В допълнение към единствения испански отбор, Севиля, и немския, Волфсбург, италианският футбол задържа двама от петимата членове на Серия А, които започнаха осминафиналите. Неапол и Фиорентина. Подобно на украинския, с Динамо Киев и Днепър. Руският Зенит Санкт Петербург и белгийският клуб Брюж ще завършат равенството в петък.

волфсбург

По пътя бяха, наред с други, Интер, Рома и Торино. И Евертън, до днес единственият оцелял от английския футбол, който няма да има, двадесет и две години по-късно, никакво представителство в четвъртфиналите на някое от европейските състезания.

Севиля изпълни ролята си и статута си на фаворит. Той винаги поддържаше контрол преди невъзможната мисия, изправена от неговия противник, Виляреал, който утвърди местния отбор да се опита да обърне 1-3 в първия мач. Но липсваше дълбочина.

Екипът на Унай Емери никога не губи самообладание. И в крайна сметка той спечели на Санчес Пизуан (2-1), за да подчертае статута си на фаворит. Висенте Ибора и Денис Суарес вкараха головете за Севиля. Мексиканецът Джовани Дос Сантос беше единственият от Виляреал.

Евертън беше уволнен от турнира с руж. Отборът на Роберто Мартинес, който живее в слаби часове в Премиер, където се бори да не бъде изпаднал, излезе зле от Киев (5-2). Надеждите им продължиха половин час, когато голът на Ромелу Лукаку, най-добрият голмайстор на състезанието с осем попадения, вкара отбора на Ливърпул в мача.

Но целта на Андрий Ярмоленко, полякът Лукаш Теодорчик, Олег Гусев и португалецът Мигел Велосо и Виторино Антунес изложи английския отбор.

Интер и Рома са две от прочутите сбогувания на осминафиналите. Отборът на Руди Гарсия, втори в Серия А, бе победен след двадесет минути от Фиорентина (0-3), който демонстрира ефективност през първото полувреме. Наказанието, трансформирано от Гонсало Родригес, постави победата на правилния път, потвърдена от испанеца Маркос Алонсо и аржентинеца Хосе Мария Басанта.

Междувременно Интер на Роберто Манчини загуби отново срещу Волфсбург (2-1), който винаги имаше резултата в полза. Първо с гола на Даниел Калигуриури, който бе изравнен от аржентинеца Родриго Паласио. След това с този на датчанина Никлас Бендтнер, който осъди катастрофата и елиминирането на трансалпийския отбор.

Другото италианско сбогуване беше на Торино, който не можа със Зенит Санкт Петербург. Падна в Русия с 2: 0. Не можеше да се върне. Те спечелиха с 1: 0. Но целта на поляка Камил Глик дойде в добавеното време.

Наполи обаче запази типа и стигна до четвъртфиналите на европейско състезание за първи път от 1989 г., когато спечели Купата на УЕФА с Диего Армандо Марадона.

След победа в Сан Паоло с 3: 1, отборът на Рафаел Бенитес задържа Москва Динамо в Русия (0: 0) и надмина осминафинала, който премина и клуб Брухас, който погреба разкритието на Бешикташ (1: 3).

Голът на бразилеца Рамон Мота насърчи отбора в Истанбул, но успехът на Том Де Сътър и двойният гол на конгоанците Боли Болинголи-Мбомбо постави лидера на белгийската лига сред първите осем в състезанието.

Днепър сложи край на стремежите на Аякс (2-1). Голът на Евхений Коноплянка в продълженията разочарова отбора на Франк Де Бур, който имаше предимство от времето на мача с целта на Riechedly Bazoer и който си върна надеждата в последния отрязък от добавеното време чрез Mike van der Hoorn. Но двойната стойност на украинския гол изхвърли холандския шампион извън Европа.