Това, че два отбора от една и съща държава стигат до финал в Шампионската лига, е абсолютно постижение за футбола в тази страна. Този феномен обаче, който се случи в Испания, Италия, Англия и Германия, е сравнително скорошен: трябваше да изчакаме до края на 20-ти век, за да видим финал между два отбора от една и съща територия. Оттогава тя се повтаря до седем пъти. Тук ги преглеждаме.

За Хавиер Фернандес | 30 май 2019 г.

През 1992 г. британският композитор Тони Бритън замисля най-популярната мелодия в света на футбола: химна на Шампионската лига. Неговите текстове казват: "Това са най-добрите отбори/Основното събитие/Учителите/Най-добрите/Великите отбори/Шампионите".

В историята на Шампионите е имало седем финала между отбори от същата държава. Познайте ги всички.

1 сезон 1999/00: Реал Мадрид 3-0 Валенсия

Последният финал на 20-ти век се играе от два испански отбора. Това беше и първият път, когато два отбора от една и съща държава се срещнаха на финала на турнира.

Истинският Мадрид, които царуваха в Европа преди два сезона, след 32 години без това, той търсеше своята осма европейска купа. Отпред имаше Валенсия, чиято кариера в Лигата, по-добра от тази на меренгите, даваше надежда на Че спечелете „Orejona“ за първи път в историята си.

лига

Междувременно Валенсия, той победи насила Лацио и Барселона, показвайки страхотен футбол, което според Cañizares би могло да им осигури a Прекомерна самоувереност които в крайна сметка взеха своите жертви.

Финалът, изигран на 24 май 2000 г. в Parc des Princes в Париж, където се проведе първият финал за Европейската купа., Реал Мадрид го спечели с 3: 0 с голове на Мориентес, Макманаман и Раул.

Мачът беше доминиран от началото до края от групата, водена от Висенте дел Боске. Момчетата на Хектор Купер, те обаче се възстановиха от удара и те достигнаха финала на следващата година, срещу Байерн Мюнхен, макар че и те в крайна сметка го загубиха.

2 Сезон 2002/03: Ювентус 0-0 Милан (2-3 на дузпи)

Три години по-късно дойде ред на италианския футбол. Торински Ювентус, шампион на Калчо през този сезон, гледах третата си Шампионска лига преди него Милан, който се бореше за своето шесто заглавие.

„Vecchia Signora“ на Марчело Липи, който бяха елиминирали ФК Барселона и Реал Мадрид, искаше да сложи край на проклятието си на финала: от шестимата, които е играл досега, е спечелил само две. Споменът за лошия Фарио присъстваше много, тъй като "бианконерите" бяха играли три поредни финала от 1996 до 1999 г. и успяха да надделеят само в първия, срещу Аякс Амстердам.

От своя страна, Милан се завърна на финал 8 години по-късно да го направя за последен път. Екипът на росонеро, който през 94/95 беше загубил от Аякс, беше претърпял забележителна трансформация. Милано на Капело вече беше Милан от Анчелоти, Y. беше победил Аякс и Интер съответно на четвъртфиналите и полуфиналите.

Олд трафорд беше сцена на финал, където блясъкът на играта беше заменен от упоритостта и нокътът. И двата отбора се радваха на многобройни голови шансове, но вратарите бяха зрелищни.

След като времето за регулиране завърши 0-0, „бианконери“ и „росонери“ титлата се играеше на дузпи, където Буфон и Дида се представиха отлично. Вратарят на Милан обаче спря три дузпи пред двамата на "Джиджи", така че победата отиде при Милан с 2-3.

3 Сезон 2007/08: Манчестър Юнайтед 1-1 Челси (6-5 след дузпи)

Англия беше главният герой през този сезон: за първи път два английски отбора играха на финала на Шампионската лига. За Юнайтед това беше третият им финал, който спечели предишните два пъти, докато за синия отбор беше за първи път.

Червените дяволи на Сър Алекс Фъргюсън, които в крайна сметка ще бъдат шампиони във Висшата лига, те са побеждавали в рундовете преди Олимпик де Лион, АС Рома и ФК Барселона. Те пристигнаха като фаворити, тъй като освен това имаха в редиците си млад Кристиано Роналдо, който ще получи Златната топка през този сезон.

Челси, от друга страна, успя да бъде вицешампион в Премиер и спечели в кръговете преди Олимпиакос, Фенербахче и Ливърпул. И въпреки че в персонала си има големи имена като Чех, Тери, Лампард или Дрогба, екипът, воден от Безвъзмездна помощ от Avram създаваше усещането, че има по-малко твърдост от червените дяволи.

На финал обаче всичко е възможно. Юнайтед поведе благодарение на страхотен удар с глава на Кристиано Роналдо, но Франк Лампард успя да запечата равенството малко преди полувремето. Като не се наруши равенството в регулационното време, се стигна до дузпите, които сключи 6-5 в полза на червените дяволи, с известния провал на Кристиано и най-известния фиш на Джон Тери.

4 Сезон 2012/13: Борусия Дортмунд 1-2 Байерн Мюнхен

Пет години по-късно първият финал между два германски отбора се проведе на стадион "Уембли" в Лондон. The Борусия Дортмунд, 16 години след като изигра и с победата, последния си финал в Шампионската лига срещу Ювентус, той сега го търсеше втора Шампионска лига. Отпред беше Байерн Мюнхен, нетърпелив да вземе своите пето заглавие и с много живия спомен за финалът загуби предходната година с дузпи на собствения си стадион срещу Челси.

Екипът на Рурския регион, воден от Юрген Клоп, беше отпаднал от състезанието до Шактър Донецк, Малага и Реал Мадрид. Освен това те имаха талантливи играчи като Реус, Гьотце и Левандовски в отбора си. Огромната разлика в точките (20) между тях и шампиона в Бундеслигата през тази година, Байерн Мюнхен, Това даде на баварския отбор повече шансове за победа.

От друга страна, Байерн Мюнхен стигна до финала като шампион на вътрешното състезание и с много ясна цел: Европейската купа. До тогава, легендарният германски клуб е играл 9 финала, печелейки 5. Последните два загубени финала също бяха много скорошни: в 2009/10 срещу Интер Милано от Жозе Моуриньо за 0-2 и сезона 2011/12 за дузпи срещу Челси.

Комплектът, воден от Jupp heynckes имаше футболисти от ръста на Лам, Швайнщайгер и Рибери и бяха побеждавали в предишните кръгове Арсенал, Ювентус и ФК Барселона. Следователно това беше любимият отбор на финала.

Мачът завърши 2-1 в полза на Байерн Мюнхен. Едва след 60 минути Манджукич откри резултата в полза на баварците, макар че 8 минути по-късно Гюндоган изравни от дузпа. В 90 'Ариен Робен отново изведе отбора си напред, правейки шампион на Байерн Мюнхен, който той постигна триплета през тази година.

5 Сезон 2013/14: Реал Мадрид 4-1 Атлетико де Мадрид

Двата най-важни отбора в Мадрид имаха честта бъдете първите отбори от същия град, които играят във финал на Шампионската лига. Реал Мадрид най-накрая видя голямата цел, която преследваше от 2002 г., когато спечели последната си Шампионска лига: постижението на десета „Orejona“. Атлетико де Мадрид, чисто нов шампион в Лигата, се изправи срещу втория си финал в Шампионската лига, с цел да спечели първата европейска купа в историята си.

Комплектът, воден от Карло Анчелоти е спечелил в рундовете преди Шалке 04, Борусия Дортмунд и Байерн Мюнхен, показващ а многостранен и директен футбол. Междувременно Атлетико беше отпаднал от турнира до Милан, ФК Барселона и Челси, спортно впечатляваща защитна солидност, както и голяма офанзивна ефективност. Следователно два много различни футболни стила се изправяха един срещу друг..

Финалът се проведе на Estádio da Luz в Лисабон на 24 май 2014 г. Дербито в Мадрид завърши с 4: 1 в полза на Реал Мадрид, въпреки че резултатът не отразява колко струва на белите да победят целта на Куртуа, тогава матрак.

Диего Годин вкара в 36-та минута, и от този момент нататък момчетата Cholo Simeone се посветиха защитавайте резултата по превъзходен начин. От друга страна, Мадрид започна постоянна обсада на съперничащата си цел се отплати в 93-ата минута, чрез страхотен удар с глава на Серджо Рамос. В продълженията, след като Атлетико се разтопи, безетата удължиха резултата с още три гола повече Бейл, Марсело и Кристиано Роналдо.

6 сезон 2015/16: Реал Мадрид 1-1 Атлетико де Мадрид (5-3 след дузпи)

Две години след случилото се в Лисабон, Мадрид и Атлети се срещнаха отново във финала на Шампионската лига, този път на стадион "Джусепе Меаца", по случайност, където се провежда друго историческо дерби: това в Милан.

Отрядът за меренге пристигна този път с по-малко солидна, отколкото при последната конфронтация. Минал през смутен сезон, с катастрофални резултати в първия кръг на Лигата, довел до освобождаването на Рафа Бенитес като треньор. Смени го Зинедин Зидан и, въпреки всички шансове, екипът излетя: завърши с една точка зад ФК Барселона, шампиони в лигата и стигна до финала на Шампионската лига след победа AS Roma, Wolfsburg и Manchester City.

От своя страна, Атлетико бяха подсилени много добре от 2014 г., особено с Oblak и Griezmann. В допълнение, Чоло успя да поддържа формулата за успех на роджибланко: страхотна отбрана и нападателна ефективност. По този начин колхонеровете се бяха елиминирали от състезанието ПСВ Айндховен, ФК Барселона и Байерн Мюнхен.

Серджо Рамос изведе Реал Мадрид напред в 15-ата минута на първото полувреме. През първите половин час от този период белият отбор очевидно доминираше. Атлетико обаче се държеше добре и масите се обърнаха след почивката, кога отборът на rojiblanco носеше тежестта на мача.

Яник Караско направи 1-1 в 79-ата минута, Резултат, който няма да бъде променен нито във времето за регулиране, нито в продължения, така че играта беше решена в дузпи, който падна от страна на Мадрид след провала на Хуанфран, който изпрати топката към дървото.

7-ми сезон 2018/19: Тотнъм - Ливърпул

Финалът на Шампионската лига 18/19 означаваше вторият финал между два английски отбора в историята, и потвърждаването на великолепното състояние на формата, в която са основните отбори на Висшата лига, които успяха да помитат в континентални състезания, като взеха предвид Челси-Арсенал от финала на Лига Европа.

Връщайки се към финала между Ливърпул и Тотнъм, мачът нямаше много общо с едно от най-добрите издания на Шампионската лига в историята. Малко поводи и по-малко футбол. Невинната дузпа на Сисоко веднага след като състезанието започна да балансира баланса в полза на Ливърпул, че те осъдиха след мача с гол от Ориги, героят "червен".