beitia

МАДРИД, 15 август (EUROPA PRESS) -

Четвъртият ден на Европейската лека атлетика на открито, който се провежда в Цюрих (Швейцария) до неделя, донесе нов медал, четвърти, за испанската делегация, завладяна от Индира Тереро в вълнуващо състезание на 400 метра, резултат, който придружаваше продуктивна сутрешна сесия и по-дискретен следобед, в който само Еусебио Касерес постигна билет до края.

„Фото финишът“ даде на Испания четвъртия метал в петък, след златото на Мигел Анхел Лопес, среброто на Борха Вивас и бронза на Анхел Мулера, в състезанието на 400 метра при жените. Спортистката, родена в Хавана, надмина своята героиня, както самата тя описа световната шампионка, англичанката Кристин Охуруогу, с мощни последни метри, които й донесоха бронзовия медал и почти среброто. В същия тест Aauri Lorena Bokesa завърши осма.

Завладяването на Тереро беше идеалното продължение на страхотната сутрин, в която на 50-те километра французинът Йохан Динис постигна нов световен рекорд, където испанският отбор имаше положителните новини за изявите на Рут Беития, Даяна Мартин и Дейвид Бюст. На стадион Leztigrund имаше очаквания с присъствието във височина на Beitia, злато в Хелзинки преди две години или това на участниците в 1500 метра, където преминаха от горчиво разочарование до малка радост с Дейвид Бустос, накрая отново квалифициран.

Кантабриецът, бронзово миналото лято на московските световни първенства, едва имаше проблеми с преодоляването на квалификацията, белязана от дъжда, което й беше достатъчно, за да скочи 1,89 метра, въпреки че трябваше да преминат директно 1,94 метра. Никой друг не отиде отвъд тази лента и заедно с испанците останалите претенденти за медал преминаха тази неделя, като рускинята Мария Кучина, голяма любимка, полякинята Камила Лицвинко, шведката Ема Грийн или норвежецът Тондже Ангелсен.

На 3000 метра с препятствия имаше още един пропуск до края на деня с Диана Мартин, която интелигентно прокара своята серия, за да завърши пета с време 9: 52,63, единадесетото най-добро от финалистите. От друга страна, Тереза ​​Урбина не можа да завърши, когато се оттегли с две обиколки.

От този момент нататък обаче всичко беше лоша новина с елиминациите в квалификациите за тегло и диск на Урсула Руиз и Сабина Асенхо, докато най-лошото беше на 1500 метра, където нито Мануел Олмедо, нито Дейвид Бустос, нито Адел Мехаал първоначално се класираха за финала, въпреки че организаторите в крайна сметка се преквалифицираха за континентален бронз през 2012 година.

Бустос падна в поредицата си и изглеждаше елиминиран, но организацията го преквалифицира, като счете австриеца Андреас Войта за виновен, а балеарският атлет най-накрая ще може да играе големия финал в неделя, спестявайки "честта" на фетиш дистанция за националната лека атлетика в историята на европейците.

Нещата бяха по-лоши за Мануел Олмедо, който се срина на финалната линия и бе изпреварен от съперници, за да завърши на седмо място с 3: 40,48, недостатъчно за преминаване през пъти, докато Адел Мехаал завърши на последните места от поредицата си, където французинът Махиедин Мехиси, лишен от златото си в 3000 препятствия, като премахна ризата си, беше трети.

В единствения финал на сутринта, ветеранът Хесус Анхел Гарсия Брагадо даде още една проява на характер и сила, постигайки заслужаващо осмо място. След 10 километра той остана единадесети, но направи страхотен финал за време от 3:45:41. Другият испански представител, Франсиско Арчила, беше двадесет и първи с 4:00:57.

От своя страна Динис беше коронясан за европейски шампион за трети път след златото от 2006 и 2010 г. и го направи по голям начин, с нов световен рекорд от 3:32:33, почти две минути по-добър от предишния, който се проведе от руснака Денис Нижегородов от 11 май 2008 г. с 3:34:14.

CÁCERES ИСКА ДА ГО НАПРАВИ ОТ ПОЧТИ СВЕТОВЕН БРОНЗ.

Следобед, освен златния медал на Тереро за италианската Либания Гренот, на 400 финала при мъжете Самюел Гарсия можеше да бъде само седми в тест, в който британецът Мартин Руни спечели.

От друга страна пристигна квалификацията за финала за скок в дължина на Еусебио Касерес. Шампионът от Аликанте, шампион на Испания и почти световен бронз - с един сантиметър - миналата година, влезе в битката за медалите с скок от 8,05, вторият най-добър само след гърка Лоуис Цатумас. Нито Луис Фелипе Мелиз (6.85), сребро през 2012 г., нито Жан-Мари Окуту (7.64) успяха да влязат във финала.

В останалата част от спорните финали през този четвърти ден полякинята Анита Влодарчик получи златото в хвърляне на чук; Украинецът Богдан Бондаренко спечели финала на висок скок; На 200 метра при мъжете британецът Адам Джемили беше провъзгласен за шампион на Европа, оставяйки французина Кристоф Лемайтр със сребро; При жените 200 холандката Дафне Шипърс взе континенталното злато за втори път с най-добрата европейска марка на годината; на 400 метра с препятствия златото отиде при швейцареца Карием Хюсеин; полякът Адам Кшот завладя 800 метра, а холандецът Сифан Хасан надделя на 1500.