Затвори Изпратете новините
Затвори Поправете новината

история

Има много специални истории, които заслужават да бъдат разказани. Връзката между Атлетик и Хонвед през 1956 г. е пример за този тип истории. В него футболът е изненадващо смесен; Съветски танкове; 26 изгнаници, пътуващи през Европа, докато страната им е претърпяла инвазия; вратар, който е контузен, замества се и се завръща в играта, и обиколка на Южна Америка, която застрашава присъствието на Бразилия на Мондиал 1958. Накратко, история, която заслужава да бъде разказана.

Сезонът 1956-57 беше този на дебюта на Атлетик в Европейската купа. В първия кръг хората на Даучик отстраниха Порто, а във втория трябваше да се изправят срещу Хонвед. В отбора на унгарската армия имаше фигури като Пушкаш, Божик, Кочиш и Чибор, които с екипа на Маджар бяха спечелили Игрите през 1952 г. и бяха стигнали до финала на Мондиала през 1954 г. В средата те влязоха в историята със запомнящите се 3-6 подкрепи Англия на "Уембли" и опустошителните 7-1, постигнати в Будапеща. Накратко, Атлетик се изправи срещу „най-добрия отбор в света“.

Първият мач трябваше да се играе в унгарската столица на 7 ноември, докато вторият мач ще се проведе в Сан Мамес на 22 ноември. Политическо събитие обаче превърна този европейски квалификационен кръг в истинска одисея: на 22 октомври в унгарската столица избухна революцията срещу комунистическото правителство под любознателния поглед на Юрий Андропов, по това време посланик в Унгария и по-късно лидер на СССР. Реакцията на Кремъл беше силна. На 4 ноември танковете им нахлуха в Будапеща, готови да сложат край на всеки намек за бунт.

Два дни преди тази дата 26 мъже напуснаха Унгария, оставяйки роднините си. Без пари в джобовете, те започнаха обиколка на мачове, които в случая с Пушкаш приключиха едва през 1981 г., когато той най-накрая успя да се завърне в страната си. Германия, Белгия и Франция бяха пътните станции на това поклонение. В последния от тях експедицията отиде в Народното събрание, за да получи топло посрещане от френските парламентаристи.

Вече беше ясно, че първият мач не може да се играе в Будапеща. Сан Мамес ще бъде домакин на първия мач на 22-ри; връщането ще бъде установено по-късно. "Унгарските изроди" пристигнаха в Андай на 19 ноември. Както в шпионските филми, беше решено унгарският делегат да носи вестник в ръка, за да може представителят на Атлетик да го идентифицира. Заедно с него дойде и емисар от Барселона, който се опитваше да договори приятелски мач срещу този феноменален отбор.

Най-сетне „унгарските аса“ можеха да се видят отблизо. Най-известният Пушкаш, чиято смърт беше спекулирана преди полета от Унгария, изглеждаше "по-скоро търговец, отколкото футболист от суперклас", каза хроникьорът на EL CORREO. Съвсем различен беше външният вид на Чибор, измъчван, защото той беше оставил трите си деца. "Някой играч, ако зависи от него, щеше да се върне точно сега", каза ръководителят на експедицията на Маджар.

Ден D пристигна и Athletic спечели страхотен мач с 3-2. Гол, недопуснат в последната минута, би могъл да подобри не особено обнадеждаващ резултат. Пускас, както самият той призна, не беше брилянтен и беше вероятно, че на реванша представянето му не беше същото. Така беше. След спекулациите, че втората среща ще се проведе във Валенсия, Париж или Мадрид, окончателно избраното място беше Брюксел. Датата, 20 декември. Какво биха правили хонведите дотогава? Отговорът продължава с обиколката, започнала в началото на ноември.

Срещите в Испания послужиха за увеличаване на легендата за това пътуване. Първият, уреден с равенство в пет, се изправи срещу отбора на Реал Мадрид и Атлатико, в който се появиха Ди Стефано, Генто и Хоакин Пейру. Втората, пряка последица от усилията на Хосе Самитие в Андай, ще ги накара да се срещнат отново в Барселона с също толкова легендарен сънародник Ладислао Кубала. Победата на Magyar с четири на три гола беше най-малко важна преди такова вълнуващо събиране. В третия и последен приятелски мач в Испания имаше още едно безпрецедентно събитие: Бетис и Севиля обединиха сили, за да се изправят срещу унгарската сила и спечелиха с шест на две.

Докато Хонвед изигра още няколко мача в Италия, две събития дадоха нов обрат на събитията. Първият беше договор за игра на няколко приятелски срещи в Южна Америка между януари и март. Тяхното напускане означаваше, че ако победят Атлетик, четвъртфиналният кръг ще трябва да бъде отложен до завръщането на експедицията в Европа. Това обстоятелство предизвика гневна реакция на вестници като „L´Equipe“ и „Marca“, които смятаха, че състезанието не може да чака Honved да се съобрази с все още приятелски мачове. Второто е, че ситуацията в Унгария се влошава от сблъсъци между унгарските работници и окупационните войски, които вече бяха възстановили просъветското правителство.

Мъгла покрива стадион Heysel на 20 декември 1956 г. Началото на мача беше забързано. Атлетик поведе в третата минута чрез Меродио, но само четири по-късно Хонвед направи равенство. Равенството остана отворено, докато 13-ата минута на второто полувреме събитието реши мача: Ариета се сблъска с Фараго, унгарския вратар, който се оттегли контузен. Цибор дръпна червената фланелка на вратаря и пое вратата. Двадесет минути по-късно Атлетик вече печели с 1 до 3 благодарение на головете на самия Ариета и втория на Меродио. Изненадващото в случая е, че вратарят се завърна на терена, за да изиграе последните минути, в които хонведите изравниха резултата.

Равенството беше решено и Атлетик ще се изправи срещу Манчестър Юнайтед в следващия кръг. Епопеята на хонведите обаче далеч не е приключила. Вече с някои роднини до него и със заплахата от две години санкция за играчите, които не се завърнаха, по-голямата част от експедицията реши да продължи. След като прекара Коледа на същата година в приятелски срещи в Германия и Италия, Хонвед замина за Бразилия. В най-важната от изиграни игри 90 000 зрители, включително президентът на републиката Юселино Кубичек, се събраха в Маракана, за да станат свидетели на сблъсъка с Фламенго. Таблото отразяваше грандиозните 6 на 4 в полза на бразилците.

Ситуацията обаче се беше усложнила още повече. На 19 януари ФИФА забрани на южноамериканските клубове да играят срещу Хонвед и дори повдигна възможността да забрани участието на Бразилия в Мондиала през 1958 г., това на появата на Пеле. И още по-лошо: на 28 януари унгарската полиция арестува жените на четирима от футболистите, когато се опитаха да напуснат страната. Приключението свършваше. Обратно в Европа и след разделяне на събраните 70 000 долара в Южна Америка, голяма част от експедицията реши да се върне в Унгария. Най-малкото, като Пушкаш, Чибор и Кочис, трябваше да издържи с гореспоменатите две години тяхната съпротива, за да може да подпише за Реал Мадрид, първата, и за Барселона, последните две. Така завършва история, която започва като обикновена футболна игра и се превръща в легенда.