Най-красивата Италия, винаги с тази точка на късмет, необходима за решаването на трудни моменти, победи Украйна (3: 0) и се класира за полуфиналите, фаза, която не е достигнала след Мондиала в САЩ (1994), когато падна на финала срещу Бразилия (0-0, след дузпи).

полуфиналите

Негов съперник ще бъде Германия, отбор, който му носи много добри спомени и с който той никога не е губил в четирите си мача от Световната купа. Последното: финалът на Световното първенство в Испания (1982), който „азурите“ спечелиха в Мадрид с 3: 1.

Италия забрави за "catenaccio", онази тактика, която е свързана с тяхната игра, тъй като беше популяризирана, патентована и спечелена през 60-те години от Helenio Herrera в Inter и Nereo Rocco в Milan, и показа, че той също знае как да играе красиво, въпреки че премина през трудни времена.

Две попадения на Лука Тони, през второто полувреме, уредиха играта, когато Украйна натисна ускорителя и имаше три ясни шанса да изравни началния гол на Замброта. Въпреки играта само с един нападател, Лука Тони, отборът на Липи имаше безценното качество на Тоти, Пирло, но особено Мауро Каморанези, перфектен в играта с едно докосване, което беше фактора на изненадата.

Именно Каморанези, в 5-ата минута, се възползва от голяма разлика, оставена от Тони, за да вкара украинския гол в затруднение, за няколко минути, в които жълтите изглеждаха неуместни преди тактическата система, наложена от Липи. Линията на натиск на италианците, много напреднала, им позволи много бързо да си възстановят притежанията и в един от тях се роди играта с 1: 0. Възстановяване и комбинация между Франческо Тоти и Замброта.

Ювентино тръгна направо към украинската врата и отправи страхотен ляв удар от границата на района, който победи Шовковски. За шест минути светът се разпадна за украинците. Игра срещу Италия и връщане с 1: 0 срещу малко след старта беше невъзможно. Духът напред, който Олег Блохин, украинският треньор, носи в гените си, изглежда допусна напред (Воробей) от защитник (Свидерски) в 20-ата минута, в опит да обърне ситуацията.

Преди почивката Блохин въведе нова промяна, този път поради контузията на Русол, но нищо не се промени. Шут на Тони в 46-ата минута отново смути украинците, които имаха най-добрите си възможности в първите минути на второто полувреме. Първо с центриране на Калиниченко, което отклони защитата към ъглов удар (м. 49), а след това в най-добрия случай, с топка от Воребей до далечната греда и удар на Гусин, който само най-добрият Буфон можеше да предотврати.

Вратарят на Ювентус отправи удар в прекрасно изпълнение и след това топката беше отблъсната от гредата (м.50). Украинците бяха насърчени и пристигнаха отново в опасност по двоен повод: първо от Гусев и след Калиниченко, в 58-ата минута.

Буфон изпълни близкия удар на Гусев, след добър пас на Милевски, топката отиде до Калинченко, а Замброта сервира под тояги. Минута по-късно Италия реши мача. Центриране на Тоти отдясно завърши Лука Тони минута по-късно (2-0). Украйна прости и плати скъпо, нещо, което обикновено е норма за големите отбори.

Калиниченко отново насочи гредата в 62-ата минута в последното издишване за своя отбор. В мач за действие-реакция Италия нанесе още един силен удар, трети гол в игра отляво на Замброта, един от най-важните моменти днес, че Тони, най-добрият до Буфон, осъди (3: 0, м. 69).

Италия отново ще се пресече с Германия, винаги под името Федерална република Германия. Никога не спечелиха германците, които успяха да изравнят в първата фаза на Мондиала в Чили 1962 (0-0) и в полуфиналната лига на Аржентина 1978 (0-0), но загубиха на полуфиналите на Световното първенство в Мексико 1970 (4 -3, удължаване) и на финала на Мондиала в Испания (1982), решен в полза на „азурите“ с 3-1 с голове на Роси, Тардели и Алтобели.