• Турците Пол Кембой Арикан и Али Кая, 1 и 2 и
  • Испанският отбор се завръща от България с пет медала: два индивидуални (един сребърен, един бронзов) и три за групи (три сребърни медала).

Испанците Alemayehu Bezabeh, Европейският шампион по крос през 2009 и 2013 г., трябваше да се уреди тази неделя с бронзовия медал при европейците от Самоков (България), след като загуби в последния километър от турците Пол Кембой Арикан и Али Кая, с които направи цялото изпитание в глава. Шестото място на Мохамед Мархум, дванадесетата от Антонио Абадия и петнадесети от Роберто Алаиз даде на Испания - злато през 2013 г. - отборния сребърен медал, само на три точки зад Турция (33 срещу 36).

безаве

Испанският отбор се завръща от България с пет медала: двама души (сребро за Карлос Майо, за юноши и бронз за Безабе) и три за групи (сребро за възрастни и юноши за мъже и за възрастни за жени).

Безабех, който обикновено живее в родния си град Адис Абеба, страдал от коремен тиф тази година това му попречи да подготви адекватно защитата на титлата си, но въпреки това той беше единственият, който вдигна ръкавицата, хвърлена от самото начало от турския с кенийски произход Полат Кембой Арикан, когото победи дълго миналата година.

Генезис на бронз

На замръзналата кал, Арикан, шампион през 2010 г., даде тон, с Алемаеху на гърба му, последван от друг турско-кенийски Али Кая, юношески шампион през 2013 г., за да формира трио, което се отдалечи напред. Подиумът вече беше решен през втория километър.

Върху снежна и замръзнала кална верига на зимния курорт Самоков, на 1300 метра надморска височина, слънчево и студено, Безабе поведе на четвъртия километър. Неговият посредствен спринт намали шансовете му за победа до отбелязване на a непоносимо устойчиво темпо за неговите противници.

До a каданс от 3:04 минути на хиляда, тримата избягали отнемаха минути, пръскайки се върху разтопения сняг, огъвайки бегачи. Арикан носеше тежестта на състезанието, докато след две хиляди метра Безабех се върна към заряда, но турците не отстъпиха и се вдигнаха с дубъл.

Сребърни момичета

Една година след получаването на бронз в Белград, Испания спечели отборно сребро при възрастните жени. Trihas gebre, Родена в Вукро (Етиопия) през 1990 г. и живееща в Сан Себастиан от 2010 г., тя дебютира в националния отбор с тринадесето място, след като игра в последната обиколка. Кантабрийският Ирис Фуентес-Пила, девето, подобри две позиции в сравнение с миналата година и беше най-добрият в испански отбор, който се поклони само на Великобритания, която удвои с Gemma Steel Y. Кейт Ейвъри.

Ирландците Фионуала Бритън, трикратен шампион и защитаващ се шампион, и френски Софи Дуарте, те издърпаха пелотона в първите обиколки на състезанието, което бързо загуби една от любимките си, португалката Сара Морейра, която се подхлъзна в калта и удари в земята. Гебре се изплъзна зад шампиона в преден пакет от седем. Шведът Мераф Бахта, европейски шампион от 5000 души, и Бритън претърпяха половината изпитание от 7 913 метра, когато британците Кейт Ейвъри и Джема Стил набраха темпото, но продължиха.

Стомана, втори миналата година, и Ейвъри продължиха да атакуват с кратката си крачка и вторият им ареон ги остави сами да водят. Гебре даде основание и не само се сбогува с надеждите си за медали, но дори не беше най-добрата в отбора. Британският хедс-ъп за титлата бе решен в близък спринт в полза на Steel, който изглежда отстъпи, но се върна през последните няколко метра да спечели с време 28:27, в същата секунда като неговия сънародник.

Junior Silver

Карлос Мей, Жителят на Мадрид в Сарагоса бе отворил медала за Испания със сребро в състезанието за юноши. Юношески национален шампион на 5000 метра, 10 000 и крос, и скорошен победител в Атапуерка и Алкобендас, завърши страхотния си сезон в европейците.

Победата отиде при италианеца от етиопски произход Йеманеберхан Крипа с време 20:07 по маршрут от 6 223 метра. Май, с време 20:22, предшества друг италианец от африкански произход, - каза Етаки (20:28).

Руски Александър Новиков той се изтощи в много тежка атака, мислейки, че е в последната обиколка, и когато чу камбаната, известяваща последната обиколка, той рухна и завърши на 55-то място. Йема Крипа остана сам на върха, а Майо завърши втори до целта, петнадесет секунди по-късно. Четвъртото място на Аюб Мохтар, Alcarreño от марокански произход, а седмият на Jordi Torrens завърши великолепно испанско представяне, отразено на второ място от отборите, само зад Италия. От 2006 г. Испания не е на подиума в тази категория.