(Отляво надясно) Френската Мари Ева Гахи, японката Чизуру Арай, колумбиецът Юри Алвеар и японецът Йоко Оно позират с медалите след финала по джудо в категория -70 килограма от Световното първенство по джудо в Баку ( Азербайджан). EFE

японски

Японката Chizuru Arai (l) и французойката Marie Eve Gahie (r) се състезават на финала по джудо в категория -70 килограма от Световното първенство по джудо в Баку (Азербайджан). EFE

Японецът Чизуру Арай празнува победата след финала по джудо в категория -70 килограма на Световното първенство по джудо в Баку (Азербайджан). EFE

Колумбийският джудокист Юри Алвеар, трикратен световен шампион, добави четвъртия си медал в понеделник, този път бронзов, в категория -70 килограма на световното първенство, проведено в Баку.

В борбата за бронз тя победи мароканката Асмаа Нианг с ippon.

Титлата беше за втора поредна година за японеца Чизуру Араи, сребро за французойката Мари Ева Гахи и другата бронз за японката Йоко Оно, която грабна този медал от пуерториканката Мария Перес.

Юрий Алвеар, петнадесетият джудист в света в теглото си, беше освободен от играта на първия кръг, а във втория нямаше затруднения да преодолее камерунеца Аюк Отай от ippon в 2:52 от края.

В следващия си мач той повтори резултата срещу холандката Sanne van Dijke, четвърта в световната ранглиста и европейска шампионка през 2017 г., която също успя да я върне срещу татамито.

На четвъртфиналите японецът Чизуру Араи, шести в света, защитаващ титлата и в крайна сметка златен медал, беше невъзможен съперник, но Алвеар, който беше световен шампион през 2009, 2013 и 2014 г., бе оставен за утеха от преместването до плейофите, където я чакаше канадката Келита Зупанчич, десета в световната ранглиста.

След като се прекръсти, джудистката от Джамунди влезе в татамито много решителна, въпреки че именно Зупанчич вкара първи с ваза-хари. Минута и половина от края Алвеар върна играта и битката отиде до златната точка, в която Юри се втурна да направи ipon с неустоим ключ.

Нейната съперница за бронза, мароканката Асмаа Нианг, й представи много тактическа борба. И двамата бяха наказани за ненападане, битката беше спряна, така че Алвеар покри рана на брадичката си.

Африканецът излезе напред, но веднага след това, в 2:06 от края, Алвеар подписа нов ippon и си осигури бронза, който празнува със затворен юмрук, докато неговият съперник избухна в сълзи.

Пуерториканката Мария Перес, вицешампион в света през 2017 г. и паднала от японката Йоко Оно, е на път да постигне другото трето място.

Перес загуби по възможно най-лошия начин, с трети и последен „шидо“ (дузпа), след като отнесе битката до златната точка.

Тринадесети в световната ранглиста, Перес премина успешно първите два кръга срещу белгийката Габриела Вилемс за waza-hari и бангладешката Farina Khanom за ippon.

В третата си битка тя се оказа със сериозен ангажимент срещу световната номер едно, бразилката Мария Портела, която също дойде само с една битка, срещу полякинята Дария Погожелец, след като беше освободена от първоначалния кръг. При липсата на 2:54 Перес взе победата с ippon.

В четвъртфиналната среща родената в Каролина жена се нуждаеше от златната точка, за да победи канадката Келита Зупанчич.

С това тя спечели място на полуфиналите срещу друг страховит съперник: японецът Чизуру Арай, шести в света и защитник на титлата.

Боят влезе в последната минута без точки и без дузпи, но при липса на 56 секунди Араи постигна превъзходен ippon, с промяна на посоката в разгара си и напред към финала. Пуерториканецът падна в плейофа срещу Йоко Оно.

След минута битка и с резултат до нула, пуерториканецът трябваше да получи физическа помощ, за да спре малък кръвоизлив. Когато се върна в татамито, той получи две дузпи, а третата, която го накара да загуби битката, дойде в продължението.

Борбата за злато беше по-кратка: Араи се нуждаеше само от минута и половина, за да направи ippon на френския Gahie.