Настоящият шампион победи Азаренка на полуфиналите и номер 1 надмина Ерани

Париж | 06 · 06 · 13 | 20:06

играят

Новини, запазени във вашия профил

Шарапова, по време на мача. EFE

Най-добрият тенисист в света, Американката Серена Уилямс и защитникът на титлата на Ролан Гарос, рускинята Мария Шарапова, ще се срещнат тази събота на финала, след като победи съответно италианката Сара Ерани и белоруската Виктория Азаренка.

Това ще бъде третият финал от Големия шлем, изигран от двете най-добри ракети на момента, които вече се бориха за титлата на Откритото първенство на Австралия през 2007 г., с победа за Уилямс и за Уимбълдън през 2004 г., с победа за Шарапова.

Американката обаче загуби първите си 2 мача срещу рускинята през 2004 г. и оттогава я победи 13 пъти, последният път на финала на последния турнир в Мадрид, също на клей.

Днес Уилямс премина над Ерани като ураган. Отне 46 минути, за да се разпадне настоящият вицешампион на Ролан Гарос с 6-0 и 6-1.

Американката, която на 31 години търси втория си „Ролан Гарос“ в Париж, отново показа на полуфинала, че е непримирима, както показва фактът, че е оковала поредица от 30 поредни победи.

Серена вкара 53 точки и само позволи на Ерани да подпише 16 в целия мач. Той стигна до финала, след като прекара само 6 часа и 45 минути на пистата, по-малко от работен ден във Франция.

Италианката, която показа, че се сблъсква с трагедии с хумор, отпразнува първата си игра в мача, като вдигна ръце и погледна публиката. След това завърши опустошителните частични 9-0.

Малко след това вицешампионът за 2012 г. и петият най-добър тенисист в класацията на WTA, напусна корта със стъклени очи, след най-силното поражение в точките, спечелени от губещия в прелюдията към финала на Ролан Гарос от 1991 г. насам испанския Арантха Санчес Викарио ще унищожи Стефи Граф с 6-0 и 6-2.

Малко преди този кратък полуфинал, церемонията по 40-ия рожден ден на WTA беше проведена на центъра на площадката на Филип Чатрие, в която участваха живи легенди на тениса като Мартина Навратилова, самата Санчес Викарио, Кончита Мартинес, Мартина Хингис и Рена Стъбс.

Преди Шарапова даваше сметка на Азаренка с 6-1, 2-6 и 6-4 за 2 часа и 10 минути.

Рускинята започна силен мач, като спечели 25 точки в първия сет, от 11 от съперницата си и закова 11 победители от 4 от беларуската, третата най-добра в класирането.

Но 26-годишната Шарапова загуби пара на втората жега, където 23-годишната Азаренка подобри подаването си и вкара сета, докато небето потъмня.

След 1 час и 7 минути, пориви на дъжд принудиха организаторите да спрат мача, когато резултатът беше 1-6 и 6-2. Тридесет минути по-късно Шарапова и Азаренка се върнаха на корта Филип Чатрие и рускинята заяви статута си на фаворит, въпреки че й беше трудно да затвори мача.

По този начин той демонстрира защо е спечелил поне веднъж всички титли от Големия шлем докато неговият съперник е печелил само два пъти с Откритото първенство на Австралия.

Уилямс и Шарапова, единствените двама активни играчи, които поне веднъж са покорили всички велики, ще се състезават за титлата на Ролан Гарос следващата събота.