J avier Перес Поло ще се стреми този петък (от 20:30 ч. Испанско време) да се провъзгласи за световен шампион срещу британеца Брадли Синден в категория -68 кг. 22-годишният мадридчанин стигна до финала след победи руснака Алексей Денисенко на полуфинала с 12-6, Вицешампион на Олимпиадата в Рио 2016 и бронз на Лондон 2012.

хавиер

Испанците дойде рано на светло. Преди да изтекат първите 30 секунди, той беше напред (3-0) благодарение на действие наддясно. Перес Поло блокира много добре и първият кръг завърши с този резултат.

След секунда, руснакът успя да изравни (3-3) при липса на 17 секунди в екшън, при който успя да се докосне с крак до испанската каска.

Вече не можеше да има емоции. Те щяха да рискуват всичко в третия и последен кръг. Двойната връзка от Хавиер го върна напред в таблото (7-3), четири точки, които в крайна сметка той щеше да признае, бяха "ключът" към победата му. Оттам, въпреки че руснакът успя да отбележи a posteriori, той не можеше с натискането и сигурността на Хавиер, който в крайна сметка взе битката 12-6.

Мадриленянката успя да спечели четвърта в олимпийската класация и втора в света. Осигурява поне сребро, тоест 72 точки за олимпийското класиране за Токио 2020 в която в момента заема дванадесетата позиция (първите пет от всяко тегло са класифицирани). Ако спечелите златото, ще отбележите 120.

"Имахме добър отбор, но никога не очаквате да стигнете до финала на Световната купа, защото има високо ниво. Всички работим, за да оспорим медалите, но трябва да вървите стъпка по стъпка", призна той пред MARCA от Манчестър.

Съперникът му този петък - той е шести в олимпийската и световната ранглиста - няма да го улесни. Синден стигна до финала с завръщане „в екстреми“ срещу номер 1 от -68 кг: корейският Dae-hoon Lee. Британецът спечели с 24-23 и ще се бие у дома, с обществеността в негова полза.

Хавиер Перес Поло

"Срещам финала като още една битка, макар и с малко по-голям натиск. Последният път, когато се срещнахме, бяхме равен и след 15 секунди той вкара и аз спечелих. Утре ще отида за него с всичко, искам златото, "каза той с амбиция. "И точките ще бъдат много добри за мен за олимпийското класиране, въпреки че по-късно имаме Голямата награда на Рим и трябва да продължаваме да добавяме, това не свършва дотук", добави той.

Вашият път към медала

Испанците застанаха на полуфиналите, след като победиха новозеландеца в първия кръг Нипеш Пракаш (27-2), втори на перуанския Браулио Леон (27-2) а на осмо до колумбийското Дейвид Фелипе Пас Роча, в този случай за по-малко обемен маркер (19-14). На четвъртинки го очакваше полякът Карол Владислав Робак. Испанците бяха напред от самото начало. Първият мач завърши със 7: 0, но неговият съперник намалява разликата при равенството при 13 във втория. Игра се пропускът за полуфиналите до злато и Перес Поло го взе.

Хавиер, който играе второто си световно първенство в Манчестър, започна да практикува таекуон-до в клуб в Сан Фернандо де Енарес (Мадрид) когато бях на седем години. Той премина от по-малко към повече и десетилетие по-късно му беше предложено да се обучава в центъра на столицата със стипендия като външен.

Перес Поло преживява най-добрия момент от спортната си кариера. Пребройте вашите състезания по международни срещи през 2019 г. по подиуми: злато на Откритото първенство на Египет, сребро на Купата на европейския президент и Откритото първенство на Турция, проведени в Анталия, и бронз на Откритото първенство на САЩ и Купата на африканския президент. Миналата година той също беше шампион на Средиземноморските игри в Тарагона.

Сред хобитата си той разпознава, че играе Play и гледа филми и сериали. В Манчестър испанците направиха среща, за да видят всички Game of Thrones. Той обича да тренира с музика и комбинира второто си право в UNED с обучение. Разберете, че не е лесно. Всъщност, Очаква го изпит по публични финанси след Световното първенство по футбол и той си направи бележки.

Той е наясно, че няма да може да живее с таекуондо. "Това не трае вечно. Идеалното е да сте наясно с това и да бъдете реалисти. Обмислете предметите, от които наистина можете да излезете след една година", казва той.

В -54 кг, Адриан Висенте, Настоящ европейски шампион в това тегло, той падна в първия кръг срещу руснака Георги Попов, злато в последните младежки игри, проведени в Буенос Айрес (55 кг), с 21-26. И в женската категория, Витлеем Моран също загуби в първата размяна срещу Осипова, от Узбекистан, 16-4 при първото си участие на световно първенство.