Той се наложи с 2-6, 4-6, 6-4, 6-3 и 7-6, за да спечели първата си титла от Големия шлем

В нетипично издание на US Open, австрийското Доминик Тийм той беше коронован за шампион, след като победи германеца на финала Александър Зверев. 27-годишният номер три в ранглистата на ATP успя да преодолее наистина маловажен мач в началото и спечели първата титла от Големия шлем в кариерата си.

доминик

Тийм беше оставен с победата от 2-6, 4-6, 6-4, 6-3 и 7-6 преди номер седем на стълбата в игра, която продължи четири часа и която се игра на стадион Arthur Ashe, който изглеждаше празен в рамките на здравословния балон, в който се играе Откритото първенство на САЩ заради пандемията от коронавирус.

Ето как австриецът спечели короната в нетипично събитие поради здравословното състояние и липсата на тегло на големи фаворити като испанците Рафаел Надал (извън цикъла поради пандемията) и Роджър Федерер (той се възстановява от контузия), добавен към дисквалификацията, претърпяна от сърбина Новак Джокович в четвъртия кръг.

Германецът започна много твърдо играта и наложи играта си. Той счупи сервиса на съперника си в третия гейм и поведе. Почти безпроблемно той успя да затвори първия сет в своя полза 6-2.

Тенденцията се повтори и във втория сет: Зверев проби в третия гейм и Той се насочи към реализирането на набора почти плавно. Всъщност той беше с 5-1 и постави точка в полза. В този момент обаче Тийм се събуди и имаше намек за реакция, но не го достигна. Накрая германецът спечели сета с 6-4.

Всичко показваше, че Зверев ще остане с лесна победа. Още повече, когато той проби от самото начало и поведе в третия сет. Но малко по малко Тийм започна да разхлабва тениса си и не само възстанови загубения сервис, но успя да огъне съперника си и да обърне сета, за да затвори с 6-4 в своя полза. Растежът на австриеца даде напрежение на среща, чиято съдба изглеждаше написана.

В четвъртия сет мачът определено навлезе в нова фаза и паритетът се задържа, докато Тийм се счупи, за да увеличи 5-3. След това запази сервиса си с платежоспособност, затвори сета и взе дефиницията до пети сет.

Доверието беше ключовият фактор в началото на решаващия набор. Изгряващият Тийм успя да пробие сервиса на недоволния Зверев още в първия гейм. Но размахът на играта се отрази на игра по-късно, когато германецът успя да изравни.

По това време всичко беше отворено, нито един залог не беше безопасен. Германецът изтегли сила в ключовия момент и бе оставен със сервиса на своя съперник да направи 5-3, но не можа: Тийм веднага се счупи, задържа сервиса си и отново се счупи. Този път Доминик взе този мач и този, който се провали. Така те отидоха на тай-паузата. Физически засегнат, австриецът игра с последния си остатък и взе джакпота.

Тийм, който има чилиеца Никола Масу като треньор, вдигна трофей от Големия шлем за първи път в кариерата си и „трънът“ бе отстранен от загубата на трите финала, които преди това е играл в големи турнири (Ролан Гарос 2018 и 2019 и Australian Open 2020). 27-годишният тенисист също стана първият играч, роден през 90-те, който е коронясан в една от четирите специалности.

Това беше и първият път, когато играч, различен от „Голямата тройка“ (съставен от Джокович, Надал и Федерер) вдигна турнир от Големия шлем, откакто швейцарецът Стан Вавринка го направи на US Open през 2016 г.