• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Електронна поща
  • За печат

САМ ДЖОРДЖО - Британецът Мо Фарах, вицешампион на Европа на 10 000 метра, сложи край на управлението на украинеца Сергей Лебид в Европейското първенство по крос, като спечели 13-то издание пред португалеца Фернандо Силва и испанеца Хуан Карлос де ла Оса.

5975 метра

След пет поредни победи и общо шест Лебид не можа да окачи седмия си златен медал. Когато влиза в последната обиколка на пистата Сан Сиорджо, той не се противопоставя на атаката на Хуан Карлос де ла Оса и малко след като Фара атакува през последния километър, за да спечели първата си титла.

С показалец, насочен към небето, в памет на баща си, Де ла Оса, който е вицешампион в Европа за крос през 2003 и 2004 г., спечели третия си индивидуален медал в неделя - придружен от отборния бронз - въпреки че не беше в по-добрата си форма поради дискомфорт в гърба, който имаше по-рано през сезона.

Слънцето грееше ярко през цялата сутрин над трудната тревиста верига на Сан Джорджо и температурата около 9 градуса беше идеална за бягане.

В първата си зимна поява, както обикновено, Лебид имаше стомна или заек в неделя, неговият сънародник Васил Матвийчук, европейски шампион на юноши на 10 000 метра през 2001 г., който изчисти състезанието през първите километри.

Де ла Оса, с по-малък натиск от всякога, но с непокътната амбиция, беше поставен до украинците, докато Chema Martínez и Carles Castillejo бяха покрити в предната група.

Състезанието протичаше с темпо, което беше твърде удобно за интересите на Хуан Карлос де ла Оса, който атакува на четвъртия километър и разби групата. Горе бяха седем, с Chema и Castillejo много близо.

Португалецът Фернандо Силва контролира главата си в третата обиколка и пое няколко метра напред на камбаната. Лебид показа явни признаци на слабост и Де ла Оса се възползва от възможността да довърши шесткратния украински шампион с нова атака.

На два километра от финалната линия медалите бяха връчени на Силва, де ла Оса и британецът Мо Фара, човекът, загубил европейската титла на 10 000 метра от Исус Испания.

Фара отмъсти. На километър от финалната линия той даде последното издърпване, което го доведе до победа. Силва остави зад гърба си Де ла Оса, а испанецът защити бронзовия си медал. Испания, която се стреми към отборната титла, беше изпреварена от Франка Португалия.

Провалът на Антонио Хименес "Пенти", който завърши на 53-то място, остави Испания без възможност за златен медал. Карлес Кастилехо завърши единадесетото си място (пред Лебид), а испанският резултат бе завършен от Елисео Мартин (14) и Чема Мартинес (16).

Събитието за възрастни жени имаше изненадващ изход с победата на украинката Татяна Головченко. При отсъствието на шампиона от 2005 г., контузената холандка Кения Лорна Киплагат и другите двама медалисти, руската шампионка Мария Коновалова пое инициативата, като взе украинката със себе си.

Роза Морато беше на 15-то място в края на първата обиколка (2 км) и премина втората и третата обиколка четиринадесет.

Фаворитите сформираха група от девет на върха през третия километър и решаващото пробив се случи при биенето на камбаната, която предупреждаваше за последната обиколка. Унгарецът Анико Калович атакува силно и остана с Головченко, Коновалова и сръбкинята Оливера Йевтич, преди да се обвини в удара и да изостане.

С груб стил, Головченко, специалист на 1500 метра, победи Коновалова в спринта, а Оливера Йевтич, за пети път, трябваше да се задоволи с бронзовия медал, докато Роза Морато напредна до финалната единадесета позиция.

В категорията за юноши испанският мъжки отбор, който миналата година беше шести, взе сребърния медал със същите точки като Франция (74) и само зад Италия, която добави 68.

Мохамед Елбендир, девети с време 17:20, беше най-добрият испанец в надпреварата на 5975 метра, следван от Хавиер Гарсия, петнадесети с 17:30; Хуан Антонио Поуза, двадесет и първи с 17:35, и Алваро Лозано, двадесет и девети с 17:43.

При момичетата Саламанка Марта Ромо, бронзова през 2004 г. и четиринадесета миналата година, се изкачи на осмо място и беше най-добрата от испанския отбор, който остана пред портите на подиума, четвърти с 98 точки, зад Великобритания (21), Русия (76) и Румъния (83).

Ромо, която направи по-голямата част от състезанието на ничия земя, прекара 13:17 минути, за да измине 4100 метра (британката Стефани Туел победи в 12:33), докато Елбендир взе 17:20, за да покрие 5975 от теста си, че Италианецът Андреа Лали победи в 16:53.