EAST RUTHERFORD, Ню Джърси, САЩ (AP) - Пропусна дузпа. Той загуби четвъртия си финал с аржентинския отбор и си каза "това не е достатъчно за повече".

губи

Лионел Меси шокира футболния свят, като подаде оставка от националния отбор в неделя след втората поредна загуба от Чили след дузпи във финала на Копа Америка. Ако той не носи отново сакото на албицелеста, този, който за мнозина е най-добрият играч в историята, ще се оттегли, без да е спечелил Световна купа или Купа Америка.

Всъщност няма титла със старшия отбор, на когото е посветил 11 години и с който е изиграл 113 мача. Той напуска като голмайстор в историята на националния отбор, след като е постигнал 55 гола в тази Копа Америка, побеждавайки Габриел Батистута с един.

"Това е всичко, селекцията приключи за мен", каза Меси пред аржентинския канал TyC Sports в смесената зона на стадион MetLife, малко след като за четвърти път в кариерата си в националния отбор обеси медалиста на вицешампиона.

"Има четири финала. Това не е за мен", добави той примирено. "За съжаление го потърсих, беше това, което най-много исках. Не ми беше дадено, но мисля, че това е".

Сбогуването не би могло да бъде по-горчиво. Въпреки че изигра добра игра, Меси пропиля дузпа в дефиницията от 12-те стъпала и разчисти пътя за Чили да спечели с 4: 2 след 90-те минути и удължаване завърши с 0: 0.

Той се изправи срещу Клаудио Браво, съотборника си в Барселона, и се опита да го победи с висок удар към центъра. Но търгът отиде в облаците.

Меси реагира отчаяно, взе ризата му и извика нещо, гледайки земята. Той се завърна в центъра на терена и когато Франсиско Силва вкара гол, който донесе победата на Чили, той остави сам от едната страна на терена и седна на резервната скамейка, плачейки.

„На всичкото отгоре е мой ред да пропусна дузпата“, каза Меси. "Мисля, че за доброто на всички, първо за мен, а след това и за всички. Мисля, че има много хора, които искат това, които очевидно не са доволни и ние не сме доволни от това да стигнем до финала и да не го спечелим".

"Това е, вече опитах много. Боли ме повече от всеки, че не съм шампион с Аржентина, но така е. Не се случи и за съжаление си тръгвам, без да мога да го получа".

Серджо Ромеро спаси първата дузпа на Артуро Видал, давайки предимство на Аржентина. Но нещата бяха дори отново, когато Меси хвърли своите в облаците. По-късно Клаудио Браво съдържа търга на Лукас Биглия.

"Първо бяха сгрешили и беше много важно да го направят, за да направят разлика", каза той.

Меси, който току-що навърши 29 години, беше световен шампион до 20 години и спечели златния медал на Олимпийските игри през 2008 г. с Аржентина. На клубно ниво той спечели всичко с Барселона: осем лиги и четири купи на краля в Испания и четири шампионски лиги и три клубни световни първенства. Той също така има пет Златни топки и всякакви записи.

Но в националния отбор той така и не намери подкрепата, която има в Барса, и не успя да подражава на Световното първенство, което Диего Марадона спечели през 1986 г. Мнозина не му прощават това в Аржентина и Меси може да е уморен от въпросите в собствената си страна.

Треньорът на Чили Хуан Антонио Пици заяви, че е признат почитател на Марадона и не иска да го сравнява с Меси. Но той добави: "Струва ми се, че най-добрият играч в историята днес е играл тук, в САЩ. Неговите числа са неопровержими.".

Както почти винаги се е случвало в националния отбор, Меси нямаше с кого да играе. Гонсало Игуаин изживя катастрофална нощ и пропусна златна възможност през първото полувреме, а Ангел Ди Мария и Евър Банега изглеждаха не напълно възстановени от физическия си дискомфорт и допринесоха малко или нищо за атаката. Когато Ди Мария беше най-накрая заменен, треньорът Херардо Мартино изпрати на терена халф, Матиас Краневитер, оставяйки Меси още по-сам.

"Тежестта на решителните мачове се натрупва през последните две години", коментира Мартино за трите финала, загубени от Меси от 2014 г. "Както всеки футболист, който е на финал, трябва да бъде и го губи", добави той. но знайте решението на вашата звезда.

Мачът завърши 0: 0 след 120 минути игра и Чили спечели отново с дузпи, както на финала на Копа Америка миналата година.

Те също загубиха финала на Копа Америка през 2007 г. (срещу Бразилия) и Световното първенство през 2014 г. (срещу Германия). В нито един от тях той не вкара гол. По време на Копа Америка Сентенарио, играно в САЩ, Меси вкара пет гола и подаде Батистута в историческата таблица на Аржентина.

Това едва ли е утеха. Неведнъж Меси е казвал, че ще заменя всичките си индивидуални отличия за титла с Аржентина, което изглежда няма да постигне.