Лятната Универсиада, която се провежда този месец в китайския град Тайпе, вече изигра първите финали на тази спортна дисциплина.

Студентската лека атлетика раздава първите си златни медали

лека

Източник на изображението: Eurosport

Леката атлетика е вълнуващ спорт и логично е включен заедно с най-важното от лятната Универсиада, която се провежда в наши дни с голям успех в Тайпе (Китай).

Тестовете започнаха миналата сряда на 23, където бяха изиграни първите финали в тласкането на гюле при мъжете, както и финалът на 10 000 м. жена, с победите на португалеца Франсиско Бело и киргизката Дария Маслова.

В четвъртък 24 имаше не по-малко от шест вълнуващи финала, където главните герои бяха полският студент Пау Хайдел, който спечели златния медал в хвърлянето на чук при мъжете; Румънката Алина Ротару, която взе злато в скока на дължина при жените, както и германката Кристин Пуденц, която зае първо място на подиума в хвърлянето на дискос.

Също така вчера беше състезателният ден, с честването на три дългоочаквани теста на 10 000 и 100 метра. Финалът на 10 000 м при мъжете завърши с победа и златен медал за Садич Бахати, млад състезател от Уганда. Що се отнася до спринта на 100 метра - кралицата на лека атлетика - победители бяха местният Чун Хан Ян в състезанието за мъже и Шашали Форбс, ямайка, златен медалист при жените.

Но този велик спорт не свършва до тук, който ще се прости с лятната олимпиада на 28 август. Дотогава остават да бъдат оспорени още тридесет и шест теста. Днес, петък, се провеждат осем финала, включително финал на 400 метра за жени и финал на 400 препятствия, финал за мъже на 1500 метра и финал за хвърляне на копие при жените.