И за двамата играчи това е първият финал в този сценарий.

Рускинята Мария Шарапова, седмият фаворит, спечели първата си титла на Международния тенис за жени в Рим днес, като лесно победи австралийката Саманта Стосур с 6-2, 6-4 във финала на италианския турнир.

стосур

Победа, с която Шарапова ще се изкачи с едно място в класацията на WTA, от номер 8, който в момента трябва да стане на номер 7, заемайки мястото, което Стосур заемаше досега, който ще стане осми.

Шарапова наследява испанката Мария Хосе Мартинес, която миналата година беше провъзгласена за шампион срещу прогнозата срещу сърбинката Йелена Янкович на Форо Италико в римския турнир.

Рускинята, която не е спечелила титла от май 2010 г., когато е коронясана в Страсбург, по този начин удостоверява добрата си форма седмица преди старта на Ролан Гарос, единственият от четирите Големия шлем, който остава да бъде спечелен.

Това е първата титла за Шарапова през 2011 г., тъй като досега тази година най-добрият й резултат беше финалът в Маями, в който тя загуби срещу Виктория Азаренка (4).

Шарапова и Стосур се бяха срещали преди седем пъти - нито един от тях на земята - и статистиката явно говореше в полза на руснака, победил във всички тях.

Stosur обаче се изправи срещу това събитие, без да се е отказал от сетове по време на турнира в италианската столица и след като влезе във финал за първи път от изданието Roland Garros през 2010 г.

Метеорологичните условия принудиха началото на мача да бъде отложено за три часа, но след като започна, мачът беше рецитал на руснака, който се отказа само от шест мача, за да уреди мача за един час и 23 минути.

Шарапова излезе много агресивна и, затвърждавайки играта си на дълбоки удари, на които нейната съперница не можа да отговори, тя спечели четири поредни мача срещу Стосур, който не току-що беше влязъл в играта.

Блокирането, което австралийката сякаш страдаше, и многото й непринудени грешки - тя направи 25 през целия мач - подготви сцената за рускинята, която затвори сета със своя сервис с удобни 6-2 на първата топка, която имаше. от нов провал на съперника му.

Вторият сет беше копие на първия и още в първия гейм руската тенисистка се възползва от възможността да пробие подаването на своята съперница.

Stosur отговори, като върна тази почивка и резултатът беше изравнен, но мачът продължи да бъде доминиран от руския играч, който добави нов "пробив", когато бяха 2-2, с които тя постави сета и мача на пистата.

Шарапова затвори гейма на сервис с първата топка, която имаше.

Въпреки че не беше на любимата си повърхност, рускинята показа много солидна игра тази седмица и по пътя си към финала елиминира сънародничката си Екатерина Макарова (37), израелката Шахар Пиър (14) и номер едно датчанката Каролайн Возняцки.

Освен това на четвъртфиналите тя бе облагодетелствана от оттеглянето на съперничката си, беларуската Виктория Азаренка (4), която напусна мача, когато печелеше с 6-4 и 0-3.

От своя страна Стосур, който преди това успя само да достигне осмото място в този турнир, се отърва от чехкинята Ивета Бенесова (58), словенката Полона Херког (69), италианката Франческа Скиавоне (5) и китайката На Ли (6).