Този уикенд в Хонконг, Формула Е празнува 50-то състезание в историята си. Преживейте ePrix, който бележи тези първи 49 електрически събития. Още за Формула E: Графици и къде да видим Хонконг ePrix на Формула E Формула E се завръща в Лондон за сезон 2019/20 Сезон 1: Пекин ePrix 2014 FIA Формула E Това беше началото на едно голямо приключение: първото състезание на неговото

50 състезания от Формула Е: 10-те най-важни

eurosport

Източник на изображението: Motorsport.com

Този уикенд в Хонконг, Формула Е празнува 50-то състезание в историята си. Преживейте ePrix, който бележи тези първи 49 електрически събития.

Повече за Формула Е:

Сезон 1: 2014 Пекин ePrix

Това беше началото на едно голямо приключение: първото състезание в историята на Формула E, в Пекин, на 13 септември 2014 г. Николас Прост (e.dams-Renault) постигна поле позиция пред Лукас ди Граси (Audi Sport Abt), Даниел Абт (Audi Sport Abt), Карун Чандшок (Махиндра) и Франк Монтани (Андрети). Като цяло състезанието не беше предизвикателно, въпреки че бе белязано от завръщането на Ник Хайдфелд (Вентури) от шесто място в решетката. Германецът хвана лидера на Prost късно в състезанието, той се премести вътре в последния ъгъл на последната обиколка. но французинът се опита да затвори вратата, предизвиквайки сблъсък, който накара Вентури да полети. Лукас ди Граси наследи победата пред Франк Монтани и Сам Бърд (Вирджиния), но беше особено голямото покритие, което Формула Е имаше в първото си състезание благодарение на този изпълнен със събития финал.

Сезон 1: Лондон ePrix 2015

Сезон 2: 2016 Париж ePrix

Това беше исторически момент не само за Формула Е, но и за френския автомобилен спорт: за първи път от повече от 60 години бе организирано състезание по улиците на Париж! Към този момент през сезон 2015-16 Лукас ди Граси (Audi Sport Abt) и Себастиен Буеми (Renault e.dams) водеха шампионата със съответно 101 и 100 точки, но Сам Бърд (Virgin), трети, постигна полпозишън пред бразилеца на Les Invalides, докато Буеми трябваше да се задоволи с осмо място. Ди Граси получи най-добрия старт и с изключение на две обиколки в пит-стоповете за смяна на колите, не се отказа от преднината. Жан-Ерик Верн (Вирджиния) го тласна към победа във финалните четири обиколки, но французинът се задоволи с подиума след ожесточена битка със съотборника си Бърд, който падна на шесто място. Буеми завърши топ 3.

Сезон 2: Лондон ePrix 2016

Сезон 3: Мексико ePrix 2017

Zak Mauger/LAT изображения

Сезон 3: Монреал ePrix 2017

Сам Блоксам/LAT изображения

Сезон 4: Париж ePrix 2018

Домакинска победа. Жан-Ерик Верн (Текита) чакаше това отдавна. След като достигна парижкия ePrix със 119 точки в сравнение със 101 за неговия съперник Сам Бърд (Virgin), лидерът на шампионата постави баланса на своя страна с пол позиция и успя да спечели пред публиката си с пет секунди предимство. Отзад, Bird зае второ място, преди да бъде изпреварен в обувката André Lotterer (Techeetah), който обаче се оказа без сила в последната обиколка. Изпреварен от Лукас ди Граси (Audi Sport Abt), Lotterer беше жестоко ударен от Bird само на няколко метра от финалната линия и британецът в крайна сметка пресече финалната линия на подиума. На три колела! С тази победа Верне удължи предимството с Bird до 31 точки и вече погали титлата.

Сезон 4: 2018 Ню Йорк ePrix

Това не беше най-напрегнатото завършване досега, но с 23 точки разлика между Жан-Ерик Верн и Сам Бърд, всичко беше заложено. Пилотът на Virgin обаче имаше много лош уикенд в Ню Йорк, а Vergne спечели титлата в събота, въпреки изключването си в квалификацията за надвишаване на надбавката от 200 kW. Всъщност французинът се завърна добре в първото състезание, до пето място, докато Лукас ди Граси, 11-и в решетката, спечели. На следващия ден Верн завърши сезона си със стил с пол позиция и победа, спечелвайки страхотна битка в четири посоки за първото място с Ди Граси, Даниел Абт и Себастиен Буеми. Андре Лоттерер, който също беше на върха, не успя да спечели точките, необходими на Текита да спечели отборното първенство. Audi Sport Abt Schaeffler извади крика към водата.