ЛОНДОН - Куба претърпя първия си олимпийски бокс след пет поредни победи, когато британецът Антъни Джошуа победи Ерисланди Савон в сряда 17-16 в супер тежка категория.

бокса

Савон, ветеран от игрите в Пекин, не успя да наложи техниката си върху могъщия Джошуа, който даде пета победа на Великобритания без загуба, докато разбива непобедените кубинци.

Петима кубинци вече бяха спечелили, а Хулио Ла Крус и Ясниер Толедо дебютираха в събота и четвъртък в категориите съответно 81 килограма и 60 килограма.

С публиката безусловно в негова полза, местният боец ​​пое инициативата още в първия кръг, контролирайки центъра на ринга и нанасяйки шест удара за пет от противника си, като най-забележителният беше прякото право в челюстта на Карибите. Савън прибягна повече до удар през втората и размяната на удари се засили, но отново Джошуа спечели повече точки и стигна до финалния кръг с предимство 14-12.

Разликата беше невъзстановима за Savón, въпреки че спечели третия кръг с 4-3.

"Чувствах, че се бих добре и спечелих битката, но е много трудно да победя британец тук. За всеки негов удар изглежда трябва да вкарам пет", оплака се братовчедът на тройния олимпийски шампион Феликс Савън.

"Беше много близък мач", каза Джошуа. "Савън е добър боец ​​и двамата получихме добри удари. Дъхът от трибуните ме тласна към победата.".

Преди това в полутежка категория Лазаро Алварес беше победил американеца Джоузеф Диас с 21-15, а неговият сънародник Хосе Лардует също се класира за четвъртфиналите в тежка категория чрез дисквалификация на иранеца Али Мазахери.

Алварес ще се срещне с бразилеца Робенилсън Виейра на четвъртфиналите и с Лардует, италианеца Клементе Русо.

Куба се стреми да заличи провала на игрите в Пекин, където не получи златни медали в бокса.

Мексиканецът Оскар Валдес от своя страна победи Таджико Анвар Юнусов с 13-7 и също спечели една медал в госта, тъй като тези, които спечелят на четвъртфиналите, ще си осигурят поне един бронзов медал.

След елиминацията миналата неделя на Оскар Молина, другият боксьор на Мексико на Олимпийските игри, Валдес доминира в битката срещу носителя на бронзовия медал в последната Световна купа в Баку. И с трети пореден триумф на четвъртфиналите, в неделя срещу ирландеца Джон Джо Невин той би си осигурил поне бронзовия медал.

"Никога не съм се биел срещу него, но той е едър човек и със стил, много подобен на моя, много мексиканец. Той оставя всичко на ринга. Сега ще трябва да работим по стратегията", каза Соноран.

Мексико не е печелил боксов медал от игрите в Сидни през 2000 г.

Доминиканската република загуби състезанието от Уилям Енкарнасион, който не успя да наложи техниката си срещу скалистия Мохамед Уадахи. Алжирецът, който напредна без бой, защото неговият съперник не се появи, използва най-голямата си свежест, за да спечели с 22-17 над Карибите.

„Исках да се върна в града си с медал и искам да се извиня, защото не изпълних обещанието си“, оплака се Енкарнасион.

Аржентина класира Ямил Пералта до четвъртфиналите с победа с 13-5 над алжиреца Чуаиб Буулудинац с 13-5, докато Еквадор претърпя третото си поражение с две победи, когато супертежка категория Итало Переа падна от италианеца Роберто Камареле 19-10.

Междувременно световният шампион в петролна категория Магомед Абдулхамидов от Азербайджан трябваше да получи медицинска помощ за суровото наказание, получено в битката му с японеца Сатоши Шимизу. Абдулхамидов обаче спечели 22-17.

След като постигнаха четири победи, Съединените щати видяха следващите си пет бойци да бъдат елиминирани при дебютите си. Поражението на Диас бе последвано от Майкъл Хънтър и Доминик Брайзийл, съответно в тежка и супер тежка категория.

Битката на Хънтър завърши наравно 10-10, но съдиите решиха в полза на руснака Артур Бетербиев.