• Кубинците Арлен Лопес (средно 75 кг) и Йоанис Аргилагос (лека муха, 46-49 кг) бяха обявени за шампиони в съответните си категории в сряда на световното първенство по бокс за аматьори в Доха.

Те бяха двете големи радости от първия ден на финала за Куба, която присъстваше в друга, но трябваше да се задоволи с подгласничката там, за Ерислани Савон (тежка, 91 кг).

аргилагос

Арлен Лопес спечели с 3: 0 над узбека Бектемир Меликузиев, а Аргилагос спечели руснака Василий Егоров със същия резултат, потвърждавайки се на 18 като нововъзникваща звезда на кубинския бокс и напълно оправдавайки прякора си „Малкият гигант“.

"Сега съм световен шампион. Искам да спечеля злато в Рио", каза Аргилагос, като вече мисли за Олимпийските игри през следващата година.

Кубинската радост не може да бъде пълна, тъй като Ерислани Савон загуби във финала от 91 кг срещу руснака Евгений Тищенко, в един от звездните мачове на това издание.

От своя страна Ясниел Толедо, който падна на полуфиналите в неделя, се изкачи на подиума в Доха-2015 в сряда, за да вземе бронза на церемонията по медал.

Отвъд кубинците, друга звезда на деня в "аматьорската" световна купа по бокс в Катар беше ирландецът Майкъл Конлан, който спечели първата световна титла за страната си в това състезание, в петна категория (56 кг).

Русия, в допълнение към златото на Тищенко, спечели тази категория до 64 кг тази сряда с Виталий Дунайцев.

Последните пет финала ще се играят в четвъртък.