Напускането на астуриеца, който дебютира в турнира, решава проблемите на Испания и отваря пътя за победата срещу Македония

Споделете статията

Астуриецът Раул Ентрериос прави опит за атака между македонците Георгиевски и Талески. HORCAJUELO/EFE

заповяда

Мец (Франция), Хавиер ВИЛАНУЕВА

Испанският отбор ще се опита тази вечер срещу Словения да запази пълните си победи и да получи първото място в група В, което ще им позволи да избегнат Франция до хипотетичен финал, след като победиха Македония с 25-29, в мач, в който "испанците" Те страдаха от неизказаното, докато спирките на Гонсало Перес де Варгас и целите на Валеро Ривера му позволиха да уреди играта си.

За Испания, която възстанови капитана си, астуриеца Раул Ентрериос, в действителност е достатъчно да направи равенство срещу Словения, за да завърши на върха в групата. Словения, пред която "латиноамериканците" имат висяща сметка, тъй като поражението, което претърпяха срещу нея в предолимпийската игра, ги изведе от игрите в Рио.

Равенството беше запазено в началото, без "испанците" да успеят да спрат македонската атака, винаги със седем играчи, докато поредица от спирки на Перес де Варгас и бързи контра стартове не позволиха петнадесет минути да открият малка разлика (5-8). Но това беше мираж, защото в опита си да реши офанзивните си проблеми, испанският треньор Жорди Рибера реши да имитира Македония и да играе със седем външни играчи в атака. Формула се оказа неуспешна и улесни завръщането на македонския отбор, който се възползва от испанското объркване, изменено от толкова много промени, за да постигне силните частични 6-1, които ги поставиха с доход от два гола на табло (11-9). Разликата, която трябваше да се увеличи до 14-11 с пробива в партията на Кирил Лазаров, която с две "мухи" разби испанската отбрана.

Недостатъкът принуди Рибера да се обърне към Раул Ентрериос, а астурианецът сложи ред на пистата, тъй като под ръководството на капитана си испанският отбор успя да спаси опасността и да стигне до почивката с равенство (14-14) на таблото.

Окончателната реакция дойде отново през второто тримесечие, когато Испания се възползва от изключването на централния Филип Миркуловски, за да възстанови трите гола под наем (18-21), които му харесаха през първото полувреме.

За поддържането на разликата беше натоварен Перес де Варгас, който с две последователни спирки, особено една на шест метра от пивота Стоилов, даде необходимия тласък за установяване на защитата на испанския отбор.

Това беше най-добрият начин да се сложи край на съпротивата на Македония, която малко по малко губеше търпение, което направи възможно непрекъснатите обири на топката от испанския отбор, който Валеро Ривера беше натоварен да направи печелившо на таблото до достигане на максимум доход от шест гола (22-28).

"Испанците" знаеха как да се справят с доходите с търговия в последните минути, което им позволи да спечелят многострадален триумф (25-29), който ще позволи на Испания да играе първото място в групата днес със Словения и по този начин да постигне по-добри центрирания от осминафиналите.