Испанецът Alemayehu Bezabeh, европейски шампион по крос през 2009 и 2013 г., трябваше да се задоволи тази неделя за бронзовия медал на европейците от Самоков (България), след като загуби в последния километър от турците Пол Кембой Арикан и Али Кая, с които направи цялото тест в олово.

Испански спортист Alemayehu Bezabeh

отбори

Източник на изображението: AFP

The Шестото място на Мохамед Мархум, на дванадесети от Антонио Абадия и петнадесети от Роберто Алаиз даде на Испания -злато през 2013 г.- отборен сребърен медал, само на три точки зад Турция (33 срещу 36). Испанският отбор се завръща от България с пет медала: два сингъла (сребро за Карлос Майо при юношите и бронз за Безабех) и три за групите (сребро при старши и юноши за мъже и за възрастни жени).

Безабех, който обикновено пребивава в родния си град Адис Абеба, страдаше от коремен тиф тази година, което му попречи да подготви адекватно защитата на титлата си, но въпреки това той беше единственият, който вдигна ръкавицата, хвърлена от самото начало от кенийския турчин произход Полат Кембой Арикан, който той победи дълго миналата година. На замръзналата кал, Арикан, шампион през 2010 г., даде тон с Алемайеху на гърба му, а отзад дойде друг турско-кенийски Али Кая, юношески шампион през 2013 г., за да формира трио, което се отдалечи напред. Подиумът вече беше решен през втория километър.

На самоковската верига сняг и замръзнала кал, на височина 1300 метра, слънчево и студено, Безабе поведе на четвърт километър. Неговият посредствен спринт намали шансовете му за победа до задаване на непоносимо устойчиво темпо за опонентите му. При каданс от 3:04 минути на хиляда, тримата избягали поглъщаха минути, пръскайки се върху разтопения сняг, удвоявайки бегачите. Арикан носеше тежестта на състезанието, докато след две хиляди метра Безабех се върна към заряда, но турците не отстъпиха и се вдигнаха с дубъл.

Източник на изображението: EFE

Повече победи в други категории

Една година след като взе бронза в Белград, Испания спечели отборно сребро при възрастните жени. тrihas Gebre, роден във Вукро (Етиопия) през 1990 г. и жител в Сан Себастиан от 2010 г., той дебютира в националния отбор с тринадесето място, след като щракна върху последната обиколка. Кантабрийският Iris Fuentes-Pila, девети, подобри две позиции в сравнение с миналата година и беше най-добрият в испански отбор, който се поклони само на Великобритания, която удвои с Gemma Steel и Kate Avery.

Трикратната шампионка на Ирландия Фионуала Бритън и защитната шампионка на Франция Софи Дуарте издърпаха пелотона в ранните обиколки на състезанието, което бързо загуби една от любимките си, португалката Сара Морейра, която се подхлъзна в калта и отиде на земята. Гебре се изплъзна зад шампиона в преден пакет от седем. Шведът Мераф Бахта, европейски шампион от 5000 души, и Бритън претърпяха половината изпитание от 7 913 метра, когато британците Кейт Ейвъри и Джема Стил набраха темпото, но продължиха.

Стомана, втори миналата година, и Ейвъри продължиха да атакуват с кратката си крачка и вторият им ареон ги остави сами да водят. Гебре даде основание и не само се сбогува с надеждите си за медали, но дори не беше най-добрата в отбора. Британският хедс-ъп за титлата бе решен в близък спринт в полза на Steel, който сякаш се предаде, но се завърна в последните метри, за да спечели с време 28:27, в същата секунда като неговия сънародник.

Джуниър, благоприятен за Испания

Карлос Мей, Жителят на Мадрид в Сарагоса бе отворил медала за Испания със сребро в състезанието за юноши. Юношески национален шампион на 5000 метра, 10 000 и крос и скорошен победител в Атапуерка и Алкобендас, той завърши страхотния си сезон в европейците. Победата отиде при италианеца от етиопски произход Йеманеберхан Крипа с време 20:07 на курс от 6 223 метра. Май, с време 20:22, предшества друг италианец от африкански произход, Саид Етаки (20:28).

Руснакът Александър Новиков беше изтощен в много тежка атака, вярвайки, че е в последната обиколка и когато чу камбаната, известяваща последната обиколка, той рухна и завърши на 55-то място. Йема Крипа остана сам на върха и Майо Той стигна до финалната линия втори, петнадесет секунди по-късно. Четвъртото място на Ayoub Mokhtar, от Алкария с марокански произход, и седмото на Jordi Torrens завършиха великолепно испанско представяне, отразено на второ място от отборите, само зад Италия. От 2006 г. Испания не е на подиума в тази категория.

В под 23 (7 913 метра) мадридчанинът Фернандо Каро излезе дърпайки. Той искаше да забрави 43-то си място миналата година и задържаше преднината за 15 минути. Оттам, след смяната на британеца Калъм Хокинс, той загуби контакт с тези по-горе. Не потъна напълно. Каро пристигна дванадесети и най-добър испанец, докато Русия с Илгизар Сафиулин, Игор Максимов и Владимир Никитин постигна първата тройка в историята в тази категория.

Девойките младша възраст откриха първенството в 9.30 часа. Германката Алина Рех и туркинята Емине Туна продължиха напред, след това фаворитката, британката Джесика Джъд, дойде отзад, но Тун беше по-силен в неравностите на веригата. Селия Антон, дебютант, спечели забележително девето място.