Сърбинът победи испанците с 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5) и 7-5, на финала на Откритото първенство на Австралия, най-дългият в историята на Големия шлем.

Сърбинът Новак Джокович потвърди титлата на Откритото първенство на Австралия, побеждавайки испанеца Рафаел Надал в най-дългия финал в историята на Големия шлем, в епичен мач, пълен с драма, който балканците спечелиха с 5-7, 6 -4, 6-2, 6-7 (5) и 7-5, след пет часа и 53 минути.

новак

Джокович е спечелил финалния номер сто от турнира в кутията за мъже, в мач, в който имаше всичко, няколко точки, които биха могли да променят знака на финала, алтернативи на играта и сензации, и това беше решено от подробности.

Надал загуби своя седми пореден финал от сърбина, но чувствата бяха много различни. Испанецът успя да вземе мача в петия сет, но една точка промени всичко. Испанецът пропусна паралелен бекхенд с целия корт за него, което би означавало 40-15, когато той доминираше с 4-2 и Джокович изглеждаше хлътнал.

Финалът започна с задушаваща жега, 33 градуса, а испанецът излезе на корта с много добър манталитет, трезва и агресивна игра, а също така намери прекалено непостоянен Джокович, който не отработи първата услуга.

Чувствата на Надал бяха по-добри от чувствата на сърбина. Това беше потвърдено от паузата, постигната в петия мач, която предизвика разочарованието на Джокович, който разби ракетата на земята, когато седна на пейката си. Номер едно не видя нищо ясно.

Въпреки това, Надал изглеждаше негативно повлиян от предимството си, тъй като започна да преживява много проблеми, за да запази сервиса си, загуби инициативата и увеличи грешките си. От 4-2 отиде на 4-5. Но испанецът се позова на умствената си сила и успя да си възвърне агресивността в началото на мача и окова три гейма, за да вкара първия сет.

Но Джокович не е случайно номер едно. Започна да играе с повече увереност и драстично намали грешките си. Надал не можа да удължи ударите си и Балкан продължи да го доминира с дясно. Пробив в четвъртия мач позволи на сърбина да открие разликата при 4-1.

Рафа трябваше да гребе, за да попречи на съперника си не само да го изравни, но и да го направи бързо. И той щял да го получи. Той спаси сетбол за сервиране и още две, когато Джокович извади да затвори ръкава.

След като прекъсна сервиса на нервен Джокович, Надал имаше точка за равенство в пет мача, но не го постигна заради една топка, която "Ястребовото око" принуди да повтори, и се отказа от втория сет, след като извърши двойна грешка в четвъртата зададена точка на Белград, който изравни мача след два часа и половина.

Началото на третия сет беше копие на втория. Надал не можа да намери решения и Джокович все още беше много успешен, все повече на пистата. Сърбинът беше достигнал крейсерска скорост и призраците на шестте финала, загубени миналата година от Надал, започнаха да прелитат над Род Лейвър Арена.

Надал успя да спре бурята на Джокович в играта в четвъртия сет. Той се опита да върне играта към интензивни ралита, търсейки да измори съперника си, но сърбинът имаше нов съюзник в първата си услуга.

Джокович успя да осъди мача в осмия мач, когато имаше 0-40, които Надал успя да вдигне, точно в момента, когато започна да вали и финалът трябваше да бъде спрян за десет минути, докато покривът на стадионът беше затворен.

След спирането играта неумолимо се насочи към тайбрека, който беше инфаркт. Джокович наслади триумфа, когато сервира, за да има три мач точки, но Надал е несъкратим и добави четири поредни точки, за да форсира пети сет, който той отпразнува, сякаш е спечелил мача.

Играта беше повече за Надал, много по-физически цялостна от неговия съперник. Краката на Джокович тежаха все повече и повече в ралитата, на които го подложи испанецът, който, когато успя да пробие сервиса на съперника си, сякаш имаше играта в ръцете си.

Но Джокович направи останалото, взе сила от слабост и не само успя да преизправи сета, но в единадесетия гейм отново разби сервиса на Надал, който също показа умора, и сервира за победа. Испанецът имаше възможност да пробие, но сърбинът го спаси и затвори този мъчителен двубой, докато се прекръсти и благодари, гледайки към небето.

Почетен списък на Откритото първенство на Австралия, първият Голям шлем за сезона, завършил днес в съоръженията на Мелбърн Парк.