Къртис Блейдес спечели три поредни битки, последните две с нокаут и допусна само една загуба през последните си 10 пътувания до Октагона. Александър Волков е победител в пет от шестте си битки, откакто е добавен към списъка на UFC през 2016 г. Успешни състезания като това обикновено поставят боец ​​за шампионска битка. Но когато Blaydes и Volkov се срещнат в Лас Вегас в събота за голямо събитие на UFC Fight Night, залозите стават по-мъгляви.

къртис

През последните две години обложката в тежка категория беше портрет на двама мъже с размер на портфейла. Откакто Даниел Кормие детронира Стипе Миочич през юли 2018 г., нововъзникващите състезатели на дивизията се смесиха помежду си, докато чакаха шампионът и бившият шампион да завършат ежедневните си дейности. Кормие защити титлата си срещу Дерик Луис четири месеца след спечелването на колана, но в противен случай това беше шоу за двама души с епизодична епизодичност поради възможното разсейване.

Основното събитие на UFC Fight Night в събота се състои от гигантски тежка категория Къртис Блейдес и Александър Волков, които са спечелили седем от последните си осем битки. Перушините Джош Емет (15-2) и Шейн Бургос (13-1) се срещат в основното събитие.

UFC Fight Night: Blaydes vs. Волков
• събота, Лас Вегас
Подготовка: ESPN/ESPN +, 17:00 ET
Основна карта: ESPN/ESPN +, 20:00 ET

Абонирайте се за ESPN + получавам ексклузивни UFC събития на живо съображения и други. Ариел и лошото момче; Дана Уайтс Състезателна серия; и по-ексклузивно MMA съдържание.

Би било уместно да обвиним статуса на Кормие като шампион в две тегловни категории за прекъсването в тежка категория, тъй като ерата на шампиона е задръстила йерархиите на титлата за други тежести. Но DC не сподели своя подход, когато добави колана в тежка категория към кутията си за трофеи. Той никога повече не защити титлата си в полутежка категория и я изостави по-малко от два месеца след битката с Луис.

Това, което отвлече вниманието на Кормие и спря останалите 10 топ тежести, беше поредната ловушка в бизнеса. Това е нещо, което измъчва спорта в последно време: макети на сватовства в битката за титлата от името на търговията на дребно.

Тежка категория започна през нощта, когато DC спечели колана, когато бившият шампион на UFC беше пенсиониран. Брок Леснар влезе в октагона точно след основното събитие и предизвика новия шампион с удар в гърдите на носителя на колана. Кормие на бой. Разбира се, това нямаше смисъл. Единствената битка, която трябваше да се запази, бе реванш с Миочич, който защити титлата на UFC повече от всеки друг тежка категория в историята. Но Стейп и цялата чувствителност бяха изтласкани, за да могат Кормие и президентът на UFC Дана Уайт да задържат гладните си погледи към Леснар. Квалификацията на Леснар за изстрел за титла: Нула печели от 2010 г. Но момче, може ли професионалистът да продава заплащане на гледания?

Точно така, тежка категория на UFC излезе извън контрол.

Говорете за Cormier vs. Леснар се задържа с месеци. За щастие, безсрамната кражба на пари никога не е била регистрирана. Миналия август DC се върна в клетката с Миочич. Но чувствата бяха наранени от закъснението. Очакването за TIT-FOR-TAT беше във въздуха. Когато Миочич обърна масите и си върна колана, беше негов ред да накара Кормие да очаква с нетърпение битката в трилогията. Миочич имаше разкъсана ретина след операция, която трябваше да се излекува, а EMT на непълно работно време в предградие на Кливланд работеше на пълен работен ден по време на пандемията на коронавируса, но би било наивно да мислим, че не се радва на изкуството да държи Кормие да чака .

Е, накрая, Miocic е насрочен за 15 август срещу Cormier 3. DC обеща да се оттегли след тази битка и има предположения, че Miocic също може да я отмени. Преди края на лятото сигурно ще има упражнения в тежка категория.

Веднага след като Стипе Миочич (вляво) и Даниел Кормие завършиха трилогията си на 15 август, върхът в тежка категория трябва да вдъхне нов живот. Гари А. Васкес/САЩ ДНЕС Спорт

Все още не е ясно какво ще означава това за състезатели като основните организатори на този уикенд.

Blaydes е номер 4 в класацията на ESPN в тежка категория. Двете най-добри места принадлежат на Миочич и Кормие, а след това идва Франсис Нгану. Нищо, което Blaydes прави в събота, не бива да го подсилва над Ngannou, който има две съвместни победи над Blaydes. Ако Миочич се присъедини към Кормие в пенсия, това може да отвори вратата за следващите двама на опашка, за да се бори за свободния колан, което може да означава трилогия на Ngannou Blaydes, ако Blaydes идва от Волков.

Но пенсионирането на Миочич изглежда далеч.

Волков е на 7 място, така че изглежда ясно, че като Overeem на 10 място и други, той трябва да изчака Stipe-DC 3 и предизвикателство за титлата от Ngannou, поне.

Това ще заключи останалите състезатели в тежка категория в позиция, която им е позната: опашки.

И все пак има оптимизъм в редиците.

"Много от нас са много близо до изстрел за заглавие", каза Оверим. "Моят съотборник Къртис е. Това съм аз. Франсис Нгану е там. [Junior dos Santos] се бие с [Jairzinho] Rozenstruik, така че победителят ще стигне до там. Това е вълнуващо време за класа в тежка категория.".

Александър Волков беше 11 секунди, след като победи Дерик Луис на 6 октомври 2018 г., но късен нокаут предотврати серия от осем битки в събота. AP Photo/Джон Лочър

Дос Сантос, чиято дата с Розенструйк е запазена за същата карта от 15 август като Миочич-Кормиер 3, има подобна оптимистична перспектива за дивизията си.

"Тежка категория е наистина вълнуваща в момента, с големи имена и големи битки", каза 36-годишният бивш шампион. „Чувствам се чудесно да бъда част от него и се виждам в добра позиция“.

JDS признава играта на изчакване, която той и други тежка категория трябва да играят, но вижда положителен резултат в застой. Това му даде време да съживи кариерата си след две поредни загуби. Загубите им дойдоха срещу желязото на дивизията, Ngannou и Blaydes, и това се отразява във факта, че dos Santos все още е в „добрата позиция“ на номер 5 сред тежката категория. Но признайте ситуацията, пред която сте изправени сега.

"Никога не се е случвало в кариерата ми: загуба на две битки поред", каза той. "Така че беше труден момент за мен. Но човече, аз научавам много.".

Ако dos Santos може да издържи, може и останалите чакащи състезатели. Нгану е отпред и в средата. Той не е записал битка, но явно има следващата, освен ако Джоунс не прекъсне линията за заглавие или друг мач за сватовство.

Всичко започва в събота, когато Блейдес и Волков падат в Лас Вегас. Няма ясно дефинирана форма за победителя. Губещият ще има повече основание да навакса. Но поне в края на тунела вече има светлина за тези двама бойци и останалата част от елита в тежка категория.