Американката Серена Уилямс отстъпи на натиска на словачката Даниела Хантухова, 6-1, 7-6 (5) в третия кръг на Откритото първенство на Австралия, който гледаше как последният й шампион се сбогува с повече болка, отколкото слава.

infobae

Хантухова победи непълнолетния Уилямс за първи път в четири мача, който след загубата си в четвъртия кръг на US Open миналата година бе изиграл само един мач досега, в Пекин през септември, поради проблемите си. Коляното и глезена вляво крак.

Словашката красавица накрая победи Серена, която досега не бе в състояние да спечели сет. Най-младият от Уилямс е печелил преди това на Уимбълдън и Откритото първенство на САЩ през 2002 г. и в Дубай миналата година, но в Мелбърн тя е показала наднормено тегло и предишната й сила е спаднала с много цели числа.

Хантучова ще се изправи срещу рускинята Мария Шарапова на осминафиналите, която, макар че имаше проблеми в предишния кръг, за да победи американката Ашли Хъркълроуд, спасявайки три сет точки във втория сет (6-1 и 7-5), пусна ръката и

унищожи хърватката Йелена Костанич, с убедителните 6-0 и 6-1 за 60 минути.

Победата на словака предотвратява дуела на Серена Уилямс-Мария Шарапова и заедно с това повторението на финала на Уимбълдън през 2004 г. и на финала на Мастърса през същия сезон, и двете с победа за руския играч.

Междувременно американката Линдзи Дейвънпорт, първа фаворитка, беше една от най-страдащите, за да издържи високите температури днес и да завърши мача си с рускинята Мария Кириленко.

Мачът се игра на пързалка Rod Laver Arena, една от двете, която има плъзгащ се покрив, и Davenport най-накрая успя да спечели 6-4, 4-6 и 6-2, но по време на мача му бяха необходими обилни торби с лед, за да смекчаване на силната топлина, която принуди

организаторите да спрат играта на външните кортове.

Денят беше дълъг и изпълнен с метеорологични инциденти, поради непоносимата жега, която принуди да се приложи на практика правилото за високите температури, което позволява спиране на мачовете, имаше голяма буря с последвалия дъжд, който принуди да отложи няколко индивидуални дуела и спиране на толкова двойни. За щастие пистата на Vodafone и Rod Laver Arena имат плъзгащ се покрив и благодарение на тях програмата успя да бъде запазена умерено.

Дейвънпорт поиска допълнително време в края на втория сет, за да се преоблече и този интервал послужи за вдишване и зареждане на батериите, за да победи 18-годишната москвичка, която миналата година спечели първата си професионална титла в Пекин.

Играчът на Палос Вердес сега ще се изправи срещу рускинята Светлана Кузнесова, победител в Откритото първенство на САЩ през 2004 г., турнир, в който Линдсей загуби от "Света" на полуфиналите.

Днес рускинята победи италианката Мара Сантангело, 6-3 и 6-1.

С вече затворения покрив белгийката Justine Henin-Hardenne победи френската Virginie Razzano, палача на Conchita Martínez Granados, с 6-4 и 6-1. И това ще бъде белгиецът, шампион на Ролан Гарос, съперникът на испанската Вирджиния Руано, който победи американката Лора Гранвил, 6-3 и 6-3.

В дъното ще има руски дуел между Елена Веснина и Надя Петрова.

При равенството при мъжете американецът Анди Родик, втори носител, проби в осминафиналите по силен начин.

Семфинализа миналата година, тази от Омаха изпрати французина Жулиен Бенетау с 6-1, 6-2 и 6-2 само за 82 минути. Родик спечели 17 от първите 18 мача и в крайна сметка спечели играта със 17 аса. Той стигна до втория кръг, без да отстъпи нито един сет, предупреждение за следващия си съперник кипърският Маркос Багдатис, който победи германеца Денис Гремелмайр с 6-2, 6-1 и 6-2.

В маратон от три часа и 47 минути французинът Фабрис Санторо, най-възрастният играч, останал на масата, на 33 години, оцеля от силната жега и победи аржентинеца Гастон Гаудио, 6-3, 6-2, 5-7, 1-6, 6-4 на ръба на изтощение.

Картината на Санторо, с тялото му, покрито с торбички с лед на тила, главата и гърдите, беше образът на този ден.