спорт

Баските печелят бронза на беларуската Василиса Марзалюк с 3: 0.

efe Лондон, 09 август 2012 г. - 21:00 ч.

медал

Боецът на Алава Maider Unda спечели бронзовия медал в категория -72 килограма борба на Олимпийските игри в Лондон, първата, която испански спортист постига в тази дисциплина. След загубата на полуфиналния мач от българката Станка Златева Христова, яростният баски боец ​​скочи на платното с цел да победи съперничката си, белоруската Василиса Марзалюк, да не остави бронзовия медал, който през Пекин 2008 загуби в последната битка. Унда взе първите два кръга с частични 0-1 и 0-1, което го накара да спечели и спечели първия медал на Испания в битката, десетата от делегацията в Лондон 2012г.

След почти четири часа почивка след последната си битка баската състезателка запази концентрацията си от първия момент и той не позволи на съперника си да атакува по всяко време, който вече имаше два плейофа в мускулите си. След атака, с която нокаутира беларуса, тя спечели първия рунд с кратки 0-1, достатъчно, за да се изправи следващите две минути с повече спокойствие и по-малко риск. Той направи това и остави времето на втория период да тече, само пет секунди от края, вкара още една точка срещу Марзарюк, която му спечели борбата и окачи неуловимия олимпийски медал, който му се изплъзна в Пекин и за което не можеше да се бие в Атина заради контузия.

От трибуните десетки приятели и семейство разпознаха нейните титанични усилия през толкова много години, проправяйки си път в спорт с малко традиции в Испания и я почитаха, като пееха типичното „oe oe oe“ от трибуните, докато размахваха своите икурии и испански знамена. Maider Unda върна жеста и, след като се прегърна с треньорския си щаб, тръгна към тях, за да вземе значка, с която вече изглеждаше горд до церемонията по медала..

С медала, висящ на врата й, Унда кулминира успешен ден за испанската битка и за себе си, който даде много интелигентно представяне, за да осигури мястото си на подиума. По пътя към мечтата си боецът от Алава трябваше да се отърве от колумбийката Ана Талия Бетанкур на първо място, който спечели с известна лекота, а на четвъртфиналите - монголската Бирма Очирбат, когото не беше побеждавал през цялата си кариера. Унда се наложи в равномерна битка с 0-1 в първия кръг, 2-1 във втория и 0-1 в последния, в който успя да отбележи 18 секунди от края. На полуфинала виторианецът не можа да повтори подвига срещу българката Христова, който вече го беше изкарал от пътя към финала в Пекин 2008. Унда загуби в два кръга от Христова, която показа широк спектър от тактически ресурси и спечели с 0-2 в първите два кръга, като по този начин запечата пътя си към финала, която тя загуби от рускинята Наталия Воробьева.

На 35 години Maider Unda сбъдва мечтата си и спечели първия си олимпийски медал, първият за испанската борба, който ще има в този боец ​​от Алава своя пионер и идеален пример за следващите поколения.