виталният

Испанският отбор по водна топка се освободи от тежестта на поражението от първия ден срещу Италия с трудна победа, която изискваше максимална работа срещу САЩ (9-10), които все още не са видели победата. Това беше плътна и груба игра, която завърши с американските играчи и испанската скамейка, които си даваха жестове на недоволство. Три гола бяха най-голямото предимство за Испания, която трябваше да спечели не само, за да изведе пътя към четвъртфиналите, но и да избегне Сърбия.

След като и двата отбора се провалиха в първите атаки, испанците продължиха напред на таблото в своето първо превъзходство с гол на Еченике, който би бил само напредъкът на страхотната им първа четвърт. Успешната намеса на Пинедо от далечния удар на Азеведо позволи да се запази минималното предимство. Но веднага същият играч успя да си върне ръката и да завърже играта.

Купидо изпревари американците, но хората на Габи Ернандес, подтикнати от виковете на вратаря Дани Пинедо, след това изиграха най-добрите си минути, с изстрел към гредата на Молина и още два от Еченике, последният в смъртоносна контраатака. Молина най-накрая се освободи с 2-4, които завършиха първата четвърт.

През второто тримесечие Испания редуваше добре отработени пиеси, от които взимаше добри резултати с грешки в концентрацията, които се отразяваха в падането на таблото: от бързото унищожаване на атаката на Съединените щати и задържането на тези две цели напред до почивка с равен резултат до 5.

В последната минута и половина преди почивката Еченике и Мунярис се отчаяха, без да намерят път към мрежата, докато северноамериканците се възползваха от изключването на Испаньол, за да отбележат петия си гол, втори на Боуен. Нова размяна на предимства очакваше последната половина на ножа. Съединените щати смениха вратарите в опит да поставят друго лице в играта.

С напредването на САЩ със 7-6 напрежението се превърна в жълт картон на червената скамейка, но Мунярис и Испаньол, вторите по превъзходство, позволиха на отбора да започне последната четвърт с минимална разлика, 7-8.

Испания запази най-доброто за последно: Муняриз от далеч и Баларах, който подписа изключително сложна игра от целия отбор, като превъзходство постигна максимално предимство в целия мач, 7-10.

Неуспехът на Испания в две превъзходства, плюс гол на Бонани на три минути и половина от края и още един на Боуен, когато резултатът вече беше отчетен за секунди (9-10), ни накара да се страхуваме от повторение на случилото се на първия ден, когато Испания загуби ценна преднина от Италия в последните минути. Габи Ернандес поиска време и този път нямаше повод да съжалява за по-големи злини. Хърватия, Франция и Черна гора ще бъдат следващите съперници на Испания.

Информационен лист:

9. САЩ: Мойсей (l), Cupido (1), Samuels, Azevedo (1), Bowen (3), Smith, Mann -стартиращ отбор-, Obert, Roelse, Bonanni (4), Baron (l), Dunstant, Hallock.

10. Испания: Лопес Пинедо, Молина (2), Мингел, Ширани, Еченике (3), испански (2), Фернандес Миранда - стартиращ отбор -, Муняриз (2), Аларкон, Рока, Тахул, Маларах (1).

Частично: 2-4, 3-1, 2-3, 2-2.

Съдии: Адриан Александреску (RUM) и Петер Молнар (HUN).

Инциденти: Втори ден от група В на олимпийския турнир. Мач, изигран на басейна на Мария Ленк пред 3000 зрители.