Селта загуби с гол, за да постигне нула срещу Шахтьор и ще трябва да играе квалификация в Украйна следващата седмица. Хората от Виго понесоха тежестта на играта през първите половин час, но не уцелиха целта. Един срещу украинците беше единственият гол в мача и оттам Селта не успя да поеме контрола над сблъсъка.

Мадрид | 16.02.2017 г. 18:30

срещу

Селта губи от Шалхтар | EFE

Селта де Виго ще трябва да се завърне в Украйна, за да достигне до финала на 16-ата Лига Европа, след като загуби на стадиона си с 1: 0 от Шахтьор Донецк, в мач, в който пропусна удар и плати скъпо за грешка в първата част който експлодира, за да завърши с бърза контраатака, аржентинецът Густаво Бланко, зимното подкрепление на украинците.

Едуардо Берицо изведе най-обидната си версия в стартовия отбор, като Гуидети беше централен нападател, а Бонгонда и Аспас в групата, макар че тази с повече свобода на движение.

Селта определи темпото през първото полувреме. Без да поема твърде много рискове в центъра на терена, предпазлив от възможността за страховитата контраатака на Шахтьор, галисийският отбор притежаваше: много ред, малко страх от грешки и малко възможности. Само Селта имаше такава, разбира се: стена между Гидети и Бонгонда, която завърши с много високо изстрелване от белгийския играч на пет метра от целта.

Шахтьорът, добре позициониран, беше удобен. Той потърси неуспеха на Селта да използва скоростта си в атака. И този провал се появи в 26-ата минута: Джони се плъзна в центъра на терена и това улесни бързата контраатака на Шахтьор, воден от бразилеца Марлос и завърши с гол на аржентинеца Густаво Бланко. Селта плати скъпо за първата си грешка.

Вторият дойде десет минути по-късно: загуба от Туку Ернандес и контра за Фред да застане сам срещу Серджо, който избегна нов гол.

Той не е оставил Селта. От гостуващото попадение той генерира само някои подходи без особена опасност, невинен при изстрела: удар с глава от Ронкалия при фаул (мин. 33), топка в зоната, която Аспас не завърши (мин. 35) или висока удар от фаул на Вас (мин. 41).

Шахтьор грабна началото на второто полувреме. Той показа опита си, скоростта си. Две предупреждения за десет минути: висок удар от Тайсън (мин. 53) и опасно центриране на Коваленко (мин. 54). Неговите преходи бяха циклони. Пример: няколко секунди след като Туку Ернандес поиска дузпа, като бутна Исмаили в скок, украинският отбор контраатакува и се приближи до района на Галисия с шестима играчи срещу трима небесни защитници.

Селта живееше до края със страх от контраатаките на Шахтьор. Берицо постави Систо за Бонгонда; на Йозабед за Радожа. Малко се промени. Отборът на Виго загуби битката в центъра на терена, където едва генерира игра.

Само изолирани действия за асоцииране с нападателите: единствените бяха висяща в района топка, завършила с висок удар на Кабрал (мин. 52) и дълга топка към Гуидети, който поиска наказание за тласък от Ракицки