спорт

Пакильо изостави 20-километровия марш в екватора на теста · Марта Домингес, финалист в 3000 препятствия, а Артуро Казадо разочарован в 1500

Хосе Антонио Диего (Ефе)/Берлин 16 август 2009 г. - 05:02 ч

3000 препятствия

Изоставянето на Пакило Фернандес, първият вариант за медал, в 20-километров марш, елиминирането на Мануел Мартинес в тежест и "не съвсем добрите" чувства на Марта Домингес в полуфиналите с 3000 препятствия белязаха тежък старт за испанците отбор на световните купи в Берлин.

Руснакът Валери Борчин, златен олимпийски медалист в Пекин 08, изпълни прогнозите и беше провъзгласен за първия шампион на Световната купа в Берлин 09, като спечели 20-километровия марш. Дойде първата пункция на испанската лека атлетика. Пакильо Фернандес, един от големите активи на Испания да се качи на подиума, не можа да увеличи броя си от медали от Световната купа след три поредни сребърни и се оттегли малко след екватора на теста, за да сложи край на кариерата си на това разстояние и да отстъпи на 50.

Роденият в Гранада мъж тази година не бе направил никакви светкавици, най-вече благодарение на подготвения си скок до 50-те километра, който той доказа със страхотно време на испанското първенство и плати за това в Берлин. Както обясни по-късно, от самото начало той не се чувстваше комфортно и когато тестът се разгорещи, той не беше в състояние да устои, затова реши да изостави и остави сираците на испанските опции, тъй като Хуанама Молина бягаше твърде далеч назад без опции.

Елиминирането на Артуро Казадо в първия кръг от 1500 не помогна точно за облекчаване на ситуацията. Хуан Карлос Игуеро и Рейес Естевес преминаха, въпреки че последният, шампион на Испания, само за пъти.

Най-добрите пет от всяка серия и още четири от времето преминаха към полуфиналите. Казадо счупи огъня, работещ заключен. Той беше десети на камбаната и трябваше да отвори до четвърта улица в търсене на квалификация, но беше твърде късно в бавна поредица, която французинът Мехди Баала спечели с 3.42.77. Женен е шести с 3,43,21.

Тогава Игуеро, испански лидер на годината с 3.32.59, сподели кариера със световния шампион, американеца Бернард Лагат, и с европейския шампион в стаята, португалеца Руи Силва. Човекът от Бургос също се върна и измина още много метра надолу по лента две, докато на 500 метра успя да се класира трети, за да се изправи срещу последната обиколка. Той стана трети с 3.41.77, след кенийския Кипроп (3.41.42) и Лагат.

Участието на Испания в 1500 затвори националния шампион Рейес Естевес. Той пое едната лента, остави се да бъде увлечен от естонеца Тийдрек Нурме, който хвърли в търсене на прохода за времена, но беше заключен в последната обиколка и нямаше промяната, която изложи две седмици преди да се обяви за шампион на Испания. Въпреки това, шести, той премина през времена (3.38,23) в най-бързата серия.

С минимални усилия, но с не съвсем добри чувства, Марта Домингес се класира за финала от 3000 препятствия, който няма да бъде защитникът на титлата, рускинята Екатерина Волкова, елиминирана в същата серия на Паленсия. Утре Марта ще бъде придружена от Ева Ариас, шампионката на Испания, която получи класирането си по пъти.

Жената от Паленсия, световен лидер на годината с 9.09.39, стъпи на любимия терен в третата и последна серия, винаги на заден план, оставяйки Волкова и кенийката Гладис Кипкемой да го направят. В последната обиколка, гледайки непрекъснато назад, Марта настоятелно усили, за да завърши сред първите четири, които отидоха директно на финала. Тя завърши четвърта с 9.34.78.

В първата серия Ева Ариас беше почти винаги на пето място и завърши на същата позиция. Най-добрата й оценка (9.25.14) й дава едно от трите финалисти в плейофа по време, докато Диана Мартин от Мадрид се сбогува с десето място и най-добрата си лична оценка (9.42.39).

Междувременно Мануел Мартинес, капитанът на отбора, за четвърти пореден път бе оставен извън финала на световната тежест с оценка от 19,80 метра (той премина 20.10), а дебютантът Borja Vivas претърпя същата съдба с най-добър изстрел от 18.38.

От Едмънтън 2001, където е четвърти, Мартинес не е участвал във финал. Вчерашният ден би бил третият за леонезите, които участват в осмия си световен шампионат. В същия тест, Borja Vivas, испански шампион на закрито и втори испански стомна, който надхвърли 20 метра, беше наясно с отдалечените си шансове да стигне до финала и реалността показа, че не е сгрешил. Играчът на Малага остана на 18.38.

Шампионът на Испания на 100 метра, Анхел Давид Родригес, беше пети в серия 7 с 10,39, най-добрият му рекорд тази година

Юношата от Бадахос Хавиер Сиенфуегос, който дебютира в старшия отбор на 19-годишна възраст, отпадна в квалификацията на чука с по-добро хвърляне от 72,01 метра.

Cienfuegos, притежаващ 74,77 марки с чук за старша категория, дебютира на Световната купа с изстрел от 69,60. Квалификационната оценка беше 74,09, теоретично на една ръка разстояние. Той се подобри значително във втория (71.63) и половин метър повече в третия, но недостатъчно, за да бъде сред първите дванадесет.