спорт

Швейцария губи звездата си Фрай поради контузия и става жертва на защитна грешка на премиерата · Футболът възнагради лошата игра на чехите и наказа местната илюзия

Андреас Ширмер (dpa)/Базел 08 юни 2008 - 05:02 ч

Вацлав Сверкос

Чехия развали партията за Швейцария, като я победи в началния мач на Еврокъп, който хелветите организират съвместно с Австрия. Победното попадение дойде в 69-ата минута от Вацлав Сверкос, който остави без думи повечето от 42 500 зрители, напълнили стадион „Парк Св.

По този начин чехите добавят първите си три точки в група А, докато Швейцария ще трябва да изчака следващия си ангажимент, в сряда на същата сцена срещу Турция.

През първото полувреме почти нищо не се виждаше, освен контузията на Александър Фрей, швейцарският нападател и капитан, който в сблъсък със Зденек Григера забеляза извиването на коляното си извън естественото.

Стадионът St. St. Jakob Park в Базел беше шокиран, а сълзите, с които швейцарецът номер девет напусна терена, не предвещаваха нищо добро. Първата диагноза е скъсани връзки.

До контузията си 28-годишният нападател беше най-добрият играч на домакините и може би в настроение да компенсира капитана си, Швейцария излезе с по-весело настроение през второто полувреме. В края на краищата той играеше пред феновете си.

Хакан Якин, точно човекът, който замени контузения Фрей, имаше 1: 0 за домакините в главата си в 65-ата минута, но ударът му към център от Бехрами бе отклонен вляво от Петр Чех, може би най-добрият човек на чехите в цялата игра.

Голът на Вацлав Сверкос четири минути по-късно бе прекомерно наказание за неточността на швейцарците, които бяха единствените, готови да понесат тежестта на мача. В отсъствието на контузения Томаш Росики, чиято дупка беше запълнена от скалистия Давид Яролим, чешкият треньор Карел Брукнер реши решително да подреди солиден отбор в защита, който да се опита да окачи дълги топки на гиганта Ян Колер като само обиден вариант, но таранът на негоримия Нюрнберг не е най-добрият. Въпреки това той все още запазва своята плашеща сила.

Така че, когато Колер отиде на пейката за Сверкос, изглеждаше, че чехите залагат на 0: 0. Всъщност целта му дойде след игра на късмет: удар с глава от последния чешки защитник разсеяно хвана местната защита, Сверкос ги отби и полу-терористичният му удар влезе вътре.

Чешките футболисти вече имаха това, което искаха, така че се заключиха още повече в своето поле, а мачът се превърна в швейцарски монолог, който беше много близо до равенството в 80-ата минута. Топка, висяща в района, падна в краката на Транкило Барнета, който стреля с левия си крак, за да покаже за пореден път Чех, който изчисти отляво. След това топката пристигна в краката на Йохан Вонлатен, но ударът му се заби в напречната греда и с това всички илюзии на швейцарците.

В крайна сметка Чехия, която се озова заключена в техния район, взе победата, докато на трибуните се страхуваха от неизбежното. Понякога е достатъчно малко.