снимки

Сега, когато Олимпийските игри в Токио 2020 бяха отложени поне до 2021 г., нека направим всичко възможно: прегледайте някои от най-големите спортни постижения в историята на Олимпиадата.

1936 Летни олимпийски игри в Берлин

Джеси Оуенс спечели четири златни медала за курса на 36-те олимпийски игри и се доказа като феноменален спортист, а не ариец, както се вижда от нацистка Германия и Адолф Хитлер.

Летни олимпийски игри през 1960 г. в Рим

Абебе Бикила постави олимпийски маратонски рекорд с време 2:15:16 и стана първият африкански спортист, спечелил златен медал. И го направи бос, точно както тренираше в родната си страна Етиопия.

Мохамед Али спечели златен медал по бокс на Олимпийските игри през 60-те години. след това се твърди, че го е изхвърлил в река Охайо, след като му е отказано обслужване в ресторант "само за бяло".

1968 Летни олимпийски игри в Мексико Сити

За да протестират срещу расизма в Съединените щати, спринтьорите Томи Смит и Джон Карлос облякоха шалове и перли, за да представляват линч, и свалиха обувките си, символ на бедността, преди да се качат на подиума. По време на националния химн те сведеха глави и вдигнаха юмруци на поздрава на Черната сила. Протестът им е един от най-емблематичните спортни моменти за всички времена.

Американският скачач Боб Биймън едва се класира за Олимпиадата. След това той постави олимпийски рекорд за скок на дължина и скочи толкова далеч, че съдийският екип не можа да измери повече от 29 фута. Рекордът му продължава и до днес.

Летни олимпийски игри през 1972 г. в Мюнхен

Оставаха 3 секунди и една точка пред Съветите, Съединените щати отстраниха два фаула, за да поведат с 50-48. Звънецът иззвъня и отборът на САЩ празнува неистово, само за да разбере, че Съветите са призовали за почивка. Три секунди бяха добавени отново и Съветите вкараха и спечелиха играта.

В знак на протест американският отбор отказа да приеме сребро и бойкотира церемонията по награждаването, вместо да бъде на подиума сред руснаците.

Летни олимпийски игри през 1976 г. в Монреал

Само на 14 години Надя Команечи от Румъния беше първата жена олимпийка, която вкара перфектни 10 точки на неравномерните щанги. След това го направи още шест пъти, за да вземе три златни медала.

Зимни олимпийски игри през 1980 г. в Лейк Плесид

Екип на Nobodys с треньор от Минесота, известен още като "Чудото на лед", победи на пръв поглед неудържимия съветски отбор по хокей на лед с 4: 3 и се класира във финалния кръг, където победи Финландия, за да получи злато.

1988 Зимни олимпийски игри в Калгари

Отборът на Ямайка от четирима души по бобслей не спечели медали при първото си олимпийско участие, но това не попречи на света да ги обича.

1988 Летни олимпийски игри в Сеул

В предварителния кръг американският водолаз Грег Луганис си удари главата в дъската за гмуркане и получи мозъчно сътресение и 2-инчова контузия на скалпа. Но ден по-късно той се върна на състезанието, шевовете и всичко, за да грабне злато.

Американският спринтьор Флорънс Грифит Джойнер или „Фло-Джо“ постави световни рекорди за спринтовете на 100 и 200 метра, които тепърва трябва да бъдат победени. Тя все още е най-бързата жена в историята.

Летни олимпийски игри през 1992 г. в Барселона

САЩ отидоха на баскетболното игрище на Олимпийските игри в Барселона с „Dream Team“, по-известен като Майкъл Джордан, Чарлз Баркли, Меджик Джонсън, Скоти Пипен, Лари Бърд, Карл Малоун и Патрик Юинг.

Може би най-добрият баскетболен отбор в историята на САЩ победи състезанието, както се очакваше.

Историята на британския спринтьор Дерек Редмънд е сърцераздирателна: той счупи ахилесовото си сухожилие на Олимпийските игри през 1988 г. и решително се върна към медала през 1992 г., но телата му бяха счупени. Баща му Джим е преминал охрана, за да му помогне да премине финалната линия, медал или не.

16 от 30

Зимни олимпийски игри през 1994 г. в Лилехамър

Малко преди Олимпийските игри през 1994 г. бившият съпруг на Таня Хардинг планира атака срещу нейната състезателка Нанси Кериган. На Хардинг беше позволено да участва в състезания, но трябваше да пусне отново програмата си, след като връзките му се счупиха. Тя беше едва осма, докато Кериган взе сребро у дома.

1996 Летни олимпийски игри в Атланта

През 1996 г. Али се завърна на Олимпийските игри, където получи нов медал, който да замести загубеното му злато и запали факлата на церемонията по откриването.

Американската гимнастичка Кери Струг беше единственото нещо сред Съветите, което взе злато у дома през 1996 г., така че трябваше да забие свода си. Но той скъса връзките на глезена си още при първия опит.

19 от 30

Въпреки болката, Струг направи втори опит и я разби, като вкара 9 712 и спечели злато за американския отбор, известен като „Великолепната седморка“.

Летни олимпийски игри през 2000 г. в Сидни

За първи път в олимпийската история делегати от Южна и Северна Корея се събраха под едно знаме за церемонията по откриването.

След като спечели четвъртия си златен медал през 1996 г., британският гребец Стив Редгрейв заяви: "Всеки, който ме види в лодка, има моето разрешение да ме застреля." Е, той се върна в пот и спечели петото си поредно злато срещу Италия през 2000 година.

Ерик "змиорката" Мусамбани от Екваториална Гвинея не трябва да бъде олимпиец. Той се научи да плува само осем месеца преди игрите и се класира само за 100 метра свободен стил на уайлд кард. Но и двамата съперници в неговото усърдие бяха дисквалифицирани, така че той неумело се гмурна през финалната линия и постави рекорда за най-бавното олимпийско време. Всички те се развеселиха диво.

Никой не очакваше американският боец ​​Рулон Гарднър да победи трикратния олимпийски шампион Александър Карелин от Съветския съюз, който не бе загубил мач от 13 години. Но Гарднър шокира света и победи Карелин с 1: 0 за злато върху злато в гръко-римската борба в продълженията.

Летни олимпийски игри през 2004 г. в Атина

Американският футболен отбор победи Бразилия с 2: 1, като отбеляза грандиозен гол в продълженията.

Летни олимпийски игри през 2008 г. в Пекин

Юсейн Болт достигна олимпийския подиум през 2008 г. и счупи рекорда на 200 метра и световния рекорд на 100 метра.

През 2008 г. Майкъл Фелпс спечели осем златни медала за осем дни, счупил олимпийски рекорд. Осмият му медал отиде при рекордната 4х100 метра смесена щафета, за която той плува в третия крак пеперуда.

Зимни олимпийски игри 2010 г. във Ванкувър

Шон Уайт направи впечатляваща кариера на втората си олимпиада. Неговият подпис „Tomahawk“, първият Double McTwist 1260, спечели злато в полупайпа при мъжете.

Летни олимпийски игри в Лондон 2012

През 2012 г. Фелпс увеличи броя на медалите си до 19, за да стане най-украсеният олимпийски шампион в историята. През 2016 г. добави още и завърши олимпийската си кариера с 28 медала и 23 златни медала.

Олимпийските игри през 2016 г. в Рио де Жаниеро

Болт участва в последните си олимпийски игри в Рио и беше първият човек, спечелил и трите спринтови събития в три различни игри: щафетата на 100 м, 200 м и 4х100 м. Той завърши с девет златни медала.

Неймар изведе бразилския мъжки футболен отбор до победа в родината си и победи Германия с дузпи.