ЛОНДОН - Изненада в катедралата. Рускинята Мария Шарапова, световна No1, загуби от германката Сабине Лисицки (15-и поставен) в нокаут етапите на Уимбълдън, третият Голям шлем за годината. И белгиецът Ким Клайстерс се сбогува с този турнир завинаги. Междувременно победиха американката Серена Уилямс и чехкинята Петра Квитова, бивши шампиони в Лондон, и белоруската Виктория Азаренка.

Големия шлем

Шарапова, която току-що спечели клей на Ролан Гарос за първи път в кариерата си, не можеше да се изправи пред по-голямата солидност и прецизност на Лисицки, който я победи с 6-4, 6-3.

Германката определи с асо на "Т" пред кралицата на тениса, потвърждавайки, че тревата е любимата й повърхност. Всъщност Лисицки достигна полуфиналите на Уимбълдън миналата година.

За да съвпадне с това представяне, най-доброто от живота си в Големия шлем, тя ще трябва да победи сънародничката си Анжелик Кербер (8-ма поставена) в четвъртфиналите, която помита Клайстърс, бивша кралица, 6-1 и 6-1.

Следователно на полуфиналите ще има германец. Вместо това, мама Клайстърс, която ще напусне професионалния тенис на US Open, напусна този традиционен турнир.

По този начин Лисицки добави петата си победа над десетката, докато това беше първият й успех срещу играч, намиращ се в челната тройка на световната ранглиста. Ето защо неговият плач на корта, коленичи и празнува много щастливо.

По този начин мечтата на Шарапова да може да бъде коронована последователно в Париж и Лондон беше разочарована. Последната, която направи този дубъл, беше Серена през 2002 г. Рускинята, шампионка на Уимбълдън през 2004 г., в това, което беше първият й „Майор“, вече беше присъдена веднъж на всеки от четирите големи турнира.

Шарапова, поставена под номер 1, пристигна в британската столица не само с успеха на Ролан Гарос, но и с медала на финалиста на Откритото първенство на Австралия, през година, когато се върна на голяма част от нивото, с което изуми света преди няколко години.

Рускинята беше финалистка миналата година в Лондон и този път не можа да се изправи срещу Лисицки, който имаше луксозен зрител, германската звезда от НБА Дирк Новицки, който я насърчаваше в ложата си и празнуваше всяка точка.

Този сезон беше посредствен за 22-годишния Лисицки, след като падна в осминафинала на Откритото първенство на Австралия и дебютира в Ролан Гарос. Сервисът му беше важен при триумфа над Шарапова, както и отдясно.

Кербер нямаше проблеми да победи Clijsters само за 49 минути. Доминирането на лявата ръка на тенисистката от Бремен беше такова, че съперничката й едва успя да добави два мача в мач, който априори изглеждаше по-балансиран. Най-добрата му работа в Големия шлем беше изпълнена на US Open 2011, изкачвайки се на полуфинал.

Клайстерс, полуфиналист в All England Club през 2003 и 2006 г., се сбогува с Лондон, след като елиминира рускинята Вера Звонарева, чехкинята Андреа Хлавацкова и сърбинката Йелена Янкович.

Шестата носителка Серена Уилямс спря марша на казахстанката Ярослава Шведова, като я победи в много тежък двубой и попадна в четвъртфиналите на Уимбълдън.

Серена, която търси петата си титла в La Catedral, победи Шведова, поканена от организаторите, 6-1, 2-6 и 7-5 за един час и 54 минути.

Най-младата от Уилямс, бивша No1 в света, като Венера, може справедливо да изравни по-голямата си сестра с пет титли на легендарната поляна в Лондон, ако спечели още три мача и бъде коронясана следващата събота.

Kerber победи Clijsters лесно във втория кръг AP

Серена натрупва 13 корони от Големия шлем на сингъл, включително четирите й победи на Уимбълдън, тъй като тя надделя през 2002, 2003, 2009 и 2010.

Американката, възстановена от физическите проблеми от миналото, се завърна на четвъртфиналите и по сила, предистория и убеждение е съперник, който трябва да бъде уважаван много от колегите си.

В третия кръг и двамата играчи преживяха противоположни ситуации. Серена пострада ужасно, за да победи китайката Jie Zheng с 9-7 в третия сет, докато Шведова елиминира италианката Сара Ерани (10-и фаворит и финалист на Ролан Гарос), за да стане първата жена, която спечели сет 6- 0 и перфектно, като взе 24-те точки на залог.

На четвъртфиналите Серена ще се изправи срещу Квитова, четвърти носител и защитен шампион, която се възстанови, за да победи италианката Франческа Скиавоне (24-та) с 4-6, 7-5 и 6-1 за два часа и 39 минути.

Квитова натрупва седем титли в кариерата си на 22-годишна възраст, една от които постига миналата година в All England Lawn Club срещу Шарапова, победител в четирите Големия шлем.

Чешката лява ръка се спъна на US Open, след като спечели миналия сезон на Уимбълдън (загуби в първия мач), но през 2012 г. направи полуфиналите както в Австралия, така и в Ролан Гарос, което е най-добрият й резултат и в двата турнира. Миналата година той беше коронясан във финалния Мастърс.

Австрийката Тамира Пашек, на 21 години, стана първата жена, която се класира за четвъртфиналите, побеждавайки италианката Роберта Винчи (21-а поставена) с 6-2 и 6-2.

Така Пашек, номер 37 в света, се изравни с най-добрата си задача в състезанията от Големия шлем, тъй като току-що бе стигнал до четвъртфиналите на Уимбълдън през 2011 г. Междувременно Винчи завърши, въпреки поражението, най-успешния си „Майор“ на сингъл.

Съперник на Пашек в следващата инстанция ще бъде Азаренка, номер 2 в света, която победи сръбкинята Ана Иванович (14-и носител) с 6-1 и 6-0, в дуел между бивши лидери в класацията на WTA.

Азаренка, шампион миналия януари в Австралия, в единственото си завладяване от Големия шлем възнамерява да съвпадне поне с това, което направи на Уимбълдън преди 12 месеца, когато стигна до полуфиналите.

От друга страна, полякинята Агнешка Радванска (3-та фаворитка) победи италианката Камила Джорджи, идваща от квалификационната фаза и 145-а в света, с 6-2 и 6-2. Най-голямата от сестрите Радванска ще играе на четвъртфиналите с рускинята Мария Кириленко (17-а), която победи китайката Шуай Пен (30-та) с 6-1, 6-7 (6) и 6-3.

Така Радванска копира направеното в Лондон през 2008 и 2009 г. Нещо повече: този кръг е максимумът, който той постигна в Големия шлем, както направи три пъти в Австралия. За Кириленко това е вторият му път на четвъртфиналите на „майор“, тъй като преди да пристигне на това колело в Австралия 2010.