• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Електронна поща
  • За печат

РИМ - Ден на шокове за двамата големи фаворити, излезли на сцената на Masters 1000 в Рим. Рафаел Надал, защитник на шампиона, се нуждаеше от всички усилия, за да заобиколи Жил Симон 7-6 (1), 6-7 (4) и 6-2, за три часа и 18 минути, докато Роджър Федерер, No4 в света, беше елиминиран от ръцете на Джеръми Чарди в дебюта с частични 1-6, 6-3 и 7-6 (6). Междувременно Анди Мъри напредна.

кръг

Рафаел Надал победи Жил Саймън в три сета и се класира за фазите на нокаута на M1000 в Рим. Гети Имиджис

Надал не прекара добре срещу Саймън. Той показа някои съмнения в играта си, с кратки удари и без да се възползва максимално от възможностите си, а на моменти беше доминиран от мощните плоски удари на французина. В края на третия сет обаче той успя да наложи своята йерархия и си проправи път до третия кръг, където го очаква руснакът Михаил Южни (14-ти носител и 16-ти в света), който спечели със 7-5, 4- 1 и изостави казахстанца Андрей Голубев (59º), идващ от квалията.

Рафаел Надал знаеше как да контролира в началото на мача с пробив в шестата игра (4-2), но инициативата на Жил Саймън започна да му създава проблеми. Той не можеше да го затвори с подаването и трябваше да изчака до тайбрек, в който той се възползва бързо и решително, за да запечата първата разлика със 7-6 (1).

Отново испанците имаха домейна в началото, с нов брейк, но не завършиха, давайки грациозен преврат. Саймън отговори с поредица от печеливши удари, които го накараха да спечели три поредни мача (3-3) и добави увереност до точката на тройка точка на пречупване в деветата игра.

Надал, който все още играеше кратко и решително в защита, се измъкна от неприятности. И веднага изглеждаше, че всичко е под своята орбита, с възможности за финализиране на историята. Той имаше своя съперник срещу въжетата, с мач точка включително, но правото му умря в дъното на мрежата. Сигнал. И Саймън го разбра: стисна агресивно и спечели втория сет 7-6 (4).

Испанецът, седемкратен победител в Рим, не усети удара. Той бързо получи почивка и след като си осигури с подаването си, беше в предни 2-0. Но французинът отново реагира от ръката на своите печеливши удари, като се възползва от липсата на дълбочина в ударите на Надал. Исканията на играта обаче изглеждаха твърде големи за Саймън: след три часа екшън и в две много близки мачове испанецът взе леко предимство: 4-2. От този момент нататък всичко до успех.

Федерер не можа с Чарди Гети Имиджис

Междувременно, също за второто колело, но няколко часа преди това, Федерер се изправи срещу французина Джереми Шарди (47-и). Всичко изглеждаше на път за швейцареца, с фантастичен първи сет. Французинът обаче вдигна нивото и пое втория сет, като разтегна момента си в третия.

Всъщност Чарди беше с 4-2 нагоре и с брейк точка в полза да сервира за мача. Но трябваше да отиде на тай-брейка. Там Федерер имаше мач-точка, която Чарди знаеше как да реши с неочаквано подаване. Така той взе делото 1-6, 6-2 и 7-6 (6), след два часа и шест минути игра.

В крайна сметка имаше 32 победители и 43 неизнудени грешки на Федерер, докато Чарди добави съответно 18 и 28. Следващият съперник на французина ще бъде хърватинът Иван Додиг (40-и), който победи чеха Лукас Росол (56-и).

Федерер, след като е баща на близнаци (в случая момчета), се появи отново след загубата на финала в Монте Карло от Вавринка и загубата му в Мадрид. По този начин той все още не може да спечели титлата в Foro Italico, един от Masters 1000, който все още не е могъл да завладее, където три пъти е бил финалист.

В допълнение, Мъри, седми носител и осми в списъка на ATP, дебютира с победа с 6-2, 7-5 срещу испанеца Марсел Гранолерс (31-ви).

За един час и 25 минути британецът добави 19 печеливши удара, 25 непринудени грешки, срещу баланс от 9 и 24 от своя съперник. Освен това той се възползва от 4 от 8 шансове за пробив (1/1, испанците).

След тази победа Мъри ще се изправи срещу австриеца Юрген Мелцер (67-и) на осминафиналите, който участва със защитено класиране и побеждава хърватина Марин Чилич (26-и) с 6-2, 6-7 (5) и 6-3.

Освен това чехът Томаш Бердих (6-и) дебютира с победа срещу руснака Дмитрий Турсунов (33-ти) с 6-4, 6-3. Така победителят взе предимство с 9-1 пред своя съперник и ще играе във втория кръг срещу българина Григор Димитров (12-и поставен).