ЙОКОХАМА (ЯПОНИЯ), 18 г. (ЕВРОПА ПРЕС)

бъбречно заболяване

ФК Барселона завладя втората световна купа в историята си, след като победи бразилския Сантос (4: 0) във финала, изигран тази неделя на международния стадион Йокохама (Япония), мач без история поради огромното превъзходство на Барса, олицетворено в известността на Меси и незначителността на Неймар.

Треньорът на Сантос Муриси Рамальо предаде страх на своите играчи от състава, който той модифицира, за да вкара петима защитници с Елано като жертвена фигура. В Барса обичайната изненада, която Гуардиола запазва за всеки мач, беше Тиаго, който влезе вместо намаления Алексис. Девет домашни играчи в единадесетте блауграна.

Чувството за малоценност напои бразилците от самото начало, чиито наченки не помогнаха да спрат вихъра на играта на Барса, който ги изведе напред през първото полувреме. С 74 процента притежание до почивката, испанският отбор проследи своята хипнотична игра от началния свирк и целите изпъкнаха в таблото с логична естественост.

Още един ден и в Барселона вече са загубили броя, Хави управлява мача, както му харесва, визионер до неговата конкретна гледна точка, тази, която той изкачва, подпомогнат от огромния си талант. Вероятно полузащитникът на Тараса никога не печели Златна топка, но притежава парче от всеки, което Лео Меси съкровища.

Магически контрол на петата предшестваше вътрешното подаване, което Хави изпрати до Меси, за да отбележи аржентинеца първото на четвърт час. Ужилвайки нежно над Кабрал, аржентинецът не отне много време, за да стане ясно на Неймар кой е кралят на световния футбол, отбелязвайки гола, с който подражаваше на Педро преди две години, отбелязвайки в шестте официални състезания за сезона.

Седем минути по-късно самият Хави, голмайстор повече от всякога през този сезон, счупи защитник на дузпата и стреля в бразилската мрежа. И тогава Сеск прати топката към гредата. Една трета от играта беше достатъчна, за да остане играта разрешена, не заради резултата, а заради чувствата, предадени от двата отбора.

CESC РЕЧЕНИЕ ПРЕДИ ПОЧИВКА

Сантос, бейзболен отбор, преследва сенки без никаква злоба, до такава степен, че те не виждат първия си жълт картон до минута 73. Омагьосани от "магическите играчи" пред тях, както Неймар ги описва веднага щом приключат финал, Играчите на отбора „peixe“ не оказаха съпротива и дори обвиниха малко нещастие в третия гол, който Cesc вкара след две отхвърляния.

Така финалът беше осъден на почивка и играта беше балансирана през второто полувреме, след като Барса се отпусна и съперникът им се отърси от страха. След шепа ясни шансове за предстоящия световен шампион, най-накрая се появи Неймар, но Валдес спря майсторски ръка за ръка и го остави без утешителна награда.

През последния половин час гордостта на Алвес се открои, борейки се до изтощение, за да вкара, но катастрофира с Кабрал, а също и с тоягата. Мачът отново бе посветен на славата на Меси, обявен за най-добър играч на мача, който затвори резултата, като постави вратаря на Южна Америка със смъртоносен джогинг, преди да отбележи на празна врата.

Гуардиола имаше време да направи три повече от символични промени. Маскерано влезе, едно от неговите „малки момичета“, винаги готови професионално да осигурят жертвите на Пике или Пуйол; Педро, ключов преди две години, когато завърши финала „в екстреми“; и Фонтас, за да възнаградят желанието им, въпреки че едва имат минути за игра. Добри подробности за ненаситен треньор, който е спечелил 13 титли от 16-те, които е играл, откакто е седнал на пейката на Барса.

--РЕЗУЛТАТ: ФК БАРСЕЛОНА, 4 - САНТОС, 0 (3-0 на полувремето).

ФК БАРСЕЛОНА: Валдес, Алвес, Пике (Маскерано, мин. 56), Пуйол (Фонтас, мин. 85), Абидал, Бускетс, Хави, Тиаго (Педро, мин. 78), Иниеста, Сеск и Меси.

САНТОС: Кабрал, Данило (Елано, мин. 31), Драцена, Бруно Родриго, Дурвал, Енрике, Арука, Лео, Гансо (Ибсън, мин. 83), Неймар и Борхес (Кардек, мин. 79).

1 - 0, мин. 17, Меси.

2 - 0, мин. 24, Xavi.

3 - 0, мин. 45, Cesc.

4 - 0, мин. 82, Меси.

--СЪДИЯ: Равшан Ирматов (UZB). Той увещава Пике (мин. 39) и Масчерано (мин. 71) от Барселона; и Гансо (мин. 73), Драцена (мин. 74) в Сантос.

--СТАДИОН: Международен стадион Йокохама. Пълна.