Тигре печели купата на Суперлигата с победа срещу Бока и се класира за Либертадорес, но през следващата година ще трябва да играе във втората категория

Тъй като аржентинският футбол винаги може да бъде малко по-неразбираем, турнир, измислен набързо, за да попълни календара на сезон 2018/19, завърши по най-лизергичния начин: Тигре, който преди два месеца слезе във втората категория, спечели тази неделя 2 -0 до Бока и шампион на Купата на Суперлигата, първата му официална титла в Първа дивизия от 116 години история. Заблуда, голяма като второкласен отбор, спечелил турнир, в който участват само първокласни отбори.Не само това: с ожесточения си триумф срещу един от двамата мощни аржентински футболисти, изпадналият шампион се класира за Копа Либертадорес.

tigre

ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ

Tigre ще раздели състезанието си поне през първата половина на 2020 г. между максималния континентален клубен турнир и Primera B Nacional, долното ниво на Суперлигата на страната си. Една сряда той можеше да играе на Маракана срещу Фламенго от Бразилия в търсене на шампион на Америка (и да участва в клубното световно първенство), а на следващата събота да посети ниските трибуни на непознатия Депортиво Риестра от Буенос Айрес с цел завръщане към аржентинската първа дивизия (или ако не е изпаднала в трета).

Още по-парадоксално е, че Тигре, воден от Нестор Горосито, който на 55 години току-що спечели първата си титла като треньор, е един от отборите, играли най-добрия футбол в Аржентина през 2019 г. Специалистите се съгласиха, че той е заслужилият шампион на Купата на Суперлигата и не само заради превъзходството си над Бока във финал, в който вече беше напред на полувремето след голове на Федерико Гонсалес в 24 минути и Лукас Янсон, от дузпа, при 32.

Но това, че отборът се спуска и е шампион, може да се разбере само с бъркотията на аржентинските футболни разпоредби. Горосито встъпи в длъжност в Тигре в средата на февруари, като останаха седем дати, докато Суперлигата приключи и екипът му вече изглеждаше обречен, и доведе до невероятно подобрение. Това възстановяване включваше пет победи и две равенства, но все пак не попречи на отбора му да падне във втората категория на последната дата, въпреки че победи Ривър с 2-3 в Монументал, другата тежка категория от Аржентина.

Заедно с Белграно, Сан Мартин де Сан Хуан и Сан Мартин де Тукуман, Тигре се спуска по системата от средни стойности, която включва всички игри (82) от последните три сезона. Последва тогава последната бъркотия от хаотичен футбол, който променя броя на участниците, формата на спора и дори името на турнира в продължение на десет последователни години.

Последната дата, на която Тигре се спусна, се игра на 7 април, така че на клубовете бяха останали два месеца, без да играят. Каналите, закупили телевизионните права, понасяха риска от евентуален бяг на абонати по време на тежка икономическа криза в Аргенитна. Тогава първото издание на Купата на Суперлигата е измислено с участието на 26 отбора, които току-що са се състезавали в Суперлигата, включително четирите изпадащи.

В мълчание, продължавайки победната си серия в края на Суперлигата и превъзхождайки съперниците си, Тигре изгради великия подвиг на своята история. Той елиминира Колон в двойна игра, след това Унион, по-късно Расинг (законният шампион на последната Суперлига), Атлетико Тукуман на полуфиналите (с сбор от 6: 0) и накрая, в една игра, Бока, най-големият бюджет отбор в Аржентина.

Шампион по простота

Тигре беше шампионът по простота в сложността на аржентинския футбол или на отбор, чийто треньор не е съгласен с използването на дронове на практика. Бившият треньор на Xerez и Almería подкрепи най-доброто от добрите футболисти, които се върнаха в Tigre през последната трета от кариерата му, и от момчетата на средна възраст, които все още не бяха експлодирали. Спектакълът се основава на комбинация между опита на Валтер Монтило (35), Диего Моралес (32), Себастиан Предигер (32) и Гонсалес (32) с внезапната зрялост на Янсън (24), Хуан Игнасио Каваларо (24) и Лукас Меноси (26).

В разгара на противоречието, 20 000 фенове, пътували до Кордоба, неутралното място на финала, празнуваха с пеене за първи път в историята си - в най-високата категория - „дайте му шампион“, последвано от „да се върнем назад ”(До Първо). По-голямата част от привържениците на Тигре живеят в едноименната партия, в северната част на Голям Буенос Айрес, на 30 километра от Федералната столица, район, в който много бедни квартали съжителстват с други много богати.

За Тигре беше възможно най-доброто сбогуване с 12-те му последователни години в Първа дивизия, след като бе повишен през 2007 г., най-дългият му престой в най-високата категория и период, в който той беше вицешампион три пъти, две в Първа дивизия (2008 и 2012 г.) и една от Купата на Южна Америка (също 2012 г.). През всичките си 116 години Матадор (това е прякорът му) се редува много години във Втората и дори Третата дивизия.

Последната жертва на най-неподозирания шампион беше Бока, отбор, който все още живее под тежестта на друг финал, загубен преди няколко месеца, много по-трансцендентен, този, спечелен от вечния си съперник, Ривър, за Копа Либертадорес на Сантяго Бернабеу, на 9 декември 2018 г. Бока спечели три от последните пет аржентински лиги, но в същото време загуби пет от последните си седем финала, друг от тях срещу Ривър, за Суперкупата на Аржентина 2018.

Бока и Тигре, както и останалите отбори, вече са на почивка след края на сезон 2018/19. За няколко дни аржентинският футбол ще спре да издава удивителни новини.