НЮ ЙОРК, ЕС (Агенции) .- Френският ветеран Мери Пиърс в първата си конфронтация с новата "кралица" на тениса за жени, рускинята Мария Шарапова, изигра най-добрата си стратегия да победи с 4-6, 6-2 и 6-3 в третия кръг на Open и остави последния турнир от Големия шлем без най-голямата си атракция.

кралица

Опитът е наложен върху натиска на руснака

29-годишният Пиърс, в тринадесетото си участие на Open, изненада победителя на Уимбълдън с удари от бекхенд и форхенд, който въпреки че спечели първия сет, във втория тя остана без сила да отговори на агресивния и мощен тенис на французите плейър.

17-годишната Шарапова също не беше в състояние да запази сервиса си в решителните моменти, допусна 14 двойни грешки, а Пиърс, с повече опит и спокойствие, направи това, за да осигури победа, която не беше в прогнозите, нито пък организаторите искат.

Пиърс, шестнадесетият в света, потвърди, че със загубата на тегло се е върнал, за да намери най-добрия си игрален момент за сезона и е постигнал за седми път прохода си в четвъртия кръг на Open.

„Не мога да си обясня щастието, което изпитвам с триумфа, който ми позволява да продължа напред в един толкова специален турнир като Open“, заяви Пиърс.

„Никой не залагаше на победата ми, но винаги бях уверен, че мога да я постигна. Пиърс призна, че въпреки че е загубил първия сет, никога не е мислил, че няма да има възможност да обърне резултата и това се случи.

„Мисля, че ключът към играта беше последователността на първия ми сервис и че направих няколко грешки, без да форсирам“, обясни Пиърс, който ще съперничи в четвъртия кръг на победителя в мача, изигран от американката Ейми Фрейзър, двадесет и първа глава серия, срещу рускинята Светлана Кузнецова, девети поставени.

Пиърс заяви, че няма проблем със следващата съперница, защото след победата срещу Шарапова беше убедена, че може да продължи да прави най-добрия си тенис. Шарапова, която изигра втория си Open, призна, че не е била коректна със своя сервис и с форхенд ударите, които са я оставили с 47 грешки, без да форсира.

„Започнах играта много добре, но след това усложних играта си, като не осигурих сервис, твърде много двойни грешки, не извадих добре, нито сложих топката в полето с ударите си от форхенд“, каза Шарапова.

В други резултати за деня в рамките на състезанието при жените, рускинята Надя Петрова, четиринадесета семе, спечели с 4-6, 7-6 (8-6) и 7-6 (7-3) италианката Силвия Фарина Елия.

Японецът Шинобу Асагое също даде изненадата, като спечели с 6-4 и 6-4 на аржентинката Паола Суарес, тринадесети носител, докато гъркинята Елени Даниилиду (29) също остави новото руско откровение, тийнейджърката, извън турнира Анна Чакветадзе, които загубиха с 6-4 и 6-2.

В рамките на състезанието при мъжете изненадата беше елиминирането на испанеца Карлос Моя, трети носител, който беше победен с 4-6, 6-4, 6-3, 6-7 (7-5) и 7-5 преди белгиеца Оливие Рохус.

Номер едно в света и голям фаворит, швейцарецът Роджър Федерер, нямаше проблеми да се класира за четвъртия кръг, побеждавайки французина Фабрис Санторо (31) с 6-0, 6-4 и 7-6 (9-7).

Други семена, които спечелиха, бяха словакът Доминик Хрбати (22), който спечели 7-6 (10-8), 6-3 и 6-3 на тайландския Paradorn Srichaphan (15); Румънецът Андрей Павел (16) победи южнокорейския Хюнг-Тайк Лий с 6-4, 6-2, 1-6, 1-6 и 6-4, а германецът Николас Кийфер (19) спечели с 6-4, 6-0 и 6- 1.