Новини, запазени във вашия профил

levante-emv

Руснакът надхвърля летвата. Ройтерс

Рускинята Йелена Исинбаева постигна десетия си златен медал в големи шампионати, като потвърди със световния си рекорд номер 24 (5,05), олимпийската си титла с голям превъзходство над американката Дженифър Стучински (4,80) и друга рускиня Светлана Феофанова (4,75).

В тъжен ден за Китай, който загуби идола си Лю Ксиан поради контузия, Исинбаева поднесе усмивката си на 91 000 зрители, които имаха привилегията да станат свидетели на великолепния й скок над бара, разположен на 5.05 над земята, сам в състезание, с останалите дневната програма е разпродадена.

След две години, без да повиши рекорда си с един сантиметър, Исинбаева добави три рекорда през този сезон (5.03 в Рим, 5.04 в Монте Карло, 5.05 в Пекин) към списък, който вече достига 24: четиринадесет в ефир и десет на закрито.

Исинбаева изчерпваше съперничките си, когато летвата беше вдигната. От 4.80 никой не оспори победата. Стучински беше грабнал среброто от Феофанова с пет сантиметра с 4.80 и двамата се подготвиха да гледат търга на Исинбаева, която поиска 4.95. Необходими бяха три скока, за да се счупи олимпийският рекорд, а световният рекорд също изискваше три опита.

След световните първенства в Париж през 2003 г., в които тя спечели само бронзовия медал, Исинбаева спечели всичко, което си беше поставила за цел: Игрите в Атина, три световни първенства на закрито, две на открито, европейско на закрито и още едно на открито. Тя е единствената жена, която е пробила петметровата бариера и е била два пъти световна спортистка на годината.

Панаманският знаменосец Ървинг Саладино подкрепи своята световна хегемония в скока на дължина и даде на страната си първото олимпийско злато с оценка 8,34 дискретно за него, но недостъпно за опонентите му. Сребро спечели южноафриканският Khotso Mokoena, световен шампион на закрито във Валенсия, с 8.24, а бронзът спечели кубинецът Ибрахим Камеджо, с 8.20, на финал с четирима испаноезични състезатели.

Световният шампион Бримин Кипруто връчи на Кения седмия пореден олимпийски златен медал на 3000 метра с препятствия, в надпревара, която беше разрешена в краткия участък между последното препятствие и финалната линия.

Кипруто спря часовника в 8: 10.34, очаквайки французите от алжирски произход Махиедин Мехиси и друг кениец Ричард Кипкембой Мателонг, докато защищаващият се шампион Езекиел Кембой може да бъде само седми.

Кения, хегемоничната сила в специалността, досега е постигнала осем златни медала (включително последните шест), седем сребърни и два бронзови и оттогава Сеул 88 е заел поне първите две места на подиума. В Барселона'92 тримата.

Беше благоприятен ден за Кения. Памела Желимо, 18-годишна състезателка с едва четири месеца опит на 800 метра, даде на страната си първия си олимпийски златен медал за жени на пистата с ударен авторитет през последната обиколка, която я доведе до победата до финала през 1: 54,87 (световен рекорд за юноши), пред сънародника Дженет Джепкосгей и мароканката Хасна Бенхаси.

Кенийските спортисти никога не са печелили златен медал на пистата и всъщност до тази година никога не са участвали във финал на 800 жени, събитие, което влиза в олимпийската програма в Амстердам'28.

Мозамбикката Мария Мутола, в годината на сбогуването си, мечтаеше да бъде близо до подиума на 35 и в петия си пореден олимпийски финал, но получи само достойно пето място.

Китай загуби своя идол, Лиу Ксиан, който трябваше да напусне, страдайки от силна болка в дясното ахилесово сухожилие, когато той беше на път да пробяга шестата серия от 110 метра с препятствия, жертва на стара травма на десния крак, която беше възпроизведена на Събота, когато се излекува от дискомфорта, който претърпя в началото на летния сезон.

Ксианг, призован да играе един от големите дуели на игрите в Пекин срещу кубинеца Дейрън Роблес, накуцваше на пистата и между жестове на болка залагаше на стартовите блокове, но след нулев старт се отказа да се състезава със сълзи в очите.

Приятелското лице на лека атлетика беше предложено отново от Юсейн Болт. Два дни след като даде на Ямайка първото олимпийско злато в историята си на 100 метра с нов световен рекорд (9,69), той се върна на работа на Националния стадион в Пекин, за да премине, с възможно най-малко разходи, първия кръг от 200, вашия любимо разстояние.

При завръщането си на пистата, новото чудо за скорост остави шепа анекдоти. Първата, която за разлика от четирите състезания на 100, не спечели. Щедър с противниците си, той позволи на Тринидадиан Рондел Сорило да го изпревари в последните метри, за да може един ден да каже на внуците си, че е стигнал до финала шест стотни преди най-бързото човешко същество на планетата.

Следобед Болт спечели първото състезание от втория кръг в 20.29, четвърто най-добро време. От победата си на финала на 100 той не е направил нищо, освен да спи много и да се отпусне, каза той.

В първата селекция от 400 само петима състезатели счупиха 45-секундната бариера и, любопитно, четирима от същата серия, втората, спечелена от бахамския Крис Браун с време 44,79.

Американските любимци Джереми Уоринер - защитник на титлата - и ЛаШон Мерит се покриха. Особено първият, който спечели в седмата и последната серия с 45.23, безсрамно гледайки съперниците си, за да не губи енергия. Мерит, който го е побеждавал два пъти тази година, беше петият мъж до 45 г. Той спечели петата серия с 44.96.

Стефани Браун Трафтън стана първата американка, която спечели олимпийската титла на дискоса след игрите в Лос Анджелис32, когато Лилиан Коупланд спечели. Първият му терен, 64,74 метра, беше достатъчен, за да вземе титлата.

Кубинецът Ярелис Бариос, бронз в световните купи в Осака и шампион на Панамериканците и Универсиадата през 2007 г., постигна сребърния медал с изстрел 63,64, а украинката Олена Антонова завърши подиума с 62,59.