Първи медал, покорен от Холандия в европейско U20

исторически

LanzaroteDeportiva.com

Откровението за европейските жени до 20 години, Холандия, спечели бронзовия медал в неделя следобед, след като победи Русия с 63-51 на утешителния финал. Лалетата не разочароваха, те продължиха да играят играта, която изуми обществеността през целия турнир и спечели повече от заслужен бронзов медал. Русия отново имаше същите проблеми като в предишните мачове, като беше нулева в атака и зависеше много от ефективността на външния удар. Голямата звезда на утешителния финал бе холандецът Янис Ндиба Бунстра, с 22 точки и 14 борби, четиринадесет от тях в защита.

Мачът нямаше ясен доминатор в първите минути на игра, като Холандия и Русия бяха успешни в своите атаки. Холандците изиграха по-ефектна игра, с бързи движения на топката и пробиви към коша. Грубата беше играта на Русия през тази първа четвърт, злоупотребявайки с вътрешната игра, макар и ефективна, когато провокира няколко допълнителни свободни хвърляния. Четвърт, завършил с тройка на рога на Дария Шомоди, поставяйки Русия с две точки предимство (18-20).

Както се случва в последните мачове, Русия навлезе във фазата, в която те не могат да видят ясно противоположния пръстен и да заседнат на таблото. Втората четвърт на мача започна с 10: 0 в полза на Холандия, като руският треньор трябваше да поиска тайм-аут (28-20). След индикациите от резервната скамейка руснаците вкараха два поредни коша и холандският треньор спря мача, за да избегне реакцията. Холандия отново излетя на таблото в последния участък от периода, като ще почива със седем точки предимство (33-26).

Нямаше реакция от Холандия през третата четвърт на мача, като Холандия понесе тежестта на мача и тази, която е най-удобна на терена. Русия не успя да отвори защитата на Холандия, като допусна много грешки и преди всичко загуби топки в атака. Руснаците загубиха седем топки през тази четвърт, губейки потенциал в атака. Лалетата запазиха седем точки предимство през това тримесечие (44-37).

Русия се опита да се включи в мача от външната стартова база. Елизавета Комарова Комарова и Юлия Чайковская, вкараха две тройки за Русия и намалиха разликите до четири точки (49-45). Холанд нямаше да загуби лице на срещата, продължавайки да играе със същото спокойствие и имайки препоръка в атака и защита. Janis Ndiba Boonstra пое вътрешната игра, завърши играта с 22 точки и 14 борби. Отчаяната Русия спря играта на базата на лични фалове, Холандия се възползва от ударите от свободни хвърляния, за да осъди сблъсъка.

Холандия победи Русия с 63: 51 във утешителния финал на Европейското първенство по баскетбол за жени до 20 години и спечели исторически бронзов медал. Холандия беше голямото разкритие на турнира и техният бронзов медал е наградата за добрия баскетбол, който показаха през цялото състезание, проведено в Лансароте.

Информационен лист

Холандия (63): Лаура Корнелиус (3), Яниек ван Веен (4), Изабела Слим (11), Емеса Хоф (10) и Янис Ндиба Бунстра (22) - първоначален квинтет - Фльор Кюйт (5), Клазиена Гуййт (0), Шарлот ван Клийф (0), Естер Фоке (3), Мирте Шепер (0), Елизабет Хершоп (-). Треньор: Рене Ван дер Вилен

Русия (51): Полина Федорова (14), Наталия Щукина (2), Анна Щетина (4), Елизавета Комарова (14) и Яна Дегтярская (6) - първоначален квинтет - Виктория Сазонова (-), Юлия Чайковская (6), Дария Шомоди (2), Екатерина Сафонова (3), Олга Аксенова (-), Ксения Кузмина (0). Треньор: Александър Ковалев

Частично: 18-20, 33-26 (почивка) 44-37, 63-51 (финал)

Съдии: Франсиско Араня (Испания), Гжегож Земблички (Полша) и Алесандро Мартолини (Италия).

Инциденти: Общински павилион на Тегизе. Мач за третото и четвъртото място на европейския баскетбол за жени до 20 години.