Рускинята Мария Шарапова спечели втората си "Ролан Гарос" и петата си титла от Големия шлем тази събота, побеждавайки румънката Симона Халеп, юношеска шампионка през 2008 г., 6-4, 7-6 (5) и 6- във финала в Париж.4 за 3 часа и 2 минути.

шарапова

27-годишният руснак успя да вземе титлата срещу 22-годишния Халеп в мач, в който финалистите пробиха услугата до 15 пъти.

Шарапова ще се изкачи от осма на пета в класацията на WTA, след като спечели третия си пореден финал на Ролан Гарос, след като стана шампион през 2012 г., и добави 50 спечелени мача на клон на Париж.

"Това е най-трудният финал от Големия шлем, който някога съм играл. С уважение към Симона, тя е играла много добре", каза шампионът на корта, на ръба на сълзите и след като се изкачи по трибуните, за да прегърне отбора си.

Той също така става първият човек с руски паспорт, който печели два пъти на Ролан Гарос и ще спечели 1,65 милиона евро (повече от 29 милиона мексикански песо) за титлата в сравнение с 825 000 евро, които Халеп ще получи (14,55 милиона евро). ).

"Поздравления. Вие сте страхотен шампион и заслужавате тази титла (.). Изминаха невероятни две седмици за мен", каза Халеп, който не загуби самообладание, когато Филип Чатрие се обърна към публиката в центъра на корта след първия си финал с микрофона в Големия шлем.

Рускинята, която в последните си три гейма беше загубила първия сет, също започна лошо, с двойна грешка и предоставяне на своя сервис в началото на Халеп да отбележи 2: 0.

Но Шарапова бързо си възвърна недостатъка (2-2) и грабна услугата от румънката при 4-2, загуби я отново при 5-4 и успя да затвори първия сет с 6-4, след почти час игра и 27 градуса по Целзий на термометъра.

Във втория сет Шарапова проби при 2-0, но Халеп реагира (2-1) и двата гейма бяха добавени с физическо износване, много пробиви и точки от до двадесет размяни.

Докато Шарапова успя да подпише пробив при 5-5, загуби сервис при 5-6 и отново проби при 6-6, с което сетът трябваше да бъде решен в тайбрека, след два часа игра и въртележка от почивки.

Шарапова получи 5-3 в тайбрека, но в крайна сметка даде сета със 7-6 (5) и се приюти в съблекалнята, преди да се изправи срещу сета, който ще бъде решен от собственика на купата Сузана Ленглен.

Същият модел в последния участък на играта, с два последователни брейка и 1-1 на таблото. Шарапова отново поведе при 3-2 и отново пропиля преднината си при 4-4 и си върна при 5-4.

И накрая, с 40: 0 в нейна полза и сервис, рускинята затвори епичен мач, който отне само две минути, за да се превърне в най-дългия финал за жени на Ролан Гарос, тъй като има рекорди, рекорд, държан от германката Стефи Граф и испанката Аранца Санчес Викарио (3 часа и 4 минути, през 1996 г.).

Финалът тази събота беше и първият финал за жени, в който се играха три сета от 2001 г., когато американката Дженифър Каприати победи белгийката Ким Клайстерс.

И това беше и четвъртата среща между двамата тенисисти, винаги с победа за руснака, който за последно се изправяше срещу Халеп във финала на последното издание на Мастърс 1000 в Мадрид, където румънецът също успя да грабне от неговия съперник.

С победата си Шарапова обвърза броя на титлите от Големия шлем с швейцарката Мартина Хингинс (5). И той има всичко, за да продължи да се изкачва в класацията, защото миналата година, след загубата на финала в Париж, той беше елиминиран във втория кръг на Уимбълдън, в първия кръг в Синсинати и загуби останалата част от сезона поради нараняване в рамото.