От Хуан Андрес Муньос, CNN

като

12 септември 2011 - 12:59 ET (17:59 GMT)

Постигането на най-високата позиция в световната класация в избрания от вас спорт е върхът на постиженията и често е кулминацията на амбицията за цял живот. С тази позиция идва слава, богатство и място в историята.

Но в тениса на жените тази награда се превръща в нещо като нож с две остриета, който съчетава благословия със загуба на форма, лош късмет и странни наранявания, които измъчват играчките, които достигат до тази позиция в спорта.

Настоящата номер едно - Каролайн Возняцки - все още не е спечелила турнир от Големия шлем и е претърпяла срамна загуба от Доминика Цибулкова в четвъртия кръг на тазгодишния турнир в Уимбълдън, в допълнение към неочакваните си излизания от откриването на Австралия и Франция.

„Наистина не ме интересува какво мислят и казват хората“, каза той пред журналисти с малко негодувание след загубата си на „Уимбълдън“.

Откритото първенство на САЩ предлага на Возняцки следващия й шанс да пробие тенденцията за „номер едно в света, който все още не е спечелил Големия шлем“, започнала със сръбските тенисистки Ана Иванович и Йелена Янквович, които изглеждаха сякаш ще доминират в тениса през 2008г.

Иванович порази феновете на Ролан Гарос по пътя си към титлата на Откритото първенство на Франция тази година и се изкачи до номер едно.

Изглеждаше, че светът е в краката му, но ранното излизане от Уимбълдън няколко седмици по-късно беше предшественикът на голям слайд в класацията и той се изкачи на 65-о място.

С по-добра форма той успя да достигне топ 20, но все още не е фактор в турнирите от Големия шлем след победата си през 2008 г.

Но поне Иванович има титла под мишниците си, за разлика от сънародника си Янкович, който, подобно на Возняцки, се радваше на удивителна последователност в края на 2008 г. и се издигна през редиците през август същата година.

Тя загуби финала на US Open от Серена Уилямс и въпреки че зае номер едно място от Иванович през есента, оттогава тя никога не е била реален кандидат за спечелване на един от четирите Големи шлема.

Янкович също се бори с поредица от контузии и в момента е малко над Иванович в класацията, но извън топ 10, където преди това беше константа.

Следващата номер едно беше Динара Сафина, която грабна мястото на Серена Уилиас, чиито непостоянни участия в турнира й костваха много в системата за класиране на WTA.

Рускинята използва позицията си, особено на Големия шлем, като тежест около врата си и не й помогна жестоко подигравка от Уилямс, която тя не заслужава.

Съкрушителните загуби във финалите на Откритото първенство на Австралия от Серена Уилямс и на Ролан Гарос от сънародничката си Светлана Кузнецова едва ли й помогнаха да спечели увереност и тя започна своето спускане.

Нараняванията също взеха жестоките си жертви и той падна под топ 100, преди да се завърне отново по-рано тази година.

Уилямс взе мантията на Сафина и я носеше като шампион, кулминирайки я с 13-ата си титла от Големия шлем на Уимбълдън през 2010 година.

Той изглеждаше неудържим, но често се казва, че триумфът и бедствието вървят ръка за ръка и такъв е случаят му.

Порезът на крака й от стъпването върху стъкло в мюнхенски ресторант изглежда не е бил от голямо значение, но в крайна сметка се наложи сериозна операция и принуди Серена да се оттегли до края на сезона.

Възстановяването е много бавно, но най-лошото тепърва предстои, когато се съобщава, че е бил в смъртна опасност, след като е претърпял белодробна емболия.

За щастие той се мъчеше да си върне мястото на Уимбълдън и спечели два скорошни турнира, което е добро за Flushing Meadows.

Возняцки, която пое поста от Уилямс, временно загуби мястото си от Ким Клайстерс, след като белгийката спечели Откритото първенство на Австралия.

Може да е проклятие или съвпадение, но Clijsters не е имал най-добрия късмет оттогава.

Той започна с проблем с рамото, но по-късно претърпя нова странна контузия, в стила на Уилямс.

Прекалено ентусиазираният танц на сватба на приятел накара Клайстърс да й нарани глезена, принуждавайки я да пропусне по-голямата част от глинения сезон и изплувайки отново, когато напусна Уимбълдън.

Последвалата травма на стомашния мускул по време на завръщането й в турнирите я принуди да не може да защити титлата си на US Open, поредната жертва на нещастията, които попадат на първо място.

Бившият шампион по тенис за мъже Пат Кеш заяви пред CNN, че системата на WTA за класиране не е идеална: „Класирането при жените е малко по-различно от това при мъжете. Това насърчава участието чрез изключително награждаване на точки за класиране за турнири от първо ниво (може би твърде много), с идеята да убеди топ играчите да играят по-често.

„Играчи, които не участват по този начин, като Клайстърс и сестрите Уилямс, попадат в класацията, защото не натрупват достатъчно точки, дори ако спечелят турнири от Големия шлем. Нещо подобно се случи с мъже в даден момент, когато Марсело Риос беше номер едно дори без титла от Големия шлем ".

Тогава на първо място застана 21-годишната Возняцки, която се изправи срещу Мария Шарапова на четвъртфиналите на Уимбълдън, докато не бе победена от Цибулкова, въпреки че спечели първия сет с 6-1.

"Направих всичко възможно и това не беше достатъчно", призна руснакът.

Шарапова загуби финала от чехката Петра Квитова и не е печелила турнир от Големия шлем от Откритото първенство на Австралия през 2008 г.

Малко по-късно руската суперзвезда се изкачи до номер едно за четвърти път, но стара травма на рамото се появи отново и почти приключи кариерата си, когато се наложи голяма операция.

Така че една такава нещастна история може да каже нещо за изтощителния график за тенис звездите, но WTA категорично защитава както позиционната система, така и търсенето на своите играчи.

„От 2008 г. намалихме и рационализирахме сезона. Увеличихме паричните награди и бонусите, дадохме на най-добрите играчи повече почивка и намалихме ангажиментите за турнири за най-добрите играчи ”, говорител на CNN.

„Представянето на Каролайн през този период й спечели номер едно в света. Само тази година тя спечели пет големи титли на WTA, включително събитията на Premier в Дубай, Индиън Уелс и Чарлстън.

„Тя спечели 17 турнира за четири години и напредъкът й е постоянен в турнирите от Големия шлем“, добави той.

Возняцки играе на US Open във Флъшинг Медоус, като все още заема челната позиция и очаква с нетърпение да сложи край на лошия късмет и да вдигне престижната корона.

Но след като Серена Уилямс се завърна почти в топ форма в ранните кръгове, изглежда, че това е фактор срещу шансовете на Возняцки да прекрати проклятието.