Елена Исинбаева, световна шампионка и рекордьорка, и Вирджилиус Алекна, световен шампион по хвърляне на дискос, бяха избрани за „Най-добрите европейски спортисти за 2005 г.“ в проучване, популяризирано от Европейската асоциация (AEA).

Източник на изображението: Eurosport

12-те най-добри

МАДРИД, 09 януари - LРуският, 23-годишен, бе класиран на второ място в миналогодишното издание след британката Кели Колмс. По този повод тя беше фаворит, след като девет пъти победи собствения си световен рекорд. На 22 юли в Лондон тя стана първата жена, преодоляла петметровата бариера.

На световните първенства в Хелзинки Исинбаева постигна титлата с деветия си световен рекорд за годината (5.01). През март тя спечели европейската титла на закрито в Мадрид с още един световен рекорд (4.90) и завърши кампанията като номер едно в световната лека атлетика за жени.

От своя страна, 33-годишната Алекна загуби само едно състезание през 2005 г. и завърши годината на четвърто място в световната класация. Литовецът спечели Световната купа в Хелзинки с хвърляне 70,17.

В онлайн проучването участваха представители на европейските национални федерации, медиите и феновете по лека атлетика. И в двата случая изборите бяха единодушни: Исинбаева и Алекна бяха победителите в трите секции.