• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • Електронна поща
  • За печат

ПАРИЖ - След досадните дъждове в неделя, жените се върнаха, за да видят екшън в Ролан Гарос. След като влезе във втората седмица от Големия шлем за 15-и път в последните си 16 участия, рускинята Мария Шарапова (2-ра) не можа да направи още една крачка и беше елиминирана срещу чехкията Люси Сафарова (13-та) със 7-6 (3) и 6-4 на осминафиналите. Така парижкият шампион беше уволнен през две от последните три години. Серена Уилямс, лидер в класацията, също пострада, но го обърна и отиде на четвъртфиналите. Петра Квитова беше елиминирана.

шарапова

Шарапова беше елиминирана от Сафарова АП

Шарапова, защитаваща се шампионка, поведе с 4: 1 срещу Сафарова (2: 1 на клей), но нямаше страхотен ден и чехкинята явно я надмина. С още 14 печеливши удара чешкият ляв кръст нанесе хаос на двуръчния бекхенд на сибиряка. По този начин той изгради исторически триумф, побеждавайки защитния шампион, който разчиташе на власт, но му липсваха варианти и по-добра защита.

Неотдавнашните победи на Шарапова над Сафарова вече бяха трудни, отказвайки сет и в най-скорошното, преди 12 месеца в Щутгарт, тя стигна до две точки от поражение, което дотогава би означавало да напусне Топ 10.

Този мач бележи почивка за Шарапова през този сезон, след нараняване на дясното рамо, което я накара да затвори 2013 г. по-рано, и я накара да спечели три от следващите си четири турнира. Включително, разбира се, Откритото първенство на Франция. Но шампионката на Фед Куп Сафарова прекъсна поредицата от 12 победи на рускинята в последните си 13 мача върху тухлен прах.

Левичарката ще се завърне в световните Топ 10 и ще съперничи на испанката Гарбиние Мугуруса (20-та), която повтори тримесечията на миналата година в Париж, където отстъпи точно на Шарапова. Този понеделник роденият във Венецуела победи италианката Флавия Пенета (28-ма) с 6-3 и 6-4.

От своя страна Серена, собственик на две титли на Откритото първенство на Франция (най-новата, през 2013 г.), имаше още един тревожен ден, но имаше манталитета и смелостта да победи сънародничката си Слоун Стивънс (40-та) с 1-6, 7- 5 и 6-3.

Номер 1 се отказа от първия сет само за 23 минути, плячка на грешките и агресивността на Стивънс, която буквално я прегази. Главоболието му продължава, тъй като той загуби подаването в началото на следващата глава, докато се успокои, беше по-прецизен и оказа натиск върху своя съперник, на когото липсваше опортюнизъм в определени решителни моменти, за да може да посочи ден, който е бил исторически, защото двете най-добри от веригата биха могли да бъдат елиминирани.

Серена се възстановяваше в средата на сета, докато успя да възстанови пробив на сервиса, да постигне още един и да получи 4-3 и да сервира в нейна полза. Далеч от това да го определи, той претърпя нов брейк от Стивънс и направи равенство 4-4. С възходи и падения той отново проби в единадесетия гейм и веднага след това ратифицира предимството със своя и разтегна борбата до третата.

През петата четвърт от финалния сет, победителката от 19 корони от сингъл от Големия шлем отбеляза нов брейк, опирайки се на силата и силната си глава, за да принуди сънародничката си. Той продължи с някои възходи и падения, докато не подписа нова тежка победа, трета поред в Париж, след като загуби първия сет. Несъмнено той ще трябва да се подобри в последния участък.

В следващия случай Серена ще се срещне със Сара Ерани (17-а), която помете германката Джулия Гьоргес (72-ра). Така италианката се радва на Париж, където за четвърти пореден път се класира в кръга на осемте най-добри. Тя дори беше финалистка през 2012 г. и полуфиналистка през 2013 г.

Междувременно чехкинята Петра Квитова (4-та в WTA) беше изненадана от 2-6, 6-0 и 6-3 от швейцарката Timea Bacsinszky (24-та) от великата 2015 г., която сега ще се срещне с белгийката Alison Van Uytvanck (93-та), която помете изненадващата румънка Андрееа Миту (100-та). Въпреки поражението, Квитова ще скочи на второ място в световната ранглиста.