мъдро

Много са бойците, които се преместват от една дивизия в друга по различни причини. Да бъдеш по-голям в категория, да не намериш успех в една и да преминеш към друга или просто защото диетата и отрязването на това са се отразили на телата им и те вече не искат да преминават през този процес, са оправданията за кои спортисти промяна на теглото.

Сега пет бойци, които намериха по-добър курс от новата категория:

5- Хорхе Масвидал

Да кажеш нещо повече за Gamebred би означавало да умориш читател, който вече е прочел всичко за боеца на момента. Но е интересно да се спомене, че от 48 професионални битки той постигна паричен и медиен успех в 7 битки като полусредна категория, когато направи повече от 30 битки като лека категория. Масвидал обясни, че промяната в категорията му се дължи на факта, че поради възрастта му е все по-трудно да достигне 155 паунда и че забраната за интравенозен серум от Усада в крайна сметка гаси участието му в това разделение.

4- Дъстин Поарие

Дъстин Пориоър се появи от "подземната" сцена на ММА като боец ​​с тегло 155 килограма, като дори имаше две битки с това тегло в вече несъществуващия WEC. Когато дойде в UFC, "The Diamond" трябваше да се адаптира към обстоятелствата и падна до 145 паунда. Там той намери добра стъпка с 11 битки; 8 победи и 3 загуби, загуба от Суонсън, Юнг и Макгрегър; което в крайна сметка го отне от шанса за титлата. През 2015 г. той се завърна в лека категория и от този момент нататък постигна успех, който го накара да нокаутира 6 от своите битки; сред тях Алварес, Гаетдже, за да вземе по-късно междинното заглавие на категорията, след като победи Макс Холоуей. Един от аспектите, които се откроиха най-много в този преход, беше мощта и мощността на Порие, които той знаеше как да смеси с по-голяма специализация в бокса си.

3- Валентина Шевченко

Когато Шевченко се биеше по муай тай, той го направи на 125 и 132 паунда и добре знаем колко успешен беше в тази дисциплина. Когато реши да се състезава в ММА, трябваше да се изкачи до най-добрата категория при жените (135), тъй като по това време нямаше по-ниски категории, дори когато дебютира в UFC. Не се заблуждавайте, "Bullet" спечели големи мачове срещу по-големи и по-подходящи съперници като Holly Holm, Julianna Peña, Sarah Kaufmann и дори донякъде съмнителна загуба от двойната шампионка Amanda Nunes. През 2018 г. UFC добави категорията в муха и Шевченко не се поколеба да дебютира в нея, за да победи по-късно Йоана Джержейчик за вакантното първенство. Валентина в тази дивизия изглежда доминираща и може да остане на трона за дълго време

2- Даниел Кормие

Една от малкото истории за пълен успех, която може би ще видим в историята на ММА. След уважавана стъпка в световен мащаб в битката, Даниел Кормиер влезе в ММА като тежка категория, като постигна непобеден рекорд по негово време чрез XMMA и Strikeforce, докато стигна до UFC, където също остана без загуба. За да не се налага да се състезава срещу своя приятел и съотборник, Каин Веласкес (който беше шампион по това време) «DC» избра да слезе до полукомплект, където стана двукратен шампион с това тегло, като помита почти всички състезание с изключение на Джон Джоунс, който не само се превърна в неговия смъртен враг, но също така и в неговия криптонит и причината, поради която мнозина не зачитат тези два царувания в полукомплекта. След като е двукратен шампион и държи титлата на 203 паунда, той отново пробива в тежка категория, където става шампион там, побеждавайки може би най-добрия тежка категория в историята, Стипе Миочич; трансформиране в UFC „champ champ“

1- Demetrious Johnson

„Могъщата мишка“ като Валентина Шевченко знаеше какво е да се изправиш пред много по-големи съперници поради липсата на категории, които са по-близо до физическите им измерения. Въпреки постигането на непобеден рекорд от 10 победи, той загуби от Брад Пикет, който отстъпваше по качество, само по размер; така и срещу Доминик Круз, който по мнението на писателя на тази бележка също не е от техническия статус на Джонсън.

През 2012 г. UFC обяви създаването на категория муха и проведе турнир с 4 бойци, за да открие новия шампион. Demetrious спечели този турнир, побеждавайки Джоузеф Бенавидес и оттам насетне той стана шампион с най-голямо господство в тази категория и може би в историята на шампионите на UFC. Не само, че защитата на титлата 11 пъти го направи доминиращ, но и изпълненията му преливаха от техника, креативност и физически способности. След като не беше оценен от UFC или феновете, "Mighty Mouse" напусна компанията, за да стигне до ONE FC, където трябваше да премине към категория 135 паунда, поради политиките за намаляване на теглото на азиатската компания. Demetrious вече е постигнал 3 поредни победи и е коронясал ONE FC Bantamweight Prix шампион и кой знае дали не може да доминира и в тази категория