероятно, някой помни ли Днепър от 2014/2015? Да, онзи екип, който само написа страниците на страхотна история в това състезание. Без повече да казваме, нека започнем.

Историята в тази книга е представена от Днепър, или Днепър Днепропетровск, скромен клуб от Украйна, държава, в която в лигата изобщо не се справяха зле, тъй като се бориха заедно с Динамо Киев и Шахтьор Донецк за важни позиции в турнира, но така и не успя да спечели състезанието или да стигне до Шампионската лига, която се получава само ако сте шампион на тази лига. Но нека да се задълбочим повече за този клуб и да научим малко за историята му преди.

През 1918 г. в град Днепър в Украйна е основан клуб, наречен BRIT (Brianskyi Robitnychyi Industrialnyi Tehhnikum). Години по-късно клубът ще бъде преименуван на Днепър и това име се дължи на река Днепър, любопитно е, че това име "Днепър" е много популярно в различни спортни институции в града, толкова много, че има баскетболни клубове и клубове (вариант) на хокей) Те носят едно и също име, но тези отбори не са част от ФК Днепър. По времето на СССР клубът щеше да пожъне най-големите си спортни успехи, сред които беше два пъти шампион на лигата на Съветския съюз през 1983 и 1988 г., купа на СССР през 1989 г., супер купа през 1988 г. и две чаши на съветската федерация през 1986 и 1989 г., основно ерата от 80-те години е нарастването на националните титли за институцията, но след като Украйна придоби независимостта си през 1991 г., когато СССР изчезна, клубът вече не издига титла национал отново.

Клубният стадион е Днепър Арена, стадионът, на който те изиграха мачовете си от 2008 г., но преди това стадионът на този клуб беше Днепър Метеор, стадион, където повечето от техните исторически мачове се играха там от 1966 до 2008 г. (годината, в която те изиграха последна игра в сградата).

Въвеждането на прелеза.

Историята на Днепър започва след сезон 2013/2014, исторически сезон за клуба, тъй като ще постигне един от най-добрите си резултати в лигата през последните години. Той ще остане като вицешампион в украинската лига, само зад шампиона Шахтьор Донецк с разлика от 6 точки (65 и 59 точки съответно), с този резултат украинският клуб ще бъде в квалификационния кръг за Шампионската лига на УЕФА следващата сезон, където ще се срещне в третия предходен кръг с отбори като Лил, Зенит, Фейенорд, Бешикташ, Стандарт Лиеж, Панатинайкос и Копенхаген.

Днепър ще влезе в действие на 30 юли 2014 г., за да се изправи срещу Копенхаген в третия квалификационен кръг за Шампионската лига, първият мач ще се играе този ден на олимпийския стадион в Киев, където таблото ще бъде 0-0, което ще напусне краен резултат в очакване на следващата игра. На 6 август 2014 г. завръщането ще се играе в Дания, където победителят ще отиде в последния квалификационен кръг на Шампионската лига, където украинският клуб не може с датския клуб да загуби с резултат 2-0 с голове Корнелиус в 36 и Kadrii до 52. Днепър ще бъде елиминиран от квалификационния кръг, без да може да се стреми да влезе в Шампионската лига, но все пак ще се класира директно в квалификационния кръг на УЕФА Лига Европа, след като е елиминиран в третия кръг, в Европа Лига, Днепър ще бъде поставен в четвъртия квалификационен кръг, който технически е последният квалификационен кръг, който се класира за състезанието.

За мача, който ще определи дали Днепър ще играе европейски състезания, съперник ще бъде Хайдук Сплит от Хърватия, първият мач ще бъде на 20 август 2014 г. в Украйна, където отборът на днепряните този път ще бъде победител с 2-1 С голове на Калинич в минута 50 и Шахов в минута 88, от хърватската страна, Сусич ще бъде този, който ще направи отстъпката в минута 47, играта приключи и бяло-сините поведат като цяло. За първия мач в Хърватия това ще се играе на 28 август 2014 г., където крайният резултат ще бъде 0-0, резултат, който ще даде победа на украинците и ще ги класира в груповата фаза на Лига Европа. За Лига Европа Днепър ще бъде поставен в група F, заедно с Интер от Милано от Италия, Сейнт Етиен от Франция и Карабаг от Азербайджан, група с малко сложна перспектива. И по този начин този клуб ще започне незабравим анекдот, нещо, което дори те не са вярвали.

Приключението започва.

Започвайки от левия крак: Днепър 0-1 Интер.

Груповата фаза на Лига Европа на УЕФА започна и в първата среща на Днепър, първите 3 точки ще бъдат оспорени срещу тежка категория на групата и фаворит да отиде в кръга, нищо повече и нищо по-малко от Интер Милан, който той имаше лоша спортна страна поради исканията му за резултати в Серия А, за Днепър би било голямо предизвикателство да започне купата и те ще се опитат да потвърдят класирането си. На 18 септември 2014 г. този мач ще се изиграе на Киевския олимпийски стадион, където той за миг ще играе своите мачове.

В тази първа игра на Днепър късметът нямаше да тече толкова много в тяхна полза, в по-голямата част от мача нямаше щети от двата клуба, но тази ситуация нямаше да продължи дълго, в минута 71, Д'Амбросио щеше да бъде в обвинение за отстрел на украинци с асистенция от Гуарин и това би било единствената цел, която щеше да даде победата на "нерадзурите", Днепър, който не можеше да отговори ефективно и това му коства първото отстъпление в груповата фаза, добавяйки Трудна загуба, която би имала при изгонването на Ротан при 68 за двойно жълто и която ще ги остави с 10 в играта и една по-малко средно, Днепър губи първата си игра в Лига Европа в бяло, но междувременно надеждата все още е жива, в другия мач от групата, Сент Етиен и Карабаг биха изравнили с 0 гола, малка въздишка за украинците.

Съмнителен резултат: Сен Етиен 0-0 Днепър.

За втория кръг на Лига Европа следващият съперник на Днепър ще бъде френският Сент Етиен, отбор, който ще дойде само с една точка след равенство с Карабаг. Украинците се опитаха да добавят първите си 3 точки в състезанието и да не оставят граница на несигурност, която би изложила класификацията на риск, тъй като за това ще трябва да започнат добрите резултати. На 2 октомври 2014 г. този мач ще се играе на Stade Geoffroy-Guichard във Франция.

Този мач не би бил толкова забележителен за украинския клуб или за французите, среща, която само би породила съмнения в Днепър как ще бъде бъдещият им път в това състезание, не би била обезсърчаваща, но би била донякъде съмнителна. Игра, която завърши празно и при която Днепър ще добави първата си точка в груповата фаза. Калинич имаше златната възможност да спечели играта от точката на дузпата, но щеше да пропусне този удар, който нямаше да завърши с гол и това би провалило възможността да спечели мача и да се позиционира по-добре. Междувременно в другия мач от група F Интер ще победи Карабаг с 2: 0, нова въздишка за Днепър, която все още започваше да навлиза в контекста на борбата за квалификация до следващия кръг.

Ново бедствие, което се притесни: Днепър 0-1 Карабаг.

Ще дойде друга нова дата, на 23 октомври 2014 г., Днепър ще се изправи срещу арабския Карабаг на Олимпийските игри в Киев. Карабаг би дошъл с малко нисък профил поради последните си резултати, но въпреки това 3-те точки бяха ефективни, за да останат живи в Лига Европа. Този мач беше забравен от Днепър, мач, в който те не можеха да направят много срещу азербайджанците, където сред толкова много клатушкания, Муарем в минута 21 в контраудар вкара победния гол за Карабаг, който ще вземе първите 3 точки И това от начина, по който бих започнал с опасенията за украинците, които ще трябва да помислят как да преструктурират ситуацията, за да могат да помислят отново за класификацията, тъй като с най-новите резултати възможността се променяше. Интер с преднина от тясна група ще бъде проблем, който би накарал 3 отбора да оспорят класификацията по интензивен начин.

Класирането в последните 3 дати на турнира ще зависи изцяло от Днепър, където ще трябва да постигнат добри резултати, за да имат възможност да се класират за осминафиналите. От друга страна, Интер и Сент Етиен откриха равенство без анотации, ситуация, която ще трябва да мотивира белите и сините да дадат всичко от себе си, за да напредват.

Кръг 1 в групова фаза: Карабаг 1-2 Днепър.

Следващият мач ще бъде на непозната за Днепър територия, за четвъртия мач от груповата фаза украинците отново ще се изправят срещу Карабаг, с който трябваше да изравнят сметки, за да могат да останат живи в състезанието, само с една точка, то беше задължение да излезе с победа в Азербайджан.

6 ноември 2014 г. ще бъде датата, на която този мач се игра на стадион „Тофик Бахрамов“ в Баку. Играта щеше да започне, отборът на домакините на Qarabag щеше да бъде доста влиятелен в играта, преминавайки първите 10 минути от мача, Никола Kalinić на 15-та минута щеше да напредне Днепър Днепропетровск, което би напуснало Qarabag и феновете повече от недоволни, облекчение беше усеща се в атмосферата на Днепър, цел, която постави баланса в полза на украинците. След това основната цел на Днепър ще бъде да поддържа резултата и да получава повече резултати, за да увеличи предимството на таблото.

Но в минута 35 от играта, Джордж, използвайки мощен удар от свободен удар, ще отбележи гола, който ще се изравни в мача и ще създаде огромно препятствие за Днепропетровск, което ще създаде напрегната атмосфера. Нямаше да има нищо интересно до минута 73. Калинич влиза в зоната на съперника и с прилагащ сила защитник зад гърба си успява да вкара импровизиран гол, който вратарят не може да спре, отбелязвайки гола, който би получил Днепър в състезанието, оставяйки мълчаливо на цял стадион, в най-подходящия момент, мачът завършва и с него се уточняват първите 3 точки на украинците, оставяйки надежда за квалификация до следващия кръг.

Решително поражение: Интер 2-1 Днепър.

С получените 3 точки следващото предизвикателство за Днепър ще бъде отново Интер Милано, отбор, който вече би ги победил на първата дата на турнира. Ако Днепър спечели, стремежите за преминаване на кръга ще бъдат много високи. 27 ноември 2014 г. ще бъде датата, на която ще се играе играта, този път на митичния стадион Джузепе Меаца.

Интер започна мача с много грешки в защита, обстоятелство, което почти им костваше цялата игра. В 15-та минута Ротан бе натоварен да вкара първия гол, който изведе Днепър напред с удар, който Ханданович не можа да покрие, Днепър по изненадващ начин взе 3 моментни точки в Италия. Интер загуби в първите минути и с явни грешки ги накара да реализират дузпа в полза на Днепър, че Коноплянка отговаря за стрелбата, дузпа, която в крайна сметка успява да покрие вратаря и която поддържа 1: 0 в мача.

Отговорът на Интер няма да забави в следващите минути, тъй като в 29-ата минута Кузманович чрез рикошет и мощен удар отбелязва обвързващия гол, който ще върне Интер в играта и ще трябва да принуди Днепър да търси отново победа в мача . Интер с 10 на корта поради изгонването на Ранокия, започвайки второто полувреме, даде момента, в който Днепър най-малко искаше да се сблъска, в минута 50, Освалдо за пас, който успява да надхитри защитата, отбелязва целта на разликата, която даде победа за Интер, панорама, която Днепър не искаше да има, този резултат остана непокътнат до края на играта с Днепропетровск, който трябваше да даде всичко или нищо в последната игра от груповата фаза. От друга страна, Интер вече щеше да си осигури първо място в групата, което би направило борбата за второто място в групата официална.

Квалификационна победа: Днепър 1: 0 Сент Етиен.

На последната дата всичко зависеше от това дали Днепър е спечелил победата, тъй като възможността да не се класира е доста вероятна, мечтата да се класира би приключила, ако Сен Етиен или Карабаг бяха спечелили в съответните си мачове, панорама, която щеше да остави отборите мъртви надежди на украинците. Датата на финалния мач беше 11 декември 2014 г. в Киев Олимпик.

Тази игра в почти цялото си развитие не би могла да предложи акценти, но нещо, което можем да подчертаем, е чудодейният гол, който Федецки вкара срещу Сент Етиен, което би било целта, която ще класира Днепър за осминафиналите и която не би оставила възможност французите да отидат в кръга, това беше допълнително осигурено от равенството 0: 0 между Интер и Карабаг в Азербайджан. По невероятен начин Днепър за друг път съчетаваше най-доброто си участие в европейски състезания (преди години вече би стигнал до осминафиналите на Лига Европа, където не отиде от там).

Изненадващ Днепър, който остави нещата за края и който по енергичен начин осигурява квалификация в следващия кръг, сега негов съперник ще бъде Олимпиакос от Гърция, клуб, който ще изпадне от Шампионската лига на УЕФА, доста сложно предизвикателство за тези от Украйна.

32-ия кръг: започва лакмусовият тест.