историята

Ако бяхме в нормална година, този 24 юли, Олимпийските игри в Токио щяха да бъдат отворени, но както вече знаем, Covid -19 ги ​​накара да ги отложат за 2021 г. Тъй като не можем да говорим за очакванията и подготовката на нашите спортисти, нека си припомним как се представят колумбийците в историята на Олимпийските игри

Получени медали

Колумбия е получила 28 медала в историята на Олимпийските игри, от които 5 златни, 9 сребърни и 14 бронзови. В Латинска Америка страната ни се нарежда на пето място със златни медали, след Куба, Бразилия, Аржентина и Мексико.

Петте златни медала са получени на Олимпийските игри в Сидни 2000 (1), Лондон 2012 (1) и Рио 2016 (3).

Страната участва във всички олимпийски състезания от Лос Анджелис 1932 г. с изключение на Хелзинки 1952 г.

Първи завоевания

Първите медали за Колумбия бяха раздадени на игрите в Мюнхен през 1972 г. Клементе Рохас и Алфонсо Лопес спечелиха бронз с бокса съответно от 57 и 60 килограма

Същата година Хелмут Белингрод ще получи сребърния медал в спортната стрелба, постижение, което ще повтори 12 години по-късно в Лос Анджелис 1984.

Удар до достойнство

През 1988 г. Колумбия присъства на Сеул с делегация от 40 състезатели, единственото завоевание е бронзът, получен от Елиесер Хулио, който беше смятан за най-добрия боксьор на игрите, но загуби полуфинала в противоречиво решение на съдиите, което дори завърши в знак на протест от присъстващите на битката.

През 1992 г. Ximena Restrepo от Антиокия спечели първия медал по лека атлетика за Колумбия, бронз на 400 метра от Барселона. Но едва до Сидни 2000 делегацията за кафе познава златото на олимпийски игри.

Мария Изабел Урутия окачи историческия медал в категория 75 килограма вдигане на тежести, на 20 септември същата година Урутия вдигна общо 245 килограма, което я закрепи като първата златна медалистка в историята в Колумбия, но също така представлява оттегляне от спортна дейност на 34 годишна възраст.

В Атина имаше два бронзови медала, които колумбийският отбор постигна, единият от тях страда като никой друг, този на Мария Луиза Кале.

На 25 август 2004 г. Мария Луиза Кале от Антиокия спечели бронз в теста за колоездене на писта, първият медал за спорта на свързващи пръти в някои олимпийски игри в Колумбия, с падане, включено в едно от състезанията. Радостта нямаше да продължи дълго за Мария Луиза, защото четири дни по-късно тя бе лишена от наградата си за положително тестване с предполагаемо забранено вещество, наречено хептаминол.

14 месеца след воденето на тежка съдебна битка, Международният олимпийски комитет върна на колумбийския ездач това, което е спечелила на пистата и медалът беше наложен отново, този път от тогавашния президент на републиката Алваро Урибе Велес, на 19 октомври 2005 г.

Другото завоевание беше това на джамията Chocoana Mabel. За пореден път вдигането на тежести донесе радост на страната и отново жена беше натоварена да демонстрира сила в тази дисциплина.

През Пекин 2008 вдигачите на тежести отново бяха главни действащи лица, първият Диего Салазар в категорията до 62 килограма, който беше надминат само от китайския Xiangxiang Zhang.

Най-очакваният медал

Медалът Leidy Solis, също в тежести, е дълъг и особен.По това време Солис беше четвърти в състезанието и през 2016 г. дисквалификацията беше известна, от неблагоприятна аналитична, на украинката Наталия Давидова, която беше трета. Поради тази причина Международният олимпийски комитет присъди бронзовия медал на колумбиеца.

Но на следващата година Потвърди се и дисквалификацията на китайския Чунхонг Ли, който е взел златото и за това Лейди е получил сребърния медал и това официално ще остане във вашия регистър.

Нова ера на колумбийския спорт

В Лондон Колумбия ще получи най-високата реколта по брой медали до този момент, общо 8, но само едно злато, това на Мариана Пайон в BMX. Още 3 сребърни и 4 бронзови.

За Олимпийските игри в Лондон 2012 г. Колумбия значително увеличи броя на спортистите в сравнение с предишни участия, като постигна 105 места, от които 104 присъстваха, т.е. с 37 повече от присъстващите на предишното тържество, Пекин 2008 г.

Изненадите бяха дадени от Оскар Муньос с бронз в таекуондо, който спечели медала в оспорено решение на съдиите в негова полза в последния момент.

Отличието BMX за мъже се очакваше от Андрес Хименес, но именно Карлос Марио Окендо от Антиокия зае третото място, хвърляйки светлина върху това, което тази дисциплина ще започне да доставя на страната.

Ригоберто Уран спечели първия медал в автомобилното колоездене за Колумбия, също в това състезание се очакваше положителен резултат от Фабио Дуарте, но именно „бикът“ на Урао се позиционира най-добре в състезанието, оставайки с него.

Jackeline Renteria се надяваше да преодолее направеното в Пекин, но отново трябваше да се задоволи с бронз. Докато Юрий Алвеар направи същото, но в джудото от 70 килограма

Оскар Фигероа от Антиокия, направен спортно в долината, започна да пише своята история на страниците на Олимпийските игри.

В категорията до 69 килограма той постави нов рекорд в чистия с 177 килограма, но това не му достигна за златото, тъй като въпреки изравняването на общото тегло с неговия съперник, индонезиецът Ираван Еко с 317 килограма, колумбиецът трябваше подайте оставка с пари, защото имате повече телесно тегло.

Останалите два медала отиват при чифт Антиокени, които от тази година нататък ще станат икони на колумбийския спорт.

Катерин Ибаргуен от Apartadó ще спечели втория медал за лека атлетика в историята на Олимпийските игри в Колумбия, тя го направи по своята специалност, тройния скок и оттогава тя също спечели признание за своята категория и радост, когато се състезава.

Мариана Пайон беше другата жена, която отговаря за издигането на цветовете на колумбийското знаме, този път, за втори път в историята, на върха на подиума, оттогава и до днес тя ще бъде известна, благодарение на невероятното разказване на Рубен Дарио Арчила, като Кралицата на BMX

Ратификация в Рио

Олимпийските игри в Рио регистрират нови етапи за колумбийския спорт. За първи път се постигат повече от един златен медал, общо 3, и те се превръщат в състезанията с най-високо представяне на страната ни в историята

Със 147 спортисти в различните спортни обекти в Рио де Жанейро, Колумбия присъства в 19 спорта и 24 дисциплини, с общо 72 жени и 75 мъже, превръщайки се в най-голямата делегация, която трикольорът е представял в историята на някои олимпийски игри.

Постигнати са 8 медала, както в Лондон, но 3 от тях са златни, като това е най-доброто участие на страната ни в най-важните състезания в света.

Трите бронза бяха получени от Карлос Рамирес в BMX, Ингрит Валенсия в бокса и Луис Москера по вдигане на тежести.

Юри Алвеар ще подобри участието си в Лондон и този път ще окачи сребърния медал в джудото от 70 килограма

Боксът за мъже отново ще спечели медал след този, получен в Сеул 1988, този път с ударите на Юбержен Мартинес от Антиокия, който ще получи сребърния медал от 49 килограма.

Трите злата бяха в ръцете на мъж и две жени, които вече бяха спечелили международно признание за постиженията си.

Оскар Фигероа не можа да счупи олимпийския рекорд в чистотата, която бе получил в Лондон, но той получи общо тегло от 318 килограма, което му позволи да спечели злато в категорията минус 62 килограма, ставайки първият колумбиец, спечелил медално злато в Олимпийските игри.

Със скок от 15, 17 метра Катерина Ибаргуен подобри направеното преди 4 години в Лондон и беше потвърдена за кралица на тройния скок, тъй като по това време бе постигнала 36 победи в 37 състезания.

На 19 август 2016 г. Мариана Пайон стана първата двукратна олимпийска шампионка в Колумбия. Bicicrosista от Антиокия спечели златото за време от 34,093 секунди, изпревари с 0,342 стотни от американската Alise Post, сребро и 0,662 от венецуелката Ернандес, която постигна бронзовия медал. По много причини Мариана е най-забележителната колумбийска спортистка в историята на Олимпийските игри.