ШАРЛЕСТЪН - Френската Марион Бартоли, трети носител, загуби от словенката Полона Херког в нокаутните етапи на състезанието в Чарлстън в САЩ, където местните сестри Серена и Венера Уилямс спечелиха и отидоха на четвъртфиналите.

уилямс

Херког, 14-ият носител, победи Бартоли с 6-4, 1-6 и 6-4 в този традиционен турнир, в който френският тенисист беше вторият най-добре класиран, тъй като полската Агнешка беше оттеглена в последния момент Радванска, която беше да бъде страхотният кандидат за титлата.

И накрая, при отсъствието на шампиона в Маями, именно Бартоли зае мястото й в горния шкаф на ключа на Чарлстън.

Миналата седмица Бартоли нанесе големия удар в Маями, докато избяга белоруската Виктория Азаренка, отрязвайки номер 1 в света от тазгодишните непобедени 26 победи поред, с включени четири титли.

През 2012 г. Бартоли беше финалист в Париж (на закрито) и също направи полуфиналите в Маями и Доха, добавяйки много важни триумфи през тези месеци.

Поради тези непосредствени предшественици падането на Бартоли до Херког беше изненадващо. Нещо повече: гала бе победила словенеца в четири лични дуела, с плюс, че тази година го надмина в Сидни и Маями, и в двата случая в първия кръг.

Съперницата на Херког ще бъде в петък, на четвъртфиналите, Надя Петрова, 13-и носител и шампион в това състезание през 2006 г., която победи Анастасия Павлюченкова, осма, 6-1, 6-4 в руския мач.

Междувременно Серена Уилямс, пета носителка, победи новозеландката Марина Еракович (17-та) с 6-2, 6-2. Бившият световен номер 1, който поне веднъж е спечелил всяка от четирите титли от Големия шлем, се стреми да пробие в това първенство.

Серена, най-младата от Уилямс, ще играе на четвъртфиналите срещу шесто поставената германка Сабине Лисицки, която победи казахстанката Ярослава Шведова, от квалификационната фаза, 7-5, 6-4.

Най-голямата от сестрите, Венера, също бивш лидер в класацията на WTA, която спечели този турнир през 2004 г., победи австралийката Анастасия Родионова със 7-5 и 6-2.

Венера, която се появи преди няколко седмици на веригата след заболяване, което предизвика умора, се преструва, че вдига шум, както се случи в Маями. Негов съперник на четвъртфиналите ще бъде победителката в кръста между австралийката Саманта Стосур, топ носител, и казахстанката Галина Воскобоева.

Стосур, шампион на US Open през 2011 г., спечели с 4: 2 в първия сет, когато силна електрическа буря се развихри над тенис центъра в Чарлстън и принуди спирането на мача, който ще приключи рано в петък.

Чешката лява ръка Люси Сафарова, девета поставена, победи канадката Александра Возняк с резултат 6-2, 6-7 (4-7) и 6-1.

Сафарова чака рускинята Вера Звонарева, бивша 2-ра в света, четвърта кандидатка, която победи швейцарката Стефани Фогеле с 5-7, 6-3 и 6-4, която пристигна от квалификацията.

Състезанието за Чарлстън разпределя 740 000 долара награди и се провежда на северноамерикански глинени кортове, бавна повърхност.